Povežite se s nama

Život i društvo

FOTO Obilježava se 60 godina zaštite špilje Vindija, a posjetitelji mogli vidjeti kako su živjeli neandertalci

Objavljeno:

- dana

Pod pokroviteljstvom Općine Donja Voća, a u organizaciji KUD-a Voća proteklog je vikenda održana 10. po redu manifestacija “Špilja Vindija – naša prošlost i budućnost” koja je okupila veliki broj ljudi, ne samo iz Varaždinske županije već i iz susjednih slovenskih općina.

Ova manifestacija je dio cjelogodišnjeg programa obilježavanja 60 godina od zaštite špilje Vindija, a sama manifestacija ima folklorno-edukativni sadržaj.

Osim prigodnog predavanja prof.dr.sc.Ivora Karavanića, svjetski poznatog arheologa, autora mnogobrojnih radova na temu neandertalaca, članovi KUD-a Voća uprizorili su život neandertalaca kroz zanimljivu i poučnu priču.

Profesor Karavanić je sa stručnog aspekta približio značaj spilje te razna zanimljiva otkrića vezana uz život neandertalaca, a okupljenima su se prigodnim riječima obratili i načelnica Općine Donja Voća Sanja Kočet te župan Varaždinske županije Anđelko Stričak.

Načelnica općine Kočet je istaknula kako je općina unazad nekoliko godina izdvojila određena financijska sredstva za zaštitu špilje te je naglasila kako ovakve manifestacije imaju cilj popularizirati priču o špilji, ali i privući što više posjetitelja u voćanski kraj.

– Ova manifestacija koja je nastala 2014. godine povodom 50. jubileja od proglašenja Vindije zaštićenim geološko-paleontološkim spomenikom prirode svake godine privlači sve više posjetitelja i to nas veseli. Sigurna sam da nakon adekvatne zaštite i nadzora nad ovim lokalitetom, uz kontrolirani posjet špilja Vindija može pridonijeti izvrsnoj promidžbi općine, Varaždinske županije, ali i cijele Hrvatske – rekla je Sanja Kočet.

Pohvalivši organizaciju manifestacije župan je istaknuo kako su zahvaljujući špilji Vindija, Varaždinska županija i Republika Hrvatska upisane na kartu najznačajnijih arheoloških lokaliteta na svijetu.

U obilježavanje ove vrijedne godišnjice bile su uključene i mnoge udruge s područja cijele Općine Donja Voća pripremivši tako niz suvenira i domaćih proizvoda.

Posjetitelje do kraja lipnja očekuju radionica arheološkog iskapanja za osnovnoškolce, prikazivanje filma “Obitelj Kremenko”, Špilja Vindija Trail utrka po zagorskim bregima te “Wannabe neandertalske igre” i plesna zabava uz DJ-a i Ivanu Banfić.

Život i društvo

Varaždinska dizajnerica Melita Kukec: Važno je očuvati domaću modnu scenu, a ključna je suradnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Suradnja svih nas u lokalnoj zajednici ključna je za uspjeh svakog pojedinca. Ideja organizacije ovakvog velikog eventa je upravo to – stvoriti platformu za sve sudionike i goste da se povežu, da stvore nove kontakte i nove potencijalne suradnje za budućnost, govori nam varaždinska modna dizajnerica Melita Kukec još pod dojmom modne revije pod nazivom Kookabee X.

Uz bogati glazbeno-scenski program i gastro ponudu, predstavljeno je prvih 10 godina rada varaždinskog branda Kookabee Melite Kukec, koja kroz godine okuplja i surađuje s raznim institucijama, poduzetnicima i pojedincima iz javnog i kulturnog života grada Varaždina, kao i ostalih dijelova Hrvatske, a pojedine suradnje ostvarene su i na internacionalnom nivou.

Melita je od malena obožavala crtanje, 8 godina išla je i na Vanimu i crtala animirane filmove. U srednjoj je počela šivati sebi i prijateljicama na maminoj staroj Bagatici na nožni pogon.

Kaže da je od studija imala ideju za vlastiti biznis, a prvu vjenčanicu po narudžbi izrađivala je 160 sati.

– Od studija sam imala ideju da želim vlastiti biznis, ali ne i jasnu sliku te ideje. Imala sam sreće da sam se odmah nakon studija zaposlila kao dizajner u industriji za međimursku modnu marku Angel. koja nažalost više ne postoji. Tamo sam provela 7 godina, učila od iskusnijih i stekla dragocjeno iskustvo. Dizajnirala sam mušku, žensku i kolekciju za trudnice, od traperica do kaputa, bluza i viskoznih majica. Tamo sam bila ‘pravi’ dizajner, birala tkanine, crtala tehničke skice, odlazila na modne sajmove. Ali paralelno s tim već sam imala svoj mali atelje u Varaždinu, gdje sam uglavnom radila kostimografiju za razne, najčešće dječje predstave, plesne nastupe i slično. A negdje u to vrijeme izradila sam i prvu vjenčanicu po narudžbi, za koju mi je, sjećam se trebalo 160 sati! – prisjeća se Melita.

I dan danas najviše se, kaže, posveti vjenčanicama.

– Vjenčanica je ženi najvažnija haljina i svakoj je mladenki iznimno bitno da se na svoj veliki dan osjeća posebno i predivno u svojoj haljini snova. Zato se svakoj svojoj mladenki maksimalno posvetim, slušam sve njene želje, crtam skice, tražim prikladne tkanine, ali i dajem neke svoje sugestije. Potrudim se svakoj ispuniti želju i najsretnija sam kad na kraju procesa mladenka dođe po svoju haljinu, kad vidim osmjeh sreće i zadovoljstva, ponekad i koju suzu radosnicu, kad se na kraju zagrlimo i kad mi nakon slavlja pošalju svoje slike i opišu emocije zadovoljstva. To me usrećuje i čini da sav moj trud ima smisla – kaže Melita.

Ističe i kako je bitna održivost mode.

– Tekstilna industrija je drugi po redu najveći svjetski zagađivač i nekad me jako mučilo to što je moja profesija dio te prljave industrije. No danas shvaćam da je upravo Slow fashion, proizvoditi manje, pametnije, prema potrebi, kvalitetno i trajno, ono što je u toj priči bitno. I vidim da ima sve više ljudi koji tako razmišljaju i koji će radije kupiti jedan kvalitetan komad, nego impulzivno kupiti 5 jeftinih krpica, zato jer su jeftine, a koje će možda jednom obući. Zato je tu i naša Bug kolekcija, u kojoj koristim samo prirodne tkanine, organski pamuk, bambus i sl. i kroz koju naglašavamo važnost očuvanja ravnoteže ekosistema kroz očuvanje njihovih najsitnijih organizama – kukaca. I da, povezano je s mojim imenom i nazivom brenda, Kooka je očito od mog prezimena Kukec, a Melita je pčela na grčkom – bee.

Nastavite čitati

Život i društvo

Cestica bogatija za 13 novorođenih, načelnik Mirko Korotaj održao prijem za bebe i njihove roditelje

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U općini Cestica je od siječnja ove godine novorođeno 13-ero djece, šest djevojčica i sedam dječaka. Za njih i njihove roditelje načelnik Mirko Korotaj pripremio je u srijedu, 19. lipnja 2024. godine prijem i darivanje jednokratne novčane pomoći u iznosu od 270,00 eura po novorođenom djetetu.

Jednokratna novčana potpora za novorođenče predstavlja značajnu financijsku pomoć koja se isplaćuje roditeljima kako bi podržala troškove djeteta.

Načelnik je ovim putem upoznao nazočne s aktivnostima koje Općina Cestica provodi na području brige o djeci i mladima. 

Kroz ulaganja u novu stambenu zgradu u Cestici, u narednom periodu pružit će se svim zainteresiranima infrastrukturno opremljeni prostor za formiranje novih stambenih jedinica, dok  je nadogradnja dječjeg vrtića u završnoj fazi.

Posebno  je napomenuo  da se aktivno uređuju  dječja igrališta u  naseljima kako  bi djeca imala prostor za igru i druženje u svojem mjestu.

Cestica je danas sredina koja aktivno o svojim stanovnicima vodi brigu od njihovog rođenja. Iz Općinskog proračuna sufinancira se smještaj djece u dječjem vrtiću, a roditeljima se pomaže i kroz osnovno obrazovanje te dodjelom studentskih stipendija tijekom studija. Načelnik je najmlađim stanovnicima na putu odrastanja poželio puno zdravlja i veselja i zahvalio roditeljima što su se odazvali svečanom prijmu u nadi da se na ovaj način susretnu i dogodine

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje