Povežite se s nama

U fokusu

FOTO U gnijezdu ljepote: Parkovi dotjerali varaždinski aerodrom, u pristanišnoj zgradi uređen i “VIP salon“

Objavljeno:

- dana

Varaždinki aerodrom ovih dana obišao je gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj. Marin Bašić, predstavnik poduzeća Parkovi, koje je operater na aerodromu pokazao je gradonačelniku što je sve obnovljeno.

Gradonačelnik se susreo i razgovarao s djelatnicima Parkova koji svakodnevno obavljaju poslove za normalno funkcioniranje aerodrom koji će uskoro biti mjesto održavanja velikog dvodnevnog međunarodnog aeromitinga  CIAV 2024.

>>U Varaždinu međunarodni aeromiting CIAV 2024 uz Rafale, Krila Oluje i perjanice Red Bull flote iz Salzburga

Gradonačelniku su prezentirani obavljeni radovi, a Parkovi su o tome pripremili i detaljnije izvješće koje donosimo u nastavku:

Nakon obnove rulnice i stajanke, varaždinski aerodrom sada se može pohvaliti i obnovljenom aerodromskom zgradom. Obnovljen je krov, sanirane instalacije, a u proteklih nekoliko tjedana uređene su i prostorije u aerodromskoj zgradi koje su spremne za iznajmljivanje pa će u tu svrhu biti objavljen i javni natječaj. Također je uređen i prostor za pilote, koji je sada reprezentativno mjesto za predah, okrjepu i rješavanje administrativnih obaveza. Mnogima ova prostorija predstavlja prvi susret s Varaždinom. S ciljem ostvarivanja pozitivnog prvog dojma ovdje se stoga mogu pronaći i osnovne servisne informacije, brošure o znamenitostima i turističkoj ponudi te fotografije gradskog pejzaža.

Asfaltirana pista duljine 1611 metara i širine 30 metara sa stajankom površine približno 3000 m2, hangari, servis za zrakoplove i popratne prostorije u aerodromskoj zgradi, čine aerodrom Varaždin jednim od najcjelovitijih manjih aerodroma u Hrvatskoj. Od kolovoza prošle godine na aerodromu radi ugostiteljski objekt TOP GUN, s čije se terase može uživati u pogledu na avione.

Edukativne i profesionalne usluge

Aerodrom je baza brojnim pilotskim školama koje koriste letjelice poput Cessne 172 i Diamond Katana DA20. Najčešći korisnici aerodroma su državljani Slovenije, Mađarske, Austrije i Njemačke. Koriste ga i piloti službenih helikoptera policije, vojske i civilnih službi za spašavanje, kao i privatni korisnici lakih i ultralakih aviona.

Atraktivna lokacija i pristupačnost

Aerodrom je korisnicima atraktivan zbog blizine Zagreba, Ljubljane i Graza, raznolikosti usluga te stručnog i ljubaznog osoblja koje im uvijek na raspolaganju.  Osim toga, sve je više korisnika koji dolaze ciljano u Varaždin, poslovno ili turistički. Česte su posjete poslovnih jetova operatera Avcon Jet s Cessnom 525C Cj4 te Alibrent s Kodiakom 100.

Među partnerima i Jung Sky

Jedan od hangara na aerodromu unajmila je i domaća aviokompanija Jung Sky, specijalizirana za privatne charter letove diljem Europe. Riječ je o kompaniji izrazito visokog renomea u svijetu poslovne avijacije, a prepoznavši ekonomski i turistički potencijal te benefite koje ovaj specifični dio avio-industrije može donijeti varaždinskom aerodromu, ali i gradu te županiji, Jung Sky je u Varaždinu registrirao bazu za održavanje i kompleksne servise mlaznih zrakoplova tipa Cessna 525, 525A i 525B. To naravno uključuje i njihovu vlastitu flotu te se upravo zbog toga na pisti aerodroma vrlo često mogu vidjeti neki od njihovih mlažnjaka. 

Planovi za budućnost

Primarni cilj varaždinskog aerodroma je daljnji razvoj suradnje s aviokompanijama, školama, privatnim vlasnicima i aeroklubovima te povećanje broja slijetanja mlaznih zrakoplova. Održivost i likvidnost planiraju se kroz održavanje konkurentnih cijena najma hangara i pristojbi za slijetanje ali i kroz povećanje iskoristivosti aerodroma te različite oblike komercijalnog korištenja aerodroma.

Događaji i atrakcije

U fokusu je i organizacija aeromitinga, padobranskih boogija, natjecanja aeroklubova, utrka dronova i sličnih oblika sportsko-rekreativnih aktivnosti. Varaždinski aerodrom, s novim sjajem i moderniziranim prostorima, postavlja se kao ključna točka za povezivanje, inovacije i turizam. Planirani događaji i suradnje dodatno će obogatiti kako lokalnu zajednicu, tako i međunarodnu avijacijsku scenu.

U fokusu

Neki će mladići imati pravo na odgodu obveznog vojnog roka, ali odredit će im se krajnji rok za služenje

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

S prvim danom iduće godine, prođe li političku proceduru, trebao bi ponovno krenuti obvezni vojni rok u Hrvatskoj, koji je zamrznut 2008. godine i zamijenjen dobrovoljnim služenjem.

Govoreći o motivima za ponovno uvođenje, Ivan Jušić, ravnatelj Uprave za ljudske potencijale MORH-a, jutros je u HTV-ovoj emisiji “Dobro jutro, Hrvatska” istaknuo kako je u Ustavu RH, u članku 47, upisano da su svi građani RH koji su za to sposobni dužni braniti svoju zemlju, osim što oni koji zbog vjerskih ili moralnih nazora imaju prigovor savjesti ne moraju obnašati vojničke dužnosti, donosi vijesti.hrt.hr.

Jedan od glavnih razloga za uvođenje obveznog vojnog osposobljavanja je da bi se pričuvne postrojbe nesmetano popunjavale, rekao je Jušić.

Naveo je da vojni rok neće biti kraći od dva mjeseca niti duži od tri.

Naveo je i da HV za početak 2025. ima dovoljno časnika i dočasnika koji mogu provesti temeljno vojno osposobljavanje.

Neke kategorije mladića, poput onih koji idu na studij ili se nalaze u inozemstvu, imat će pravo na odgodu, s tim da će se odrediti krajnji rok za služenje, rekao je Jušić.

Mladići, naravno, moraju proći zdravstvene preglede kako bi se utvrdila njihova sposobnost za vojnu službu, a oni koji nisu sposobni neće biti ni pozvani.

– Za njih će biti nešto lakše nego za ulazak u profesionalnu vojsku, neće morati raditi testove tjelesne spremnosti – rekao je Jušić.

Nakon završetka obveznog vojnog roka, oni koji ne izaberu vojni poziv bit će raspoređeni u pričuvne postrojbe u skladu sa svojim prebivalištem.

Nastavite čitati

U fokusu

Gotovo polovica građana bi htjela raditi u javnom sektoru

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kad bi imali priliku birati, čak 44 % zaposlenika u Hrvatskoj bi radili u javnom sektoru, s tim da je to češći izbor žena nego muškaraca.

U privatnom sektoru bi radilo 29 % ispitanih, dok je za njih 27 % jednako primamljivo raditi u oba sektora.

Osim toga, većina zaposlenih otvorena je prema promjeni posla, ali samo ako im se ukaže prilika, bez proaktivnog traženja.

Dio je to podataka iz istraživanja koje je agencija Ipsos provela u svibnju i lipnju ove godine za Mastercard u povodu lansiranja četvrte sezone projekta Uplift, posvećenog razvoju mikro, malih i srednjih poduzetnika u Hrvatskoj. Cilj istraživanja je pružiti uvide u zadovoljstvo i preferencije zaposlenika, pomažući tvrtkama stvoriti bolje radne uvjete te privući i zadržati talente usred značajnih izazova vezanih uz radnu snagu.

Plaće

Najbitniji kriterij zadovoljstva poslom je plaća (97 % ispitanih), dok su na drugom mjestu međuljudski odnosi (96 %), a potom odnos s nadređenim (95 %) te balans između privatnog i poslovnog života (94 %).

Među važne elemente ispitanici su stavili i sigurnost zaposlenja, bonuse, dane godišnjeg odmora, a zanimljivo je da im je najmanje važan faktor mogućnost rada od kuće.

No, koliko god im je on najmanje važan generalno, toliko su zaposlenici na trenutnim radnim mjestima upravo tim segmentom najmanje zadovoljni (33 %). Među segmentima s kojima su ispitanici najmanje zadovoljni na svom trenutnom poslu još su mogućnost napredovanja (39 %), mogućnost dodatne edukacije i usavršavanja (43 %) te zadovoljstvo plaćama (45 %).

Među onima koji rade u javnom sektoru najnezadovoljniji plaćama su u tvrtkama u vlasništvu grada ili županija, dok su najzadovoljniji zaposleni u policiji, vojsci i vatrogastvu.

Što se pak tiče privatnog sektora s plaćama su najzadovoljniji u građevini i ugostiteljstvu, dok su najnezadovoljniji u ostalim uslužnim djelatnostima. Od svega, ispitanici su na svojim poslovima trenutno najviše zadovoljni ugovorom na neodređeno radno vrijeme, slobodnim vikendima te sigurnosti zaposlenja.

Zadovoljstvo

Zanimljivo je i da se po pitanju zadovoljstva prema Ipsosovom istraživanju uočavaju razlike između privatnog i javnog sektora. Usporedbom zaposlenika u javnom i privatnom sektoru vidljivo je da su zaposlenici u javnom sektoru zadovoljniji slobodnim vikendima, sigurnosti zaposlenja, brojem dana godišnjeg odmora dok su zaposlenici u privatnom sektoru zadovoljniji mogućnošću napredovanja, dobrim međuljudskim odnosima, mogućnošću rada od kuće i kliznim radnim vremenom.

Kad pričamo o industrijama, s nagradama i bonusima su najzadovoljniji zaposleni u lokalnoj i gradskoj vlasti, dok su s međuljudskim odnosima najzadovoljniji zaposleni u poljoprivredi i građevini.

Što se tiče balansa između poslovnog i privatnog života, najzadovoljniji su zaposlenici u školstvu, tvrtkama u vlasništvu grada ili županije i građevini, a najnezadovoljniji policajci, vojnici i vatrogasci.

Čak 80 % ispitanih je otvoreno prema opciji da promjene svoj posao u idućih godinu dana iako od ukupno ispitanih samo njih 14 % to želi izrazito jako, 14 % ih to želi, ali im nije važno, dok čak 50 % ispitanih ne bi mijenjali posao, ali bi razmislili ako dobiju ponudu. Promjeni posla su nešto skloniji ispitanici koji rade u privatnom sektoru nego oni u javnom.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje