GDCK Čakovec organizira akcije dobrovoljnog darivanja krvi u rujnu
GDCK Čakovec organizira akcije dobrovoljnog darivanja krvi u rujnu. Tako će se u ponedjeljak, 25. rujna, akcija dobrovoljnog darivanja održati...
I ove godine nastavljena je tradicija obilježavanja Hrvatskog olimpijskog dana, 10. rujna. Budući da je ove godine dan pao na nedjelju, čakovečka i međimurska sportska zajednica pozvali su brojne predškolske i školske ustanove na obilježavanje u ponedjeljak, 11. rujna. Vremenski uvjeti su se još jednom poklopili pa je pripremljeni program mogao biti održan diljem Čakovca i Međimurja.
Iz sportskih zajednica pripremili su video koji je distribuiran u sve međimurske vrtiće u kojem je proslavljeni hrvatski olimpijac Filip Ude napravio opće pripremne vježbe namijenjene najmlađima koji su tako na virtualni način mogli vježbati s njim. U čakovečkom parku je u suradnji s Gimnastičkim klubom Marijan Zadravec Macan i Čakovečkim plivačkim klubom za čakovečke mališane organizirano „Orijentacijsko kretanje po Perivoju Zrinski sa zadacima“.
Više od 250 mališana iz dječjih vrtića „Cipelica“, „Cvrčak“, „Bambi“, „Vjeverica“ i „Prugi“ te učenika prvih razreda čakovečke 1. osnovne škole, posjetilo je šest punktova u čakovečkom parku. Od 10 do 11.30 na svakom punktu, koji je bio obilježen zastavom Hrvatskog olimpijskog odbora, mališani su dobili pečat na karticu, ali i jednostavne zadatke koje su morali obaviti. Kako je objasnila trenerica Marija Jurak Bošnjak nisu to bili pretjerano teški zadaci.
– Morali su odraditi kratke, motivirajuće vježbe poput skakanja u zrak, trčanja na mjestu, stajanja na jednoj nozi i slično – rekla je trenerica u GK Marijan Zadravec Macan i dodala da su osim toga svi morali doći pješke do Perivoja i napraviti krug oko Staroga grada.
Podršku obilježavanju dana dao je i osobno najbolji međimurski sportaš Filip Ude koji je marljivim vježbačima dijelio pečate. Oni koji su posjetili svih šest punktova dobili su flašicu vode i zdravi zalogaj – domaću, međimursku jabuku.
Osim u predškolskim ustanovama Hrvatski olimpijski dan obilježava se i u osnovnim školama. Neke su dan već obilježile u petak, a većina tijekom ponedjeljka. Škole su pripremile različite programe, od šetnji, zajedničkog vježbanja, gostovanja sportaša i trenera pa do sportskih natjecanja u brojnim sportovima. I čakovečka i međimurska sportska zajednica ističu da će i u budućnosti nastavi s obilježavanjem ovog, ali i sličnih datuma.
– Želimo poslati jasniju poruku da su za zdrav način života najbitniji mir, tolerancija, zajedništvo i bavljenje sportskom aktivnošću – poručuju iz međimurske sportske zajednice.
Element koji povezuje sve sudionike Hrvatskog olimpijskog dana je bijela majica. Bijela boja na simboličan način predstavlja prijateljstvo među ljudima, kao što to čini zastava prijateljstva – olimpijska zastava na kojoj pet isprepletenih krugova na bijeloj pozadini povezuje cijelo čovječanstvo. Cilj obilježavanja Olimpijskog dana je razvijanje svijesti o ulozi sporta u društvu, masovnije uključivanje građana u sportske aktivnosti, podizanje svijesti o važnosti redovitog bavljenja tjelesnim aktivnostima i edukacija mladih o olimpijskom pokretu i njegovom značaju. Obilježavanje u Međimurskoj županiji održano je pod pokroviteljstvom Hrvatskog olimpijskog odbora.
U novoj konferencijskoj dvorani sjedišta Ministarstva unutarnjih poslova, uz moto “Zajedno gradimo siguran svijet”, svečano je 29. rujna obilježen Dan hrvatske policije i blagdan njenog zaštitnika sv. Mihovila.
Domaćini svečanosti bili su izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova dr. sc. Davor Božinović te glavni ravnatelj policije Nikola Milina.
Tijekom današnjesvečane akademije, pojedincima i skupinama koji su se u proteklih godinu dana ostvarili iznimne radne rezultate uručene su nagrade, priznanja i zahvalnice Ministarstva unutarnjih poslova.
Ove godine iz redova međimurskih policajaca zahvalnice su primili policijski službenici Interventne jedinice policije. Zahvalnica se dodjeljuje policijskim službenicima Ministarstva koji su nesebično pomažući ostvarenju prava građana te na sličan način djelujući u njihovu korist, doprinijeli ugledu policije ili na drugi način dali dodatni doprinos policijskom djelovanju u zajednici.
– Krajem lipnja ove godine četvorica policijskih službenika iz Interventne jedinice policije sudjelovali su u spašavanju trojice brodolomaca tijekom pružanja ispomoći kolegama iz Policijske postaje Novalja na otoku Pagu. Radilo se iznimno zahtjevnom pothvatu, pošto su temperature bile vrlo visoke, a teren iznimno nepristupačan. Njemački državljani nakon brodoloma bili su fizički i emocionalno iscrpljeni te se bosi nisu mogli kretati po oštrim stijenama i škarpama. Ujedno, za jednim od brodolomaca morali su dodatno tragati jer se odvojio od ostale dvojice. Kako bi im pomogli i time spasili živote, požrtvovni interventnih policajci nosili su ih, čak i na ramenima, te ih uspješno prenijeli na sigurno – objavila je PU međimurska.
Zahvalnice su iz ruku ministra unutarnjih poslova i glavnog ravnatelja policije primili Nenad Veselko (zapovjednik tima interventne policije), Dalibor Turk (vođa grupe interventne policije), Dragutin Horvat (policijski službenik interventne policije) i Marko Jagić (policijski službenik interventne policije).
Motoristi
Policijaci PU međimurske iskazali su se na još jednom mjestu.
U srijedu, 27. rujna u Puli je održano 13. po redu natjecanje policijskih motorista, koje od 2015. godine nosi naziv Memorijal Šime Buzov. Natjecanje nosi naziv po policijskom službeniku PU splitsko-dalmatinske Šimi Buzovu koji je 26. rujna 2014. godine smrtno stradao u prometnoj nesreći kod Starigrada, putujući službenim motociklom na natjecanje u Pulu.
Natjecanje su organizirali Uprava za javni red i sigurnost, Služba prometne policije i Policijska akademija, uz organizacijsku podršku Policijske uprave istarske, a svoje vještine pokazalo je četrdesetak najboljih policijskih motociklista, po dva iz svake policijske uprave i dva iz Mobilne jedinice prometne policije.
Natjecanje se odvijalo pojedinačno i ekipno, a u konkurenciji pojedinačno, prvo mjesto osvojio je Ivan Ljubas iz PU osječko-baranjske. Drugo mjesto pripalo je Slavku Lijiću, također iz PU osječko-baranjske, dok je treći bio Tomislav Soldo iz PU istarske. U konkurenciji ekipno, najbolja je bila ekipa iz PU osječko-baranjske (Ivan Ljubas i Slavko Lijić). Drugo mjesto osvojila je ekipa PU istarske (Tomislav Soldo i Zvonimir Mijačević), dok su treća mjesto osvojili policijski službenici PU međimurske, Neven Celinger i Branimir Leko iz Postaje prometne policije Čakovec.
Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Grada Čakovca, u suradnji s Hrvatskim zavodom za socijalni rad – Područni ured Čakovec, Obiteljskim centrom – Područna služba međimurska, Policijskom upravom međimurskom, Domom za žrtve obiteljskog nasilja „Sigurna kuća“ Čakovec i Povjerenstvom za ravnopravnost spolova Međimurske županije u Čakovcu, obilježilo je 22. rujna, Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Uz slogan i nit vodilju obilježavanja „Reci ‘ne nasilju’“, na čakovečkom Trgu republike poslali su poruku nulte stope tolerancije na nasilje, uz simboliku 13 pari cipela za 13 preminulih žena u 2022.
U akciju su se uključili i učenici Srednje škole Čakovec i Gospodarske škole Čakovec koji su na prigodnom štandu učili o važnosti prevencije i edukacije te poslali i osobnu poruku osude nasilja.
Ispred Povjerenstava za ravnopravnost spolova Grada Čakovca i Međimurske županije predsjednica gradskog povjerenstva Franciska Ćetković, ujedno predsjednica Udruge umirovljenika Grada Čakovca, pritom je naglasila da je upravo prevencija najvažnija i da je ključno educirati djecu i mlade kako bi bili socijalno odgovorne osobe.
Kako je pritom napomenuto, rodno uvjetovano nasilje nije privatna stvar pojedinca, već se radi o općem društvenom problemu.
Stoga organizatori obilježavanja ovakvih tipa traže odlučnije postupanje institucija društva u zaštiti žrtava, suzbijanju nasilja u obitelji, kao i bilo kojeg oblika nasilja.
Prema riječima predsjednice povjerenstva, Hrvatska je 3. zemlja u Europi prema broju ubijenih žena, a u posljednjih 20 godina u našoj zemlji život je izgubili gotovo 400 žena.
Niz zakonskih promjena
Pomaka u prevenciji ovakvih nemilih događaja, u smanjenju crne brojke, ali i većim kaznama za prekršitelje ima, pa je tako najavljen niz zakonskih promjena u ingerenciji Vlade RH.
Kako kažu, upravo je to odrađeno dijelom i na inicijativu nevladinih udruga civilnih društva, čemu su doprinijele i akcije ovakvog tipa koje osvješćuju javnost o ovom problemu.
– Vlada RH prije nepunih mjesec dana donijela je niz zakonskih promjena koje se odnose na kazneni i obiteljski zakon, Zakon o sprečavanju nasilja u obitelji te što je posebno važno uvodi se kazneno djelo femicida, to je ubojstvo žena na posebno okrutan način. Očekuje se da se s novim promjenama ide u javnu raspravu, nakon toga u saborsku proceduru, a uvođenje se očekuje od 1. siječnja 2024. godine. U novom setu zakona, osim uvođenja kaznenog dijela femicida, spolno zlostavljanje iz prekršajnog prelazi u kazneno djelo, a nizom zakonskih obveza intencija je zaštititi žrtvu – objasnila je Ćetković i dodala da se osniva fond pri resornom ministarstvu koji će zaštititi roditelja kojem se za djecu ne plaća alimentacija, što je ujedno jedan vid zlostavljanja i zanemarivanja.
Novina je i mjera približavanja koja će iznositi najmanje 50 metara, a ako se mjera prekrši, zamjenjuje se kaznom istražnog zatvora.