Povežite se s nama

Kultura

FOTO U palači Herzer izloženi tradicionalni ručni radovi iz japanske regije Tohoku

Objavljeno:

- dana

U srijedu, 17. srpnja, u palači Herzer otvorena je gostujuća izložba pod nazivom „Ljepote rukotvorina Tohokua, Japan“.

Organizatori su Veleposlanstvo Japana u RH i Gradski muzej Varaždin u suradnji s institucijom Japan Foundation. Ovom se izložbom nastavlja suradnja iz 2017. godine, kada je na istome mjestu održana izložba „Lutke Japana“. Ta je suradnja rezultirala i jednom privatnom donacijom Hina lutaka iz Tokija za fundus varaždinskoga muzeja. Na izložbi se mogu vidjeti različiti predmeti koji predstavljaju japansku tradiciju ručnih radova iz regije Tohoku. Tradicionalne rukotvorine oslikavaju njihovu funkcionalnu ljepotu i izvedbenu vještinu s odrazom karaktera i razmišljanja tamošnjih ljudi. Tako se u palači Herzer mogu vidjeti razne pletene košare, keramičke vaze, vezovi, obojani i tkani predmeti, predmeti od savijenog drveta i rukotvorine od kore, lijevani metalni predmeti, crteži i slike te predmeti od laka. Nadalje, izložba je ujedno i sjećanje na godišnjicu velikog potresa i tsunamija koji su Tohoku pogodili 11. ožujka 2011. godine, te je tada regija pretrpjela razaranje dotad nezabilježenih razmjera. Između ostalog, stradale su proizvodnja i kultura rukotvorina pa stanovnici posljednjih godina ulažu napore kako bi što prije obnovili stradala područja i vratili izgubljeno. U tome dobivaju podršku iz cijeloga svijeta, a na tom je tragu priređena i izložba u Varaždinu.

Očuvanje nasljeđa

Za očuvanje kulturnog nasljeđa najviše se zalagao Soetsu Yanagi, utemeljitelj mingei pokreta, koji je prikupljao lokalne predmete. U tome su sudjelovali i ostali utjecajni članovi pokreta, među kojima su lončari Kanjiro Kawai i Shoji Hamada, dizajner tekstila Keisuke Serizawa i drvorezac Shiko Munakata. Njihovi se radovi mogu vidjeti na otvorenoj izložbi. Glavni kustos izložbe Ryichi Matsubara rekao je da je naglasak na Tohoku, ali da se vještina ručnog rada još i danas prenosi s naraštaja na naraštaj i u drugim dijelovima Japana. Zahvalio se Gradu Varaždinu i Gradskome muzeju na domaćinstvu jer programi poput ovog omogućuju da se japanski osjećaj za estetiku i majstorstvo rukotvorine prenesu ljudima širom svijeta. Otvorenju su prisustvovale te nekoliko lijepih riječi dobrodošlice i potpore dale viša kustosica Elizabeta Igrec i zamjenica gradonačelnika Grada Varaždina Sandra Malenica koja je iskoristila trenutak da izrazi želju za suradnjom s Japanom i u budućnosti. Izložba će u Varaždinu biti otvorena do 28. kolovoza. Ulaz je slobodan.

Kultura

Proširena stvarnost omogućila posjetiteljima da dožive kakav je bio život u dvorcu Trakošćan

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju, 21.travnja, u muzeju Dvora Trakošćan održano je uzbudljivo predstavljanje proširene stvarnosti kao novog dodatka stalnom postavu muzeju.

Posjetitelji su s oduševljenjem doživjeli ovu tehnologiju, koja je oživjela povijesni ambijent dvorca. Mnogi su iskoristili priliku za fotografiranje, stvarajući nezaboravne uspomene u ovom jedinstvenom okruženju.

Proširena stvarnost proizašla je iz uspješne suradnje Dvora Trakošćan te poduzeća Delta Reality. Posjetiteljima je omogućeno preuzimanje aplikacije „Oživjeli Trakošćan“ kojom, nakon skeniranja markera u muzeju, mogu vidjeti oživljene prikaze koji dočaravaju kakav je zapravo bio život u dvorcu.

Nastavite čitati

Kultura

Nikola Vudrag izlaže u Europskom kulturnom centru u Veneciji, a izložbu će vidjeti stotine tisuća ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Proteklog tjedna, u Europskom kulturnom centru u palači Palazzo Mora u Veneciji, paralelno s otvorenjem 60. Venecijanskog bijenala, otvorena je izložba “Personal Structures – Beyond Boundaries” u sklopu koje izlaže i varaždinski kipar Nikola Vudrag.

Vudragove skulpture Prometheusa i Atlasa postavljene na samom ulazu u palaču moći će vidjeti tisuće ljudi iz cijelog svijeta koji dolaze posjetiti 60. Venecijanski bijenale, ali i brojne komplementarne izložbe koje će do 24. studenog biti održane u Veneciji.

Izložba Europskog kulturnog centra (ECC) najstarija je takva izložba suvremene umjetnosti koja se održava tijekom Venecijanskog bijenala, a iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Prema riječima glavne organizatorice izložbe, Sare Danielli, do kraja studenog izložbu će posjetiti oko pola milijuna ljudi.

– Tema ovogodišnje izložbe ECC-a nastoji izraziti složenost izazova globalnih migracija i zamršene mreže nacionalnih identiteta, ali i činjenice kako je svatko od nas pod utjecajem određenih okolnosti i granica koje mora nadići. Rad Nikole Vudraga “Prometheus i Atlas” postavljen na samom ulazu u Palazzo Mora simbolično je i ulaz na putovanje kompletnom temom izložbe koja problematizira suočavanje s granicama koje su nam nametnute. Prometheus i Atlas predstavljaju pobunu protiv nepravde u mitološkom kontekstu i te dvije skulpture, visoke tri metra, na ulazu u Palazzo Mora artikuliraju glavnu poruku izložbe, a to je kako je moguće nadići svoje osobne granice, bez obzira na vanjske pritiske i izazove – istaknula je glavna organizatorica izložbe Sara Danielli.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom, a podršku varaždinskom kiparu u Veneciji su pružili i predstavnici Grada Varaždina, gradonačelnik Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

– Izuzetno smo ponosni što smo mogli doći u znak podrške izložbi kipara Nikole Vudraga tijekom prestižnog Venecijanskog bijenala. Varaždin je grad koji cijeni kulturu, kreativnost i inovativnost, a imati umjetnika koji je prepoznat na međunarodnoj razini učvršćuje našu predanost razvoju umjetničkih nastojanja Nikole Vudraga, ali i drugih varaždinskih umjetnika. Ovakve izložbe, ne samo da povećavaju ugled našeg grada, već također potiču veze i suradnje koje mogu doprinijeti prepoznatljivosti Varaždina na inozemnoj karti kulture u godinama koje dolaze – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj nakon svečanog otvorenja izložbe.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje