Povežite se s nama

Kultura

FOTO U Varaždinu predstavljena skulptura „K19“, cigle izradili zarobljenici logora Jasenovac

Objavljeno:

- dana

U Šetalištu Vatroslava Jagića u Varaždinu, nasuprot varaždinske Sinagoge, danas, 30. studenoga, održano je otvorenje skulpture „K19“ autora Zlatka Kopljara.

Riječ je o dijelu instalacije postavljene 2014. godine na Trgu žrtava fašizma u Zagrebu, a izrađena je od cigli koje su izradili zarobljenici logora Jasenovac. Zlatko Kopljar donirao ju je gradu Varaždinu, a Grad je preuzeo obavezu financiranja postava skulpture.

Posvećena je žrtvama fašizma u Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine, od kojih su mnoge bile i iz Varaždina, prvenstveno njegova Židovska zajednica.

– Ideja za skulpturu nastala je prije godinu dana. Zlatko Kopljar trenutno ima veliku izložbu u Gradskom muzeju Varaždin, a do ideje da se jedan dio njegove instalacije iz 2014. godine postavi u Varaždinu preko puta sinagoge, došlo je kroz naš razgovor. Kada sam ga pitao koliko će koštati takva skulptura, on je nazvao i rekao da mu je skoro pa degutantno da traži i jednu lipu za nešto što komemorira žrtve – uvodno je rekao ravnatelj GMV-a Ivan Mesek, nakon kojega je za govornicu stao autor skulpture “K19” Zlatko Kopljar.

– Prošlost se ne može mijenjati, moramo je tumačiti onakvu kakva je bila i iz toga učiti. Meni je bio važan, misleći cijelo vrijeme pri realizaciji ovog rada, jedan esej Umberta Eca koji se zove „ur-fašizam“, u prijevodi nešto kao „fašizam naš svagdašnji“. Dakle, na nama je, i to je cilj i ideja ovoga rada, da o tome promišljamo danas, da bismo imali bolje sutra – naveo je autor Zlatko Kopljar.

Gradonačelnik Varaždina Ivan Čehok podsjetio je da je osnovna funkcija umjetnosti provokacija u prostoru te da je ova skulptura u tome uspjela i prije nego li je postavljena.

Podsjetimo, Regionalni tjednik je ranije ovog mjeseca pisao da se u svrhu postavljanja ovog umjetničkog djela Grad Varaždin Zaključkom Gradonačelnika od 30. rujna 2020. godine obvezao snositi ukupne troškove izrade i postavljanja umjetničkog djela u iznosu od 51.820,00 kuna s uključenim PDV-om.

U te su troškove uključeni prijevoz materijala, izrada projekta postavljanja i izvođenje radova na postavljanju skulpture, a taj iznos mnogima je zasmetao.

– Ono što se proteklih dana događao u Varaždinu jest da umjetnost izaziva malograđanske strasti i to nije ništa što je neobično, poglavito kada je riječ o ovakvim intervencijama u prostoru. Mislim da je trostruka vrijednost ove skulpture. Ovaj rad nas upućuje na to da sve oko nas ima funkciju gologa održavanja života, i kamen i Goli otok, gola cigla… Sve je to pukotina, kako kaže Cesarić, u kojoj postoji život. Svi oni Varaždinci koji su vidjeli u ovome samo ciglu i opeku nisu ništa pogriješili. Ovo jest gola opeka, ali svaki udarac koji su ti nesretni ljudi morali pretrpjeti u suočenju s glinom, opekom, ilovačom, jest udarac na našu savjest. Zato, moramo znati da svaka ova cigla ima ljudsku sudbinu. Svaki režim koji ima barem jednu žrtvu jest totalitarni režim. I zato je dobro da se ovo postavlja kraj sinagoge – naveo je gradonačelnik Čehok.

Objasnio je da je druga vrijednost ove skulpture reprezentacijska funkcija umjetnosti, pri čemu je rad iz 2014. ponovo postao prisutan, ovaj put u Varaždinu, kako bi se ponovo pričalo o značaju židovske kulture u Varaždinu. Naposlijetku, tu je i vrijednosna funkcija umjetnosti, navodi Čehok.

– Ako je istina ono što je rekao Schiller da je teatar pozornica morala, onda možemo reći da su skulpture javna pozornica povijesti. I zato svi oni koji su pitali za cijenu ovoga, moram ih razočarati. Cijena nije 50.000 kuna. Cijena građevinskih radova je 20.000 kuna. Ali sve takve malograđane koji se to pitaju, želim samo podsjetiti na jednu sjajnu dosjetku Oscara Wildea: „Ima stvari koje imaju cijenu, ali nemaju vrijednost. A ima stvari koje imaju vrijednost i koje nemaju cijenu za tu vrijednost.“ Ovo što smo danas napravili je daleko više vrijedno od tih 20.000 kuna koje su inače potrošene na lijepilo iznutra da bi se te cigle držale – pojasnio je Čehok.

Zdravko Zima, posebni savjetnik predsjednika Republike Hrvatske za kulturu, rekao je da je ova skulptura posvećena sadašnjosti, a još više budućnosti.

– Simboličnim činom otkrivanja spomenika, šalje se umjetnička i duhovna poruka koju ne treba ignorirati. Jer, demokracija koja je lišena duha, zapravo i nije demokracija. Ona je mrtvo slovo na papiru i nestaje pod virusom agresivnosti i primitivne slobode kojoj smo vrlo često svjedoci. Bili smo svjedoci i prije desetak dana kada je ova skulptura išarana neprimjerenim znakovima – izjavio je Zima, simbolično rekavši da sve zemlje, pa i Hrvatska, moraju „pomesti smeće pred svojim vratima, a ne pokazivati prstom u drugoga, kako bismo živjeli u neusporedivo ljepšem svijetu“.

Zaključno, potpredsjednik Vlade RH Boris Milošević u Varaždinu je kazao da ova instalacija nije samo kup cigla, već kup cigla koji šalje jednu jaku, snažnu poruku: da se strahote II. svjetskog rata i odvođenja u smrt čovjeka zbog njegove vjere ili nacionalnosti, javnog označavanja drugih i drugačijih, genocida i holokausta, nisu događale negdje daleko, u Njemačkoj, u Auschwitzu ili drugim stratištima, već i u Hrvatskoj.

– Nije prošlo ni mjesec dana od proglašenja NDH, a doneseni su prvi rasni zakoni, otvoreni prvi logori, počinjeni prvi masovni zločini. Ustaški režim se temeljio na ideologiji krvi i tla, što je imalo za posljedicu dehumanizaciju drugih i drugačijih koji se nisu uklapali u taj rasni kriterij. Mislim tu na Srbe, Rome i Židove. Danas mnogi to negiraju. Stoga je važno da o tome govorimo, ne kako bismo stvarali podjele u društvu, već kako bismo spriječili da se zlo ne počini. Jer, protiv ovakvog zla je ustala antifašistička Hrvatska. Današnja moderna Hrvatska se temelji na vrijednostima antifašizma i zato je važno da na ovome mjestu pošaljemo poruku da je diskriminacija, mučenje drugih i drugačijih, nedopustiva – zaključio je Boris Milošević.

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Glazbeni spektakl: koncert 170-ak mladih glazbenika iz Glazbene škole u Varaždinu i škole iz Barcelone

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novi glazbeni spektakl priprema Glazbena škola u Varaždinu u suradnji s gostima iz Barcelone: u četvrtak, 2. svibnja, u 20 sati će ispred vile Bedeković u Varaždinu početi zajednički open-air koncert učenika ove  škole, učenika škole IEA Oriol Martorell iz Barcelone i zbora Via.

Čak 170-ak mladih, 100-tinjak u zboru i 70-ak u simfonijskom orkestru, nastupit će pod dirigentskom palicom profesorice Dade Ruža, a na programu će biti djela F. Schuberta, G. Verdija, O. Petersona, A. Kabilja, P. Casalsa. Ulaz na koncert je besplatan.

Najavljeno je to na konferenciji za novinare na kojoj su, uz ravnatelja Glazbene škole Davora Matačića i profesoricu te škole Dadu Ružu, prisustvovali i zamjenica župana Silvija Zagorec, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina Danijela Vusić, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin Raymond Rojnik, kao i Jerónimo Fuentes Candau, zamjenik veleposlanika Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj, ujedno i otpravnik kulturnih poslova pri Veleposlanstvu.

Suradnja sa školom iz Barcelone započela je putem Erasmus+ projekta u prosincu, kada su učenici varaždinske Glazbene škole gostovali u Barceloni, a open-air koncert će biti uzvratno gostovanje.

– Odlučili smo napraviti veći projekt s programom klasične glazbe. U prvom dijelu izvest ćemo 8. simfoniju, takozvanu „Nedovršenu“ Franza Schuberta koju mnogi možda pamte kao scensku glazbu iz crtića Štrumfovi. Slijedi dio u kojem će sudjelovati i mješoviti djevojački zbor, a počet ćemo s djelom katalonskog skladatelja Pavla Casalsa u mojoj obradi za gudački orkestar. Nakon toga ćemo izvesti nekoliko opernih djela iz Verdijevog opusa, iz Trubadura, Nabucca i Traviate. Predstavit će se solisti, sopranistica Ivona Borak i alt Eva Osonjački, perspektivne učenice naše škole koje su se istaknule visokim nagradama na brojnim natjecanjima, a uz njih i dvojica solista, naši bivši učenici, tenor Mislav Lucić i bariton Dorian Stipčić. U završnici ćemo iskoračiti u područje mjuzikla uz „Jaltu Jaltu“ Alfija Kabilja, izvest ćemo gospel kanadskog jazz skladatelja Oscara Petersona, a na samom kraju izvodimo „Barcelonu“, poznatu skladu Freddiea Mercuryja, koju je za tu prigodu obradio naš kolega, profesor Marko Prepelić – najavila je prof. Ruža.

Koncert u suradnji s gostima iz Barcelone nova je potvrda da je kvalitetan rad Glazbene škole u Varaždinu prepoznat i međunarodno, napomenula je zamjenica župana Silvija Zagorec. – Da s glazbenim školama i konzervatorijima u Europi odlično surađuju, govori najnoviji koncert, još jedan mali glazbeni spektakl u nizu. Čestitam im i na svim uspjesima, a posebno na tome što doprinose statusu UNESCO grada glazbe koji nosi Varaždin. Uvijek smo rado domaćini, a posebice kada gosti stvaraju s našim učenicima. Gosti tada postaju prijatelji za cijeli život. Sve građane pozivam na koncert u četvrtak, 2. svibnja, na slavlje glazbe, mladosti i darovitosti koje doslovno prelazi granice – istaknula je zamjenica župana Zagorec.

Građane je na koncert pozvala i Danijela Vusić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina.

– Grad Varaždin svesrdno podržava Glazbenu školu u Varaždinu, koja ima veliki značaj, ne samo kao obrazovna ustanova, nego i kao institucija koja doprinosi kulturnoj i umjetničkoj suradnji, posebno s Koncertnim uredom Varaždin. Suradnja se nastavlja i na ovom međunarodnom projektu, koji je plod suradnje za koju se nadamo da će biti dugogodišnja – rekla je pročelnica Vusić. 

Već godinama imamo odličan odnos s Glazbenom školom u Varaždinu, istaknuo je pak zamjenik veleposlanika Jerónimo Fuentes Candau.

– Ključna je bila 2016. godina kada smo primili i prihvatili poziv da dođemo na Varaždinske barokne večer kao zemlja gost. Tada je počela ova lijepa priča, održani su koncerti u Varaždinu, ali su bili i naši gosti na poznatim božićnim koncertima u Zagrebu. Ovaj koncert je prekrasan rezultat ovoga svega, ali je zapravo plod direktne suradnje dvije obrazovne institucije, što je lijep primjer suradnje civilnoga društva – rekao je Jerónimo Fuentes Candau.

Koncertnom uredu Varaždin ovo će biti četvrti veliki, grandiozni koncert u suradnji s Glazbenom školom u Varaždinu. – Ovime smo za tisuću djece omogućili da nastupaju pred tisućama gledatelja, a to je jedna od najvećih motivacija za svako dijete koje se bavi glazbom – naveo je ravnatelj Raymond Rojnik.

Ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić je mladim umjetnicima i prijateljima iz Barcelone te učenicima svoje škole poželio puno snage za završne pripreme.

– Sada je pred njima uvježbavanje zadnjih detalja za interpretaciju vrlo zahtjevnog programa koji je postavila kolegica Dada Ruža – zaključio je Matačić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje