Povežite se s nama

Život i društvo

FOTO Učenici i učitelji Osnovne škole Sračinec vratili se s egzotičnih Kariba

Objavljeno:

- dana

Osnovna škola Sračinec uključena je i vrlo aktivno sudjeluje u tri Erasmus+ projekta.

Erasmus+ projekt „ICT and geography at the service of the meeting young Europeans“ izrađen je s ciljem međunarodne suradnje sa školama partnerima iz Belgije, Italije, Španjolske i Francuske.

Tema ovog projekta međusobno je upoznavanje škole, mjesta, grada, države, Europe i Europske unije korištenjem različitih digitalnih alata. Prva mobilnost u sklopu ovog projekta bila je u Španjolskoj u gradu Benicarlo te je na njoj sudjelovalo petero učenika i tri učiteljice.

Drugu, možda i najiščekivaniju mobilnost odradili su u travnju, i to u dalekim Karibima. Naime, učenici Leona Kovačić, Mateo Pecik, Arijan Flegar, Zara Stolnik i Adela Šprem u pratnji učiteljica Janje Žnidarić i Đurđice Kovačić te učitelja Damira Fotaka otputovali su u Guadeloupe – francuski vanjski teritorij smješten u području otočja Malih Antila.

Prije samog putovanja, učenici s učiteljima koji čine projektni tim radili su na predstavljanju naše države korištenjem digitalnih alata. Tako su učenici predstavili Hrvatsku svim školama partnerima i upoznali ih s njezinim posebnostima.

– Nakon dugog leta od 9 sati iz Pariza do grada Point-a-Pitre putovali smo avionom, što je za većinu učenika, ali i neke učitelje bio prvi let, a za gotovo sve prvi prekooceanski let. Već prvog dana susreli smo se s problematičnom vremenskom razlikom od 6 sati, no bili smo spremni i uzbuđeni radno provesti dan. Domaćini ove mobilnosti, škola pod nazivom Collège Alexandre Macal Saint-François, pripremili su doček uz lokalnu glazbu i plesove te upoznali sve sudionike projekta sa svojom školom. Učenici su imali priliku naučiti svirati tradicionalne bubnjeve te pjevati kreolske pjesme. U drugom dijelu dana svi učenici su predstavljali svoju državu, a učenici Osnovne škole Sračinec pokazali su se kao izvanredni govornici engleskog jezika te su vrlo samouvjereno odradili svoj dio zadatka – rekli su iz Škole.

Tijekom boravka održano je i natjecanje u fotografiranju s različitim temama svakog dana. Drugog dana posjetili su park u kojem su se upoznali s različitim tropskim ribama, ali i tropskim drvećem i voćem te iskusili pravu tropsku kišu.

Trećeg dana učenici su imali kviz o poznavanju drugih država te su napravili izložbu fotografija i tekstova o svim državama partnerima. 

Uz same projektne aktivnosti, domaćini su se potrudili organizirati različite kulturološke aktivnosti u kojima su učenici i učitelji doista uživali, upoznavajući sasvim novu kulturu dalekog otoka u Karipskom moru. Tako su se iskušali u veslanju kajacima kroz šumu mangrova, ali i vožnji brodom na visokim valovima Karipskog mora do otoka Marie Galant, gdje su uživali u bijelim pješčanim plažama i palmama.

– Prije samog povratka kućama odlučili smo malo istražiti grad Point-a-Pitre. Tijekom cijelog svog boravka na otoku Guadeloupe imali smo osjećaj da se nalazimo u Africi, a zapravo smo bili u europskoj državi na američkom kontinentu. Razlog tomu je što je većina stanovnika potomstvo robova te dolaze iz različitih afričkih država. U gradu smo posjetili muzej Memorial Acte koji je posvećen ropstvu i proglašen najboljim europskim muzejom 2016. godine. Naše putovanje završilo je tako što smo Uskrs dočekali na aerodromu, a uskrsne pisanice podijelio nam je rakun s Guadeloupea – ispričali su.

Ovakvo iskustvo i učitelji, a posebice učenici pamtit će još jako dugo vremena, a nova prijateljstva, koja su se dogodila zahvaljujući društvenim mrežama i kontaktima, i dalje traju.

– Svi se veselimo sljedećoj mobilnosti koja će se održati u listopadu u Osnovnoj školi Sračinec – poručuju iz OŠ Sračinec.

Život i društvo

Učenici iz Varaždinske županije sudjelovali na državnom LiDraNo-u

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Vinkovcima okupili su se LiDraNovci, ljubitelji lijepe hrvatske riječi, literarnog, novinarskog, dramskog i radijskog stvaralaštva iz cijele Hrvatske.

Državni LiDraNo za osnovnoškolce trajao je od 22. do 24. travnja, a Varaždinska županija imala je svoje predstavnike u svim izrazima. Iva Farkaš iz I. osnovne škole Varaždin i Vid Brajković iz OŠ Petrijanec, predstavili su svoje uratke na okruglom stolu za literarne radove.

Njihove su mentorice Marija Hublin i Željka Rabuzin. U kategoriji dramskog stvaralaštva svoj su pojedinačni scenski nastup izvele Ema Štrlek iz OŠ Vidovec i Tonka Tkalec iz II. osnovne škole Varaždin. Do državne razine smotre pratile su ih i usmjeravale mentorice Kristinka Štefan i Maja Šmic.

U novinarskom izrazu imali smo najviše predstavnika. Poziv na državni LiDraNo svojim je samostalnim novinarskim radom izborio Aleksandar Fic iz OŠ Novi Marof sa svojom mentoricom Sunčicom Križan Kadi. Varaždinska županija imala je čak 2 školska lista na državnoj razini, to su Klen iz OŠ Klenovnik te Šemica iz OŠ Šemovec, a redakcije su u Vinkovcima predstavljale urednice Marta Rogina i Nina Ajhler sa svojim mentoricama, Marijom Konjević i Valentinom Barulek Boltižar.

U kategoriji radijskog stvaralaštva emisijom Utapanje županiju su predstavljali David Telebar i Ante Kovačić iz OŠ Petrijanec, njihova je mentorica Željka Rabuzin. Učenici iz naše županije na svim su okruglim stolovima pohvaljeni od strane državnih povjerenstava koja čine eminentni stručnjaci i umjetnici iz područja stvaralaštva koje procjenjuju i vrednuju na ovoj razini smotre, koja sve do završnice ima natjecateljski karakter.

Učenici su potaknuti na daljnje stvaranje jer se iz njihovih uradaka iščitava visoka motiviranost i kreativnost, a to je ono, što uz, naravno, ljubav prema hrvatskome jeziku, svaki LiDraNovac mora imati. Za svoj rad priznanje i zahvalu primile su i njihove mentorice kojima se na zatvaranju smotre upravo riječju hvala, obratila glavna tajnica smotre LiDraNo i viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje, dr. sc. Marijana Češi.

Učenici su imali priliku predstaviti se u jednoj od najljepših knjižnica Hrvatske, nastupati u Kazalištu Joze Ivakića, prošetati starom jezgrom i kušati slavonske slastice. Kad požele se ravnice, neki će se od njih sigurno vratiti u Vinkovce jer široka je duša slavonska u gradu Josipa Runjanina, Ivana i Josipa Kozarca, bana Šokčevića i mnogih drugih poznatih Vinkovčana.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO U općini Cestica mraz “obrao“ vinograde, spas se traži s prihranom mladica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Niske temperature i mraz koji je posljednjeg vikenda, u noći sa subote na nedjelju i s nedjelje na ponedjeljak, 21. i 22. travnja, zahvatio područje općine Cestica učinio je velike štete u voćnjacima i vinogradima te povrtlarskim kulturama.

>>FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Prema riječima Marijana Županića, predsjednika Udruge vinogradara i podrumara Sveti Martin Cestica, podaci o nastalim štetama su još uvijek prikupljaju, a  najviše su stradali vinogradi na nižim nadmorskim visinama.

Nažalost, na pojedinim lokacijama cestičkog vinogradarskog područja od mraza stradali su kompletni vinogradi. Preporuka je prihraniti mladice koje su djelomično zahvaćene mrazom aminokiselinama, a osušene maknuti da se formiraju novi izbojci.

Kako to izgleda na terenu pšogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje