U srijedu u palači Herzer doznajte sve o baroknim palačama u Varaždinu
Na rasporedu „Srijede u Muzeju“ 1. ožujka u palači Herzer je predstavljanje knjige „Barokne palače u Varaždinu“ autora Petra Puhmajera....
Varaždinski klub kolekcionara (VKK) je u srijedu povodom svoje 25. obljetnice postojanja u dvorani Hrvatske pošte na Trgu Slobode organizirao prigodnu retrospektivnu izložbu. U tri vitrine ukratko je prezentiran rad VKK proteklih četvrt stoljeća, te promoviran Katalog s 4 . prigodne omotnice. Potonja je posvećena spomenutoj obljetnici, a na otvaranju izložbe znatiželjnicima su se ukratko obratili autori izložaka Željko Pintarić, Zvonko Pintar, i autor Kataloga Josip Jelenečki. – Varaždinski klub kolekcionara je u proteklih 25. godina izdao više od 250. prigodnih omotnica, maksimum karata, kataloga. Članovi su zaslužni da je sačuvano sjećanje na mnoge događaje vezane uz povijesna, gospodarska i društvena događanja diljem Varaždinske županije, al i izvan nje – istaknuo je predsjednik Varaždinskog kluba kolekcionara Milan Pavleković. Dodao je da su članovi udruge ponosni na činjenicu da je njihov kolega Josip Jelenečki za svoj entuzijazam, trud, rad s mladima i dugogodišnji doprinos promociji filatelije dobio nagradu Varaždinske županije.
Na Međunarodni dan klavira koji se obilježava 29. ožujka održat će se smotra mladih pijanista u Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu u organizaciji Međužupanijskog stručnog vijeća nastavnika klavira Republike Hrvatske te u suradnji s Glazbenom školom u Varaždinu i uz potporu Koncertnog ureda Varaždin i Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu.
Na smotri mladih pijanista predstavit će se više od 100 mladih pijanista iz cijele Hrvatske, a stručno predavanje u okviru stručnog vijeća održat će red. prof. art. Srđan Čaldarević s Muzičke akademije u Zagrebu.
Pet koncerata talentiranih mladih pijanista održat će se u 10, 12, 15, 17 i 19 sati u velikoj koncertnoj dvorani Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu. Ulaz na sve koncerte je slobodan.
Međunarodni dan klavira obilježava se 88. dan u godini, što je podsjetnik da klavijatura ima 88 tipki. Iako je temeljni instrument europske glazbe još od druge polovice 18. stoljeća, klavir se u varaždinskoj Glazbenoj školi podučava tek od 1936. godine.
Umjetničko i pedagoško nasljeđe i iskustvo stvorilo je osnovu za međunarodno pijanističko natjecanje u Glazbenoj školi u Varaždinu – Memorijal Jurica Murai i Murai Grand Prix, koji je u kratkom vremenu stekao veliki ugled te privukao velik broj natjecatelja iz cijelog svijeta.
U Gradskoj knjižnici i čitaonici Novi Marof na tjednoj se bazi provode participativne aktivnosti poticanja čitanja i podizanja javne svijesti o važnosti čitanja u sklopu projekta „Čitanje na kotačima“.
Radionice „Stranice sjećanja“ uskoro će biti završene, nakon čega slijede „Kreativno pisanje“ i „Vesele stranice“.
U udruzi „Sunce“ iz Novog Marofa koja okuplja djecu i osobe s poteškoćama u razvoju te osobe s invaliditetom, stručnjaci će provesti 16 radionica „Vesele stranice“ koje su ritmičko-glazbene naravi. Izvođači će zajedničkom suradnjom izvesti autorsku interpretaciju priča i pjesama koje će se uz interaktivne zadatke i glazbu prezentirati polaznicima. U tome će im pomoći muzički instrumenti koje je knjižnica nabavila u siječnju ove godine.
Osim radionica „Vesele stranice“, uskoro će početi i radionice „Kreativno pisanje” namijenjene svima koji žele razviti svoj kreativni potencijal u pisanju priča i pjesama. Kroz 20 radionica polaznici će naučiti kako se izražavati u formi poezije i proze te izraziti svoje unutarnje osjećaje.
Radionice „Vesele stranice“ počinju 11. svibnja te će se održavati četvrtkom u poslijepodnevnim satima u prostorima udruge „Sunce“. O početku održavanja radionica „Kreativno pisanje“ knjižnica će obavijestiti sve zainteresirane putem web stranice i društvenih mreža.