Povežite se s nama

Kultura

FOTO Varaždinsko HNK dobiva suvremenu pozornicu: započela ugradnja triju podiznih platformi

Objavljeno:

- dana

Danas, 3. rujna, u Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu započela je ugradnja triju podiznih platformi u prostoru za orkestar ukupne površine 30 m2.

Radove izvodi ugledna globalna kompanija Tehnix iz Donjeg Kraljevca, čiji su stručnjaci osmislili, projektirali i proizveli podizne platforme primjenjujući i koristeći najnovije informatičke tehnologije.

Konkretno, za upravljanje spomenutim platformama projektiran je električno-hidraulički motorni pogon te mehanički sistem spuštanja i dizanja segmenata pozornice.

Taj prijeko potreban zahvat za nacionalno kazalište u bliskoj će budućnosti omogućiti brzu prenamjenu prostora velike pozornice varaždinskog Kazališta, a posljedično i brža izmjenjivanja raznih aspekata scenskih događanja, što do sada nije bilo moguće jer je otvaranje spomenutog prostora trajalo, doslovno, danima.

– To je trenutno jedan od najvećih, u tehničkom smislu, kazališnih poduhvata u Republici Hrvatskoj. Obnova treba pozornicama u većini hrvatskih kazališta. Varaždinu je bila nasušno potrebna i s ovim intervencijama ćemo napokon dobiti suvremenu pozornicu i suvremenu orkestralnu rupu koja daje mogućnost igranja glazbeno-scenskih djela, kao i mogućnost proširenja partera u gledalištu – rekao je redatelj Ozren Prohić.

Bit će to prvo osuvremenjivanje tog segmenta scenske tehnike nakon temeljite obnove Kazališta koja se odvijala od 1948. do 1955. godine, dakle, prije 65 godina.

– Sad ćemo imati potpuno automatiziranu pozornicu, sve će biti na gumb te neće više biti dosadašnjih poteškoća i kvarova. Nakon toga ćemo opet na neko vrijeme zatvoriti Kazalište i napraviti kompletno uređenje gledališta, s time ćemo potpuno zatvoriti obnovu Kazališta. Konačno smo napravili i platformu za osobe s invaliditetom koje oko 150 godina nisu mogle sudjelovati na koncertnim izvedbama u velikoj koncertnoj dvorani. Ono što će biti najveći benefit tih radova je činjenica da ćemo imati četiri pozornice jer će sada biti potpuno odijeljeno ono što se događa na podrumskoj sceni Rogoz i na velikoj pozornici, uz koncertnu dvoranu i Europa mediu. S obzirom na to da Varaždin ima tri kazališta – Kerekesh Teatar, Gllugl i ovo, ali i brojne udruge koje se bave glazbenim, scenskim i drugim kulturnim izričajem, ovo je bilo vrlo potrebno i svi oni će moći koristiti ove pozornice – zadovoljan je radovima gradonačelnik Čehok.

Dodao je da je vrijednost radova ovog dijela 1.300.000 kuna, od čega Grad daje gotovo polovicu, a ukupni radovi, već završeni i oni koji slijede, bit će u vrijednosti od oko dva milijuna eura. Predstave se ovdje predviđaju uskoro, a u 1. mjesecu Kazalište će ponovno biti zatvoreno radi obnove gledališta.

Opere i operete

Šef Varaždinskog komornog orkestra Krešimir Lazar istaknuo je važnost ove obnove za glazbeni aspekt.

– Ovaj projekt je ključan da bi se glazbena grana u našem Kazalištu do kraja oformila i da steknemo neku perspektivu kojom možemo planirati u budućnosti repertoar i malo veće opere i operete, s obzirom na to da se ovdje desetljećima u tom smjeru nije ništa događalo. Od početka 60-ih godina kad je ukinuta opereta bilo je sporadičnih projekata tijekom Baroknih večeri, ali uvijek smo zbog tih tehničkih nedostataka bili suočeni s brojnim problemima koji su sputavali glazbeni aspekt, koji je najbitniji. Veselimo se što će ovo pomaknuti perspektivu i gurnuti nas prema zacrtanom cilju, a to je da konačno zaživi i taj glazbeni segment opere – rekao je Lazar.

Tri platforme

Vedran Kögl, arhitekt i autor izmjena, objasnio je da se trenutno radi o tri platforme koje će služiti za orkestar. One mogu biti na nivou podruma, gledališta i pozornice, a svaka teži 1600 kilograma te može nositi 500 kila tereta po kvadratnom metru. Svaka platforma ima oko 12 kvadrata.

– Mehanizam se sam pomiče gore-dolje, može se zaustaviti na bilo kojem položaju i omogućuje brojne varijacije na temu bilo za predstavu, bilo za orkestar. Drugi dio obnove odnosi se na pod koji će biti kompletno zamijenjen s najboljim materijalom za takve stvari, to je oregonski bor, 4,5 centimetara debeo. Sljedeća stvar bit će natstroplje koje je u vrlo lošem stanju – najavio je Kögl.

Radovi se izvode uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Grada Varaždina te uz pomoć donacija.

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje