Povežite se s nama

Kultura

Godinama se brinu o zapostavljenoj keramici

Objavljeno:

- dana

ROĐENDAN KERAMEIKONA

Desetu godišnjicu Kerameikon je proslavio cijelim festivalom keramike, a centralna izložba do prije nekoliko dana bila je otvorena i u Varaždinu

Keramika je svjedok vremena. Ona dopušta da preko nje stvorimo kontakt sa zemljom i umjetničkom crtom koju nosimo u sebi. Mogućnosti su joj bezbrojne – s ovime bi se složili svi kojima je keramičarstvo poziv ili pak samo hobi.

Desetljeće

Nije ovo slučajna priča. Povod joj je uistinu velik. Naime, Hrvatsko keramičarsko udruženje Kerameikon (jedna od najvećih udruga koja okuplja zaljubljenike u keramiku iz cijelog svijeta) slavi ove godine svoj deseti rođendan. Prava je to prilika da se podsjeti na značajnost keramike i da ju se postavi na viši nivo, a upravo je Varaždin pravo mjesto za to, s obzirom na to da je odatle krenula i cijela inicijativa. – Bilo je teško u početku, no svaki početak je težak. Najvažnija je upornost i ljubav prema tome što radiš, a onda jednostavno krenu i druge stvari – rekla je Blaženka Šoić Štebih, predsjednica Udruženja Kerameikon koje je danas poznato ljudima širom svijeta a glavnu riječ vode upravo žene.

Počeli su s nulom, a deseti su rođendan obilježile bogatom izložbom. Naime, posljednjih nekoliko mjeseci u Varaždinu je bila otvorena izložba Ceramica Multiplex 2012. koja je na jedno mjesto stavila najbolje svjetske keramičke radove, ali i okupila uistinu velik broj posjetitelja. I dok je dio izložbe iz palače Herzer zatvoren, dio je još uvijek otvoren za razgled i tamo će biti do daljnjeg. Naime, udruga je na korištenje dobila prostor u Kukuljevićevoj 10 gdje sve vrvi od keramičkih radova. – Ovo je privremen prostor, no postav je stalan. Riječ je o 200 radova iz nagrađenog dijela zbirke. Drago nam je što ih imamo gdje držati – naglasila je Šoić Štebih. S obzirom na tempo rada i razvoja, ali i entuzijazam, ovaj je prostor itekako zaslužen.

Zapostavljena keramika

Keramika nosi povijest na sebi i po njoj se prepoznaju mnoga razdoblja – podsjetila je na to Šoić Štebih. Uistinu, stoljećima je ona dijelom čovječanstva i ima veliki značaj, no pitanje je koliko smo svjesni toga. Činjenica je da danas mnogi keramiku povezuju više s jeftinim tanjurima nego umjetničkim djelima. – Keramika je oduvijek zapostavljena. O tome vam govori i činjenica da je samo jedna generacija u Hrvatskoj imala priliku izučavati ju u sklupu studija i to pedesetih godina – ukazala je na problem nerazumijevanja Šoić Štebih. Osim toga, u umjetničkim krugovima ona se uvijek nalazi u drugom planu i ne ukazuje se toliko na njezine vrijednosti. Ona nije predmetom novinskih napisa, nije toliko hvaljena i „popularna“.

Upravo zato, vrijednost ovog udruženja još je veća jer ono keramiku vraća u modu. – Malo tko je svjestan njezinih čari, a to je da je ona mnogoznačna. Povezuje razne vidove umjetnosti i velike su mogućnosti izražavanja kroz nju – kazala je Šoić Štebih te dodala: – U samoj srži je glina i njeno pretvaranje u keramiku, a sve ostalo su karakteristike vremena i raznih ideja koje stvaraju velik spektar radova.

No u osnovi se osim gline nalazi i velika ljubav. Jer samo ulaganjem sebe može se toliko ostvariti, a nadamo se da će to ovim upornim keramičarima biti i dobra motivacija za dalje.

Na redu izložba u Austriji
Izložba u Varaždinu, gdje su bili nagrađeni i najbolji radovi, tek je mali dio cijelog festivala keramike koji je počeo još na proljeće. Naime, prva je izložba u sklopu manifestacije bila održana u Mariboru. Nakon toga održana je izložba u Njemačkoj. Ceramica Multiplex bila je glavna manifestacija festivala koji se nastavlja i dalje. Radovi će uskoro biti izloženi u Austriji te u Krapini sljedeće godine. No osim izložbi Udruženje u planu ima i radionice keramike. Sljedeća bi se trebala održati već prije Božića.

Izvor:
Foto: Arhiva RT

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje