Povežite se s nama

Kultura

U Novom Marofu počeli 8. Rabuzinovi dani: otvorena izložba “Od siromašne sreće do velikog svijeta“

Objavljeno:

- dana

Prije više od stotinu godina, 27. ožujka 1921. godine, u Ključu pokraj Novog Marofa rođen je svjetski priznati likovni umjetnik Ivan Rabuzin, a u sjećanje na velikana naše umjetnosti i naive, Turistička zajednica Grada Novog Marofa, Kulturni centar Ivan Rabuzin i Gradska knjižnica i čitaonica Novi Marof organiziraju manifestaciju Rabuzinovi dani.

Ovogodišnji 8. Rabuzinovi dani počeli su u petak, u novomarofskom Kulturnom centru koji nosi upravo umjetnikovo ime, otvorenjem izložbe „Od siromašne sreće do velikog svijeta“, a trajat će sve do 19. travnja.

Na izložbi je postavljeno nekoliko slika koje su do sada rijetko ili nikada izlagane, a uz eksponate prikazana je i svojevrsna interpretacija Rabuzinovog djelovanja i sudjelovanja u velikim svjetskim projektima. Na taj će se način prikazati izazovni životni put, od odrastanja u maloj ruralnoj sredini, do pozicioniranja Ivana Rabuzina na slikarsku mapu svijeta.

Tako izložba prikazuje nekoliko odabranih međunarodnih događaja kojima se ukazuje kolika je unikatnost i vrijednost Rabuzinovog umjetničkog opusa.  Obuhvaća i prikaz objekata koje je Rabuzin gradio u suradnji s međunarodno priznatim arhitektom Vjenceslavom Richterom (prikaz Bruxelles ‘EXPO 58’ paviljona-škole).

Dva završena objekta, Memorijalna galerija Rabuzin u Ključu te obiteljska kuća Rabuzin Prpić u Zagrebu, predstavljaju posebnu i jedinstvenu vrijednost, budući da je na tim objektima, prema nacrtima Vjenceslava Richtera, drvenarija izrađena u stolariji „stolara” Ivana Rabuzina. 

U društvu najboljih Rabuzin je bio i u suradnji sa svjetski poznatom tvornicom porculana Rosenthal, kada je uz Salvadora Dalia i Victora Vasarelya oslikavao porculan, čija će se komparacija također interpretirati na ovoj izložbi, a surađivao je i s Nobelovom zakladom te Međunarodnim društvom pisaca P.E.N.

Izložbu su omogućili Rabuzinova kćerka Zdenka Rabuzin Prpić i njezina obitelj, posudivši eksponate.

– Naša ideja ove izložbe je bila pokazati u kakvom društvu je Rabuzin živio, gdje je stvarao, gdje su njegovi nivoi. Postoji jedan mali detalj koji želim spomenuti, to je presedan da se u jednoj tako maloj, kulturološkoj zatvorenoj sredini rode dva velika imena. To je nešto nevjerojatno, a vama otvara pogled na ogroman prostor. Mi kao obitelj, vrativši se ovdje, imamo zadaću nastaviti ondje gdje je Rabuzin stao – rekao je Rabuzinov zet Ivan Prpić.

Kultura i turizam usko su povezani, stoga su u Turističkoj zajednici Grada Novog Marofa iznimno  sretni i ponosni da svjetski značaj Ivana Rabuzina imaju priliku promovirati.

– Izložbe mogu biti snažan motiv dolaska posjetitelja u destinaciju, stoga su proljeće, Rabuzinov rođendan i Rabuzinovi dani dobra kombinacija za stvaranje  turističkog doživljaja. Ova će izložba prikazati i neka djela koja nisu toliko često izlagana, ponuditi osvrt na njegov utjecaj u svijetu kroz interpretacije raznih projekata i prikazati Rabuzina u društvu najboljih. Zadatak svih nas je taj svijet koji je on svojom posebnošću dotaknuo i zaslužio njegovo priznanje, dovesti ponovno tu doma, među njegove brege – rekla je voditeljica ureda TZ Grada Novog Marofa, Renata Horvatić.

Novomarofski gradonačelnik Siniša Jenkač istaknuo je da su Rabuzinovi dani promocija cijelog umjetnikovog opusa, ali i Novog Marofa, Varaždinske županije i cijele Hrvatske.

– Svake godine uz manifestaciju imamo i izložbu  djela našeg velikana hrvatske umjetnosti i hrvatske naive, a ovoga je puta prikazan izazovni životni put Ivana Rabuzina, od odrastanja u maloj ruralnoj sredini, do njegovog pozicioniranja na slikarsku mapu svijeta – rekao je Jenkač.

Izložbu je postavila Mirjana Dučakijević, povjesničarka umjetnosti, kustosica i umirovljena muzejska savjetnica Gradskog muzeja Varaždin , u suradnji s obitelji Rabuzin Prpić.

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje