Povežite se s nama

Kultura

Akademska umjetnica Mateja Rusak predstavlja najnoviji ciklus radova u rodnom Varaždinu

Objavljeno:

- dana

U  srijedu 22. studenoga, u 19 sati u Izložbenom salonu u palači Sermage Gradskog muzeja Varaždin varaždinskoj kulturnoj javnosti umjetnica Mateja Rusak predstavlja najnoviji ciklus radova.

Ciklus „Moja Rijeka“ sastoji se od 12 radova formata 420 x 594 mm izvedenih u tehnici kolaža s dodatkom perforacija. Djela su nastala u proteklih godinu dana te će premijerno biti predstavljena publici upravo u umjetničinom rodnom gradu.

Kustosica izložbe je Sonja Švec Španjol koja podsjeća da je  rođena Varaždinka Mateja Rusak odabrala Rijeku kao grad svog studija. Značajna tranzicija iz sjeverozapadne Hrvatske u plavetnilo lučkog grada na Kvarneru bitno se odrazila na umjetničinu percepciju svijeta i ljudi koji je okružuju, a morski kolorit zauvijek se utkao u njezin stvaralački svijet.

– Rijeka je za Mateju Rusak predstavljala mjesto življenja i studiranja u kojem je prirodno saživjela s novom okolinom i ljudima. Fascinirale su je riječke vizure – dizalice, luka, brodovi, beskonačna morska površina i obrisi otoka u daljini. U potpunosti joj je odgovarao karakter grada, temperament stanovnika te tempo i način života koji kao da su bili krojeni po njezinoj mjeri. Rijeka je za Mateju Rusak značila veliku životnu prekretnicu s obzirom da je planirala ostati živjeti i raditi u Rijeci po završetku studija. No, život je imao drugačije planove i kraj studija označio je i umjetničin povratak u Varaždin. Štoviše, povratak u rodni grad bio je obogaćen novim usvojenim znanjima, vještinama, iskustvima, ali i novim prijateljstvima – ističe Španjol.

Danas, s vremenskim odmakom od točno deset godina od završetka studija na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci, Mateja Rusak iznjedrila je posve novi ciklus radova pod nazivom „Moja Rijeka“. Sva iskustva, poznanstva, inspirativne vizure, spoznaje, znanja i uspomene koje je stekla za vrijeme boravka i studija u Rijeci, Rusak je dematerijalizirala u vrijednosti, emocije i energiju. Sve ono čemu stremi kao osoba i umjetnica objedinila je u sintagmu „Moja Rijeka“.

No, povratkom u rodni grad, pojam „Moja Rijeka“ je promijenio svoje dubinsko značenje. Naime, „Moja Rijeka“ sada je postao Varaždin.

Djela namjerno ne nose nazive koji bi konkretnije naznačili sadržaj, jer je sav sadržaj utkan upravo tamo gdje ga promatrač treba pronaći i osjetiti – u energiji pojedinog rada. Oblici bude asocijacije na poznate vizure, boje nose duboku simboliku, komadići novinskih monotipija prenose i talože sve ono dubinski i iskonski proživljeno, a perforacije prizivaju autentično, meditativno i intuitivno u prvi plan. Kompozicije su kompleksne i slojevite, koloristički, taktilno i materično zasićene s puno dinamičnog i ritmičnog zbivanja, a opet usklađene i uravnotežene s naglašenom poetikom autorice koja je meditativnim pristupom i autentičnim izborom medija i gradivnih sredstava oslikala dubinu svoje duše.  (iz kataloga izložbe – predgovor kustosice Sonje Švec Španjol)

Biografija umjetnice:

Mateja Rusak rođena je 1989. u Varaždinu gdje je završila srednju školu usmjerenja grafički dizajner. Diplomirala je 2013. godine na Akademiji primijenjenih umjetnosti u klasi red. prof. Jasne Šikanje te stekla titulu magistra likovne pedagogije. Izlagala je na sedam samostalnih izložbi te većem broju grupnih izložbi u Hrvatskoj i inozemstvu. Od 2014. radi kao nastavnica strukovnih predmeta likovne umjetnosti i dizajna u Srednjoj strukovnoj školi u Varaždinu.

Završila je poslijediplomski program Ritha Practitioner za rad s darovitim učenicima 2022. godine, a 2023. godine i poslijediplomski program za Ritha Specialist za rad s darovitim učenicima na Radboud Sveučilištu u Nijmegenu u Nizozemskoj. Članica je Hrvatskog društva likovnog društva (HDLU) Varaždin. Područje interesa su joj grafika, grafički dizajn te fotografija. 

Izložba ostaje otvorena za razgled do 17. prosinca 2023.

Kultura

Pred ivanečkom sopranisticom Evom Osonjački je karijera na svjetskim pozornicama!

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Mlada Ivančanka Eva Osonjački, učenica 1. razreda srednje Glazbene škole Varaždin, usmjerenja solo pjevanje u klasi prof. Sanje Štefan, nakon vrhunskih rezultata ostvarenih na raznim natjecanjima širom Hrvatske, nizu svojih uspjeha dodala je još jedan.

Naime, na 25. međunarodnom natjecanju solo pjevača “Nikola Cvejić” u Rumi (Srbija) osvojila je uvjerljivo prvo mjesto.

Štoviše, Eva je svojim nastupom oduševila sve prisutne, a žiri, sastavljen od renomiranih pjevačkih pedagoga i aktivnih pjevača na međunarodnoj sceni, donio je jednoglasnu odluku da se Evu ocijeni s maksimalnih 100 bodova te joj dodijelio specijalnu Nagradu primadone Radmile Bakočević za perspektivnog soprana.

Mlada ivanečka sopranistica na natjecanju je izvela sklade B. Marcella Il mio bel foco i R. Schumanna Ich kann’s nicht fassen, nicht glauben.

– Eva grabi čvrstim koracima naprijed, sigurno i samouvjereno! U školi, među kolegama, komentiramo da smo sigurni da nismo nikad imali tako mladu pjevačicu (Evi je tek 15 godina), a s tako zrelim glasom i samopouzdanjem. Kao njena profesorica, uvjerena sam da je čekaju sjajni dani vrsne glazbenice na svjetskim pozornicama! – poručila je oduševljena prof. Sanja Štefan koja je također Ivančanka.

Nastavite čitati

Kultura

Dvor Trakošćan dobio EU sredstva za energetsku obnovu pomoćne zgrade

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ne samo da Dvor Trakošćan 2024. godine slavi svoju jubilarnu 70. obljetnicu već će u novoj godini započeti i s energetskom obnovom pomoćne zgrade Dvora, koja je zaštićeno kulturno dobro.

Projekt prijave energetske obnove pomoćne zgrade Dvora Trakošćan realiziran je u suradnji s poduzećem BDC d.o.o. iz Zagreba, specijaliziranim za usluge savjetovanja u vezi s pridobivanjem sredstava iz EU fondova. Cijela priča započela je već u ožujku 2023. godine izradom glavnog projekta i prijavom na javni poziv br. NPOO.C6.1.R1-I1.01. Nakon obavljene preliminarne procjene utvrđeno je da su zadovoljeni kriteriji prihvatljivosti ustanove Dvor Trakošćan za prijavu na javni poziv „Energetska obnova zgrada sa statusom kulturnog dobra“.

Predmetna zgrada pomoćne je namjene, a u njoj se obavljaju kulturna, muzejsko – galerijska i pomoćna djelatnost. Energetska obnova će uspostaviti i očuvati svojstva za kvalitetnije obavljanje raznih aktivnosti te poboljšati korištenje zgrade za djelatnike i korisnike zgrade.

Poduzeće BUILDING d.o.o. iz Ivanca izradilo je projektno – tehničku dokumentaciju.

Ispred naručitelja Dvora Trakošćan ovlaštena osoba za izvršenje međusobnih obveza i koordinaciju poslova bio je Ivan Mravlinčić, koji je pripremao dokumentaciju potrebnu za izradu prijave te komunicirao s konzultantima, izvođačima i drugim službama. Na projektu je također sudjelovala i Andreja Srednoselec te ravnateljica Goranka Horjan.

Sljedeći korak je provedba javne nabave te izvršenje radova na energetskoj obnovi pomoćne zgrade.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje