Povežite se s nama

U fokusu

Gospodarski kriminal u Varaždinu porastao za 1650 %!

Objavljeno:

- dana

Policijski službenici PU varaždinske ove se godine mogu pohvaliti iznimnim rezultatima pojačanog rada na prevenciji svih oblika kriminaliteta na varaždinskom gradskom području. Naime, samo iz usporedbe prvih pet mjeseci 2019. i 2020. godine, proizlazi da je razriješenost počinjenih kaznenih djela porasla s 69 na 83 posto.

Premda u PU varaždinskoj stanje sigurnosti u gradu ocjenjuju zadovoljavajućim, opuštanja ne smije biti jer je u odnosu na prvo polugodište 2019., ove godine zabilježeno značajno povećanje gospodarskog kriminaliteta i onog koji se odnosi na nezakonito posjedovanje i trgovanje drogama.

– Raduje nas činjenica da u strukturi kriminaliteta imamo 50 posto općeg u ukupnom broju što je 20 % manje od uobičajenog udjela. Istovremeno je učinkovitost otkrivanja počinitelja kaznenih djela na oko 70 %, a naši pokazatelji sugeriraju da imamo povećanje gospodarskog kriminaliteta, koji je u odnosu na lani porastao za 1650 %. Odnosno, dok je u prvih pet mjeseci lani bilo tek 7 takvih kaznenih djela, ove godine ih je otkriveno 123 – istaknuo je na prošlotjednoj sjednici Vijeća za prevenciju kriminaliteta, Krešimir Bosak, načelnik Policijske postaje Varaždin.

Pritom je zahvalio svim županijskim i gradskim institucijama te pojedincima, koji su policijskim službenicima izašli u susret tijekom donedavne epidemije koronavirusa, kada su oni  bili 24 sata iznimno aktivni u provođenju mjera zaštite zdravlja i života građana. Dodao je da je tijekom ožujka 2020. na gradskom području zabilježen porast općeg kriminaliteta.

– Riječ je o krađama i teškim krađama, provalama i razbojništvima, kojih je bilo čak 95. No, treba znati da imamo 206 postotno povećanje kod kaznenih djela koja se odnose na droge i onih na štetu mladeži i obitelji – rekao je Bosak.

Na njega se nadovezao Dejan Piskač, načelnik Postaje prometne policije Varaždin, koji je okupljenima poručio da je u Varaždinu ove godine 35 % manje prometnih nesreća.

– Lani smo ih do kraja svibnja imali 162, a sada ih je 105 i to bez poginulih osoba. Nažalost, nedavno stradavanje biciklista u Gospodarskoj ulici i pješakinje na Kapucinskom trgu ukazuju na to da s najugroženijim skupinama u prometu treba još više raditi. Zadovoljni smo suradnjom s Gradom oko uređenja prometnica na gradskom području i u prigradskim naseljima – istaknuo je Piskač, dodavši da je dio vozača nakon vrhunca koronakrize odlučio sjedati za volan „na radnoj temperaturi“.

Štoviše, otkrio je da je ranije najveći broj pripitih vozača upravljao automobilima s jednim promilom, a sada rijetko kad „napušu“ ispod dva promila alkohola u krvi. Varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok to je prokomentirao rekavši da je pijanstvo vozača „nakon COVID-a donekle psihološki razumljivo, ali nije nikako sa stanovišta sigurnosti u prometu“.

– Uvijek kada raspravljamo o prometnoj infrastrukturi u gradu, ispostavi se kako ona nije razlog stradavanja sudionika u prometu. Gotovo uvijek je glavni krivac ljudska nepažnja. Nedopustivo je da se biciklisti voze izvan uređenih iscrtanih staza po pločnicima, pa još i u suprotnom smjeru – naglasio je Čehok.

Na sjednici Vijeća za prevenciju kriminaliteta raspravljalo se i o gradskim „neuralgičnim točkama“, poput one s opijanjem neodgovornih pojedinaca na igralištu u Parku mladih. Najavljeno je i postavljanje dodatnog videonadzora na lokacijama s kojih „nestaju“ bicikli, a kradljivcima će se pokušati stati na kraj barkodovima i čvršćim lokotima.

– Statistike pokazuju da je zabilježeno manje krađa bicikala u prvih pet mjeseci, pogotovo na mjestima koja su osigurana videonadzorom. U gradu će biti tri mjesta za čuvanje bicikla pod videonadzorom –  kod tržnice, na Trgu Slobode i kod meteorološkog sata u Stepinčevoj ulici. Nažalost, kradljivci sada više otuđuju bicikle iz privatnih kuća i zgrada – rekao je gradonačelnik.

Stoga je predloženo novo educiranje građana, kako bi bolje zaštitili svoje bicikle. U sklopu već predstavljenog projekta subvencija kupnje i servisiranja bicikla, gradonačelnik je ovaj put najavio razvoj aplikacije kojom bi uz pomoć bar-koda policija mogla utvrditi vlasnika i tako preventivno sprječavati potencijalne kradljivce bicikla.

 

U fokusu

Treće poskupljenje cigareta u samo mjesec dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novo poskupljenje cigareta na hrvatskom tržištu, treće po redu od početka ožujka.

Nakon Tvornice duhana Rovinj i kompanije Philip Morris Zagreb, dizanje cijena najavila je i tvrtka  JT International Zagreb, i to za 10 eurocenti po kutiji.

JT je prijavio povećanje maloprodajnih cijena za određene marke cigareta  i prijave maloprodajnih cijena za nove marke pod brandom Camel. Nove cijene stupaju na snagu u srijedu, 3. travnja.

Sobranie će po novome stajati 4,90 eura, Camel 4,30 eura, Camel legend 4,10 eura, Camel compact 4,20 eura, Winston 4,20 eura, Benson & Hedges 4,10 eura te LD 4,20 eura.

Cijene su povećane između 2 i 2,5 posto, ovisno o vrsti cigareta, ali sve su, bez iznimke, skuplje za 10 eurocenti. Za toliko su cijene digli i TDR te Philip Morris. Ima li tu možda posla za Agenciju za zaštitu tržišnog natjecanja?

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Većina učenika je ispod osnovne razine znanja hrvatskog jezika: ˝To je zbog novih tehnologija˝

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, komentirao je, među ostalim, rezultate nacionalnog ispita u školama.

Nacionalni ispit iz 2023. pokazao je poražavajući podatak da je u hrvatskom jeziku najviše učenika bilo ispod osnovne razine.

-Djelom je to točno, a to je zato jer se odnosi na pisani zadatak. Zbog suvremenih tehnologija naši učenici se sve lošije pisano izražavaju, ali mi upravo na otme inzistiramo, na učeničkoj pismenosti materinskog jezika. Stvari se neće lako popraviti, na društvenim mrežama učenici, kao i svi mi, komuniciraju skraćenicama i anglizmima – rekao je Filipović u Novom danu na N1 televiziji.

I fizika je imala najgore ocijene.

-To je na državnoj maturi. To je jedan višegodišnji problem jer je ona loše stručno zastupljena u školama zbog tržišta koje je fizičare usmjerilo u neka druga profitabilnija zanimanja. Pitanje je u kojoj je mjeri težina zadataka primjeran usvojenom znanju, a treba uzeti u obzir da je ona izborni predmet i da ju polažu i oni kojima ne polaganje neće donijeti nikakvu štetu, kao što je obveznim predmetima, naveo je.

Filipović kaže da ovi rezultati nemaju nikakav utjecaj na upise u srednje škole, ali da su dobar pokazatelj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje