Povežite se s nama

U fokusu

Gotovo je sa stranačkim prejedanjima i feštanjima na račun Varaždinaca u mjesnim odborima

Objavljeno:

- dana

Grad Varaždin će do kraja 2018. godine za „hladni pogon“ svojih 16 mjesnih odbora potrošiti oko milijun kuna. No, iako su postrožene kontrole trošenja novca, bliže se izbori za vijeća mjesnih odbora, pa pojedini šefovi (pri)gradskih naselja odbore svim silama nastoje iskoristiti kao platformu za političko djelovanje.

Plaćaju li varaždinski porezni obveznici nečiji nerad te koliko su neki mjesni odbori neučinkoviti i rastrošni, pitanja su koja treba otvoreno postaviti baci li se pogled samo na svotu novca koji se izdvaja za njihove čelnike. Naime, predsjednici mjesnih odbora (MO) primaju 700 kuna neto mjesečno, odnosno Grad Varaždin koštaju oko 1100 kuna u bruto iznosu. Uz to, svaki MO ima pravo i na domara, koji za svoj rad dobiva naknadu od 200 kuna (oko 320 kn bruto to košta Grad). Režijski troškovi – struja, voda, grijanje… – sve to pada na teret Grada i do lani su mjesni odbori na godišnjoj razini trošili milijun kuna bez problema. No dolaskom nove vlasti njihovo funkcioniranje se potpuno promijenilo, što ne odgovara pojedinim čelnicima.

– Izračunali smo da je funkcioniranje svakog pojedinog MO-a u prosjeku gradski proračun koštalo 50.000 kuna i taj novac se uz propisane naknade trošio na catering, kupnju sredstva za čišćenje, uredskog materijala, trakica za mjerenje kolesterola, stolova, sitnije popravke, izmjene rasvjetnih tijela i drugo, i to bez da ih itko iz Grada bilo što pita. Mjesni odbori su se do srpnja 2017. ponašali kao mali bogovi – ističe zamjenik varaždinskoga gradonačelnika Zlatan Avar, od kojeg doznajemo da su se proteklih godina organizirale i financirale „gala fešte“.

Štoviše, gradonačelnikov zamjenik omogućio nam je uvid u analitiku iz koje proizlazi da je poznati politički prevrtljivac Robert Roth (isprva HNS-ovac, pa Reformist i opet HNS-ovac) apsolutni rekorder kada je u pitanju trošenje novca na reprezentaciju.

– Spomenuti predsjednik Vijeća 1. mjesnog odbora 2017. je za hranu i piće potrošio više od 10.000 kuna. Takvo ponašanje je indikativno za većinu predsjednika VMO-a, a poglavito onih iz redova SDP-a i Reformista. Oni su, nažalost, u svojim zahtjevima otišli još korak dalje i krajem 2017. godine bez imalo srama od Grada zahtijevaju da im se eventualno nepotrošena sredstva prebace na stavku koja se odnosi na reprezentaciju! Odnosno, željeli su organizirati završne novogodišnje fešte i za bakanalije potrošiti od 20 do 30.000 kuna – rekao je Avar, dodavši da im je takvo naslijeđeno ponašanje bez imalo sustezanja zabranio.
Napomenuo je i da su ga zaprepastile reakcije čelnika MO-a na promjene u njihovu ustaljenom ponašanju.

SDP obrlatio Habuša

– Pojedini predsjednici MO-a iz redova SDP-a služili su se i ucjenama kako bi zbog ostvarivanja svojih osobnih ciljeva već u srpnju 2017. zauzdali novu, štedljivu gradsku vlast. Među prvima je s takvom nakanom u Gradsku vijećnicu dotrčao jedan od čelnika gradskog SDP-a s predsjednicom 6. MO Gordanom Marsenić. Doslovno mi je rekao da kada je god želio nešto dobiti za svoj (SDP-ov) Mjesni odbor – „razvukao“ je bivšeg gradonačelnika Gorana Habuša po lokalnim medijima. Ustvrdio je da je na taj način od bivše vlasti dobio sve na pladnju. Odgovorio sam mu da to odsad može zaboraviti – rezolutan je Avar.

Osvrnuo se i na trenutnu situaciju naglasivši da pojedini predsjednici VMO-a još uvijek pritišću gradsku vlast.

– To sada pokušava politiziranjem raditi Tamara Šabić iz Gornjeg Kućana. Ona je 2017. organizirala novogodišnju proslavu za djecu na koju nije pozvala nikoga iz gradske uprave. No, po mojim saznanjima ugostila je Miroslava Markovića (šefa varaždinskog SDP-a) i njegovu ekipu. Takvih ima još koji troše novce građana za promoviranje određene stranke. Zanimljivo je da nijedan predsjednik MO-a izabran iz redova HDZ-a takve stvari nije radio, već su pozivali u goste sve ljude dobre volje – naglasio je gradonačelnikov zamjenik.
Kao dobar primjer funkcioniranja mjesnih odbora istaknuo je MO u Hrašćici, koji je racionalno uredio svoje prostore.

Projekt – fatamorgana

– Vidi se da tamo vlada sloga u Vijeću Mjesnog odbora, kojim rukovode članovi HDZ-a. Za razliku od njih, predsjednici MO-a iz redova SDP-a i Reformista ne pitaju ostale članove vijeća o tome na što i kako trošiti novac. Oni o svemu odlučuju sami i to dobro znaju stanovnici 4. MO-a ili iz MO-a Jalkovec, kojim „drma“ Reformist Robert Vugrin. Varaždinci dobro znaju da je potonji 2018. organizirao proslavu dana MO-a prvenstveno za svoje Reformiste iz Županije, a ne za mještane Jalkovca. Do kraja srpnja je potrošio više od 50.000 kuna i nije mi jasno na koji način se odlučuje o prioritetima tog mjesnog odbora. Dobio je plaćeno sve za što je podnio narudžbenicu i još se besramno hvali projektima ove vlasti – ukazuje Avar, koji smatra da su u krivu svi oni koji misle da će diktirati gradsku politiku.

A to, dodaje, silno žele jer im je već „smanjen novac za catering“. Pojasnio je i da aktualna vlast grad gleda kao cjelinu te ne dozvoljava omalovažavanje prigradskih naselja.

– Točno je da postoje brojni problemi, ali oni su rezultat nerada MO-a u zadnjih šest godina. Prava je katastrofa kada njihovi predsjednici istupaju u ime svojih stranaka, a ne vijeća. Tako je na proslavi Dana 4. MO-a predsjednik Vijeća Stjepan Lončar izjavio da ima „lošu komunikaciju i odnos s gradonačelnikom i gradskim službama“. Međutim, on se nikada nije pojavio u mom uredu u Gradskoj vijećnici. Ne šalje ni elektroničku poštu i jedino spominje nekakve projekte od kojih nijednog nije realizirao. Svakog ponedjeljka imam koordinacijske sastanke s upraviteljima zgrada. Njih ima dosta u Trakošćanskoj ulici, ali se Lončar ne pojavljuje na sastancima iako na njima rješavamo i probleme s odvajanjem otpada koji navodno postoje u 4. MO-u. Stoga on vjerojatno ni ne zna da su se u njegovom MO-u u najvećem broju zgrada stanari dogovorili da se obračun odvoza otpada obavlja po članu domaćinstva – rekao je Avar.

Štoviše, ustvrdio je da nije točno da Županija rješava probleme građana u 4. MO-u.

– Priče o uređenju Bolnice i Doma za starije znače da se Varaždinska županija nije godinama brinula o tim ustanovama, koje su na usluzi svim građanima. To bi bilo isto kao da Grad Varaždin ne brine o svojim vrtićima ili 52 dječja igrališta. O uređenju svakog od njih je napravljen elaborat i dosad je Parkovima za tu namjenu proslijeđeno 250.000 kuna. Do kraja godine za izgradnju i uređivanje dječjih igrališta Grad će izdvojiti ukupno oko 393.000 kuna. Stoga nema šanse da će ova gradska uprava dozvoliti da se na nekakav catering MO-a potroši 70.000 kuna kada za taj novac možemo kompletno urediti tri dječja igrališta. Neka predsjednici vijeća MO-a, pogotovo iz redova SDP-a i Reformista, dobro razmisle što je važnije – nabavka novih igrala ili njihova stranačka druženja uz bogatu trpezu za 30 ili 50 osoba – poručuje Avar.

Bez legitimiteta

Na kraju je rekao da se vijećnici moraju itekako potruditi kod uključivanja u proces, od definiranja problema pa do kontaktiranja Grada za realizaciju planiranih projekata.

– Od članova odbora traži se određeni angažman za koji su plaćeni, čak i ako se uopće ne sastaju ili išta konkretno poduzimaju. Tu dolazimo do najvažnijeg pitanja, imaju li pojedini predsjednici mjesnih odbora uopće legitimitet. Naime, ima ih koji više od godinu dana (u Kućanu Gornjem čak dvije godine!) ne sazivaju sjednice vijeća MO-a, a to znamo jer su dužni o njima izvijestiti Grad – zaključio je Zlatan Avar.

Evo zašto se ljute rastrošni predsjednici

U proračunu za 2018. godinu svi su mjesni odbori svedeni na jednu stavku i više u Grad ne smije stići narudžbenica ni za kakvu nabavu bez popratne detaljne specifikacije. Gradske službe kontroliraju sve što se kupuje i koja se usluga plaća te MO-i za to moraju ishoditi odobrenje uz potpis dužnosnika.

– Svaka stavka se evidentira i analizira, a novo pravilo je da mjesni odbori moraju imati minimalno tri ponude za svaku pojedinu narudžbu. Pojednostavljeno, za kupnju stola ili računala moraju priložiti tri ponude i većina MO-a se ovog pravila pridržava. Iznimka je MO Kućan Donji, koji se ne miri sa zatvaranjem pipe – pojasnio je Zlatan Avar nova „pravila igre“.

Dodatno je prokomentirao i (ne)obavještavanje Grada o odlukama vijeća MO-a:

– U njihovim pravilima stoji da je predsjednik Vijeća Mjesnog odbora dužan u roku od 8 dana od dana donošenja dostaviti gradonačelniku akte koje je donijelo VMO, a u poslovnicima o radu vijeća mjesnih odbora određeno je da se na pitanja koja nisu uređena ovim Poslovnikom primjenjuju odredbe Poslovnika o radu Gradskog vijeća Grada Varaždina. Pravilo da svaka tri mjeseca treba održati sjednicu nije direktno propisano u aktima VMO-a – rekao je Avar.

Dodajmo da Statut Grada Varaždina određuje da nadzor nad zakonitošću rada tijela Mjesnog odbora obavlja gradonačelnik, a Gradsko vijeće na prijedlog gradonačelnika može raspustiti VMO ako ono učestalo krši Statut ili pravila Mjesnog odbora ili ne izvršava povjerene mu poslove.

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje