Povežite se s nama

U fokusu

Grad Varaždin odgodio uklanjanje gnijezda vrana jer od nadležnih nisu dobili jasne naputke?

Objavljeno:

- dana

APSURDNO OBRAZLOŽENJE

– Akcija tjeranja vrana koju su po nalogu Komunalnog redarstva Grada Varaždina trebali poduzeti vatrogasci i djelatnici Čistoće odgođena je do daljnjega – izvjestili su iz Grada Varaždina dan prije nego se u uklanjanje gnijezda vrana trebalo krenuti.

Naime, nakon pritužbi stanara iz Đureka, Krležine i Vukovarske ulice u Varaždinu, o čemu smo već u nekoliko navrata pisali u Regionalnom tjedniku, s uklanjanjem gnijezda vrana u tim kvartovima trebalo se krenuti sutra, no do toga ipak neće doći.  

Nisu ništa provjerili, a sada kriv i pritisak građana?!

– Akcija je odgođena zbog pritiska javnosti i nemogućnosti da se od nadležnih tijela dobije jasan naputak ili rješenje kako postupati s tim životinjama koje su svojim prekomjernim množenjem i nastanjivanjem na drveću u stambenim zonama postale velik problem stanovnicima. Komunalno redarstvo Grada Varaždina je temeljem zahtjeva građana iz pojedinih dijelova grada te pritiska javnosti željelo izaći u susret građanima i riješiti taj problem u skladu s ekološkim normama bez da ubija zaštićene životinje ili da im nanosi bilo kakvu bol. Akcijom se željelo navesti životinje da staništa pronađu na njima primjerenijim mjestima u prirodi gdje ne bi bile ometane u svojim prirodnim ciklusima. Uvažavajući ranije naputke JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije, po kojima je bilo dozvoljeno tjeranje vrana nakon 15. lipnja, a istovremeno primjenjujući Zakon o zaštiti životinja redarstvo je krajnje oprezno namjeravalo pristupiti rješavanju tog problema – izvjestili su iz Grada Varaždina te dodaju da će i dalje nastojati riješiti taj problem te raditi na tome da konačno dobiju kompetentan odgovor nadležnih tijela o budućem postupanju.  

– Primjenjujući Zakon o zaštiti životinja redarstvo je krajnje oprezno namjeravalo pristupiti rješavanju tog problema – navode u Gradu Varaždinu

No, sve do jučer Grad Varaždin JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije uopće nije kontaktirao. Potvrdila je to Alenka Car, ravnateljica JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije.

– Nismo sudjelovali u donošenju ovogodišnje odluke o uklanjanju vrana u Varaždinu, niti smo s njome upoznati. Do jučer me u vezi uklanjanja gnijezda vrana nitko nije kontaktirao – očitovala se.

A da su u  Gradu Varaždinu to učinili tada bi i doznali da su odluku o uklanjanju gnijezda vrana donijeli na temelju stare zakonske regulative, ali i da su se vezano uz vrane trebali obratiti  na drugu adresu – Ministarstvo poljoprivrede.  

– Informacije iz Grada Varaždina su netočne i temelje se na staroj zakonskoj regulativi koja je u međuvremenu promijenjena.  Pravilnik o zaštiti pojedinih vrsta ptica (na što su se u Gradu proteklih mjeseci pozivali vezano uz vrane op.a.), više nije aktualan. Važeći je samo Pravilnik o strogo zaštićenim vrstama prema kojem je iz porodice vrana zaštićena jedino izuzetno rijetka vrsta – zlatovrana, a iz porodice gavrana kreja i žutokljuna galica. Vrsta koja je problematična na području grada Varaždina je uglavnom siva vrana i vrana gačac, vrste koje se nalaze na popisu lovne divljači temeljem članka 3. Zakona o lovstvu. Stoga je i nadležnost nad postupanjem nad tom vrstom ptica – bilo na području grada ili lovištu – u isključivoj nadležnosti Ministarstva poljoprivrede, odnosno lovne inspekcije, a sve vezano uz provođenje Programa zaštite divljači koje bi trebale donijeti jedinice lokalne samouprave – očitovala se ravnateljica JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode.

– Nadležnost nad postupanjem nad sivom vranom i vranom gačac, vrsta koje su problematične na području Varaždina, je u isključivoj nadležnosti Ministarstva poljoprivrede – navodi Car

Ravnateljica Car, također, navodi da je Prema Zakonu o zaštiti životinja zabranjeno  životinje ubijati, nanositi im bol, patnju i ozljede, te ih namjerno izlagati strahu, onemogućavati u obavljanju fizioloških funkcija poput razmnožavanja, hranjenja i slično. Upravni nadzor nad provedbom tog zakona i propisa donesenih na temelju njega obavlja Ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede.

– Iz svega navedenog proizlazi da problematika uklanjanja vrana na području Varaždina nije u nadležnosti institucija zaštite prirode, budući da se ne radi o strogo zaštićenoj vrsti ptica, već o vrsti koja se nalazi na popisu lovne divljači. Stoga su i prijave, koje su vezano uz navedenu problematiku ovih dana upućene inspekciji zaštite prirode, proslijeđene na postupanje nadležnim inspekcijskim službama Ministarstva poljoprivrede – očitovala se ravnateljica JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije.

Što će na sve ovo reći stanari iz varaždinskih kvartova koji već mjesecima nemaju mira zbog graktanja?

 

 

Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA/ARHIVA RT

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje