Povežite se s nama

U fokusu

Habijan: Odluka pokretanju smjene dr. Sanje Zember je protuzakonita

Objavljeno:

- dana

ČITA LI TKO ZAKONE?

Upravno vijeće Opće bolnice Varaždin je odluku o pokretanju smjene dr. Sanje Zember pokrenulo čak sedam mjeseci prekasno, pa je riječ o – protuzakonitoj odluci.

Naveo je to na svojem Facebook profilu Damir Habijan, kojeg je župan Predrag Štromar jučer smijenio s mjesta člana Upravnog vijeća Bolnice.

– Postupak razrješenja ravnateljice nije pokrenut u roku od 30 dana, pa Upravno vijeće takvu odluku prema zakonu više ne može donijeti, odnosno odluka je protuzakonita! Člankom 62. Zakona o zdravstvenoj zaštiti propisano je da je Upravno vijeće dužno razriješiti ravnatelja i prije isteka mandata u nabrojanim slučajevima i to u roku od 30 dana od dana saznanja za te razloge. Ako Upravno vijeće ne razriješi ravnatelja u navedenom roku, odluku donosi ministar – naveo je Habijan.

Sve bilo poznato u lipnju i kolovozu 2016.

Pojasnio je da su Upravno vijeće, pa tako i on kao član, znali za razloge koji se ravnateljici “stavljaju na teret” prije navedenog roka.

– Konkretno, za sklapanje ugovora sa specijalizantima i specijalistima smo znali još u kolovozu 2016., za privremeno zatvaranje infektološke ambulante u lipnju 2016., za intervju u lipnju 2016., a za Statut u lipnju 2016. – pojasnio je Habijan.

Inače, župan Štromar se jučer prvi put javno oglasio o slučaju dr. Zember, a novinarima je izjavu dao u Ludbregu.

– Jedno od velikih pitanja je zašto nije predloženo usklađenje Statuta sa Zakonom o zdravstvenim ustanovama, koje se moralo pokrenuti odmah nakon provedenog procesa natječaja, odnosno nakon što je njezino imenovanje odobrio ministar. Od tog trenutka nije smjela imati niti dva pomoćnika, koja može imati samo ako je ustanova u sanaciji. Oglušila se na nekoliko molbi da se to učini – naveo je župan.

Štromar se poziva na zakon koji – ne postoji

Međutim, dr. Zember nije mogla uskladiti Statut sa „Zakonom o zdravstvenim ustanovama“. Taj zakon ne postoji.

Ako je župan mislio na Zakon o zdravstvenoj zaštiti, tada se čini da ga baš i nije proučio. Naime, tim zakonom nije propisano da ravnatelji moraju predlagati izmjene Statuta, nego je to u nadležnosti Upravnog vijeća i to uz suglasnost županije.

No, zaključiti se može da je Štromar zajedno s partnerima iz SDP-a odlučio da ravnateljica mora otići, pa to što piše u zakonima, statutima i drugim propisima njima izgleda uopće nije važno.

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje