Povežite se s nama

Novosti

Habuš: Potpisat ću koncesijski ugovor!

Objavljeno:

- dana

Nazire li se kraj trakavice oko varaždinskog otpada?

Ukoliko nam Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, odnosno Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost ne ponude neku prihvatljivu alternativu, potpisat ću koncesijski  ugovor sa zajednicom ponuditelja jer za nas nije prihvatljiv upravni spor protiv rješenja Državne komisije za kontrolu javne nabave, poručio je danas varaždinski gradonačelnik Goran Habuš osvrćući se na najavu pokretanja upravnog spora.

Temeljem zahtjeva Inspekcije zaštite okoliša za izvršenjem inspekcijskog rješenja iz 2007. godine, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objavio je 7. veljače u nacionalnom i europskom oglasniku javne nabave  međunarodni natječaj za zbrinjavanje baliranog otpada s Brezja. Zajednica ponuditelja na čelu s tvrtkom CE-ZA-R, koja je lani dobila koncesiju za zbrinjavanje više od 130 tisuća tona otpada u balama, podnijela je na taj natječaj žalbu koju je prihvatila Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave.

Što slijedi nakon poništenja natječaja, pitali smo Ministarstvo zaštite okoliša i prirode.

– Protiv takve odluke Državne komisije podnijet ćemo upravnu tužbu jer smatramo da Državna komisija nije uzela u obzir činjenicu da Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kao treća osoba provodi pravomoćno inspekcijsko rješenje Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva od 3. srpnja 2007. godine na teret izvršenika VARKOM d. d. kojem je bilo naređeno uklanjanje uskladištenog baliranog otpada s lokacije u Brezju. Fond je također stava da je predmetni postupak javne nabave proveden u skladu sa Zakonom o javnoj nabavi – odgovorila nam je Dijana Sušac, glasnogovornica Ministarstva zaštite okoliša i prirode.

Odluka Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave i upravni spor, kako je dodala, dodatno će produljiti vrijeme rješavanja problema na Brezju. Toga su itekako svjesni i u Gradu Varaždinu.

– Upravni spor trajat će barem dvije godine s time da je njegov ishod neizvjestan. Upravo zbog toga nije nam prihvatljiv. Ako se ne nađe neka prihvatljiva alternativa, potpisat ću koncesijski ugovor sa zajednicom ponuditelja jer je Gradsko vijeće već donijelo važeću odluku o odabiru koncesionara, odnosno dodijelilo je koncesiju – naglašava Habuš.

Koncesijski ugovor, kako dodaje, dio je natječajne dokumentacije i kao takav će se poslati koncesionaru, pa nisu nužni prethodni razgovori ili pregovori. Kada bi se mogao poslati koncesionaru, odnosno do kada će se čekati od Fonda „prihvatljiva alternativa“ upravnom sporu, varaždinski gradonačelnik nije rekao.

Izvor:
Foto: Siniša Sović

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje