Povežite se s nama

U fokusu

Hoće li i kada Varaždinska županija dobiti dobro povezani javni prijevoz autobusima?

Objavljeno:

- dana

U sklopu izrade Prometne studije za uspostavu mreže linija javnog županijskog linijskog prijevoza putnika autobusom u Varaždinskoj županiji u Županijskoj palači održana je radionica na koju su bili pozvani načelnici i gradonačelnici s područja Varaždinske županije, ravnatelji srednjih škola, predstavnici Sveučilišta Sjever, ŽUC-a, PU varaždinske, prijevoznika i članovi županijskog Savjeta za sigurnost prometa na cestama predvođeni predsjednikom dr. sc. Zvonimirom Sabatijem.

Pozdravivši okupljene, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak podsjetio je kako su odmah na početku mandata formirali Savjet za sigurnost prometa na cestama Varaždinske županije koji daje prijedloge i rješenja za sve ono što se smatra da je kritično u prometu, a uz to već dvije godine promišlja se i o javnom linijskom prometu.

– Prvi cilj bio nam je izvršenje Plana razvoja u kojem navodimo sve bitne nam investicije i projekte, od zdravstva, obrazovanja, turizma, prometa i ostale infrastrukture. Vjerujem da smo na dobrom putu. Kako se jedan dio tih investicija već realizirao, drugi su u realizaciji, a treći se projektiraju, sada se možemo kvalitetnije posvetiti javnom linijskom prijevozu. Iz tog razloga organiziran je ovaj sastanak sa svima vama koji ste u doticaju s javnim linijskim prijevozom kako bi zajedničkim snagama pronašli najbolje rješenje, a sve s ciljem povećanja sigurnosti u prometu – rekao je, između ostalog, župan Stričak.

Pročelnik Darko Majhen pozdravio je okupljene u ime Upravnog odjela za gospodarstvo i europske poslove koji je između ostalog zadužen i za poslove prometa u Varaždinskoj županiji.

– Cilj nam je napraviti jednu dobru interakciju svih dionika vezanih uz promet Varaždinske županije kako bi sustav županijskog autobusnog prijevoza bio što bolji jer odlike kvalitetnog i učinkovitog javnog prijevoza su povećanje sigurnosti i mobilnosti uz smanjenje zagađenja okoliša. Iako je ovo prva takva radionica, nije posljednja, stoga sam uvjeren kako ćemo zajedničkim naporima pronaći kvalitetna rješenja za naše sugrađane – rekao je pročelnik Majhen.

Izrađivač studije je Odjel za logistiku i održivu mobilnost Sveučilišta Sjever, koji ima veliko iskustvo u izradi studija razvoja održivih prometnih rješenja, pa tako i unapređenja sustava javnog prijevoza putnika.

Tako je Ante Klečina sa Sveučilišta Sjever, koji je s pročelnikom Odsjeka za logistiku i mobilnost izv. prof. dr. sc. Predragom Brlekom predstavio stanje u sustavu županijskog linijskog prijevoza putnika u Varaždinskoj županiji, istaknuo kako će novi sustav biti izrađen na principu integriranog taktnog voznog reda koji će omogućiti veliki broj veza u sustavu te će građani na taj način moći ostvariti znatno veće mogućnosti putovanja nego do sada.

– To praktično znači da će se uz jedno do dva presjedanja između lokalnih linija u ključnim čvorovima, moći ostvariti putovanje na gotovo bilo kojoj relaciji na području županije, i to u pravilnim razmacima, npr. svakih 120 minuta ili svakih 60 minuta, tijekom cijelog dana – objasnio je Klečina te pozvao širu javnost da se u izradu studije uključe i putem anketnog upitnika koji će izrađivačima pomoći u pronalasku kvalitetnih rješenja.

Anketu je moguće ispuniti do 19. siječnja 2024. godine. Link na anketu: https://forms.gle/1M9xrYtbYU1XVeS77

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje