Povežite se s nama

U fokusu

Hoće li i kada Varaždinska županija dobiti dobro povezani javni prijevoz autobusima?

Objavljeno:

- dana

U sklopu izrade Prometne studije za uspostavu mreže linija javnog županijskog linijskog prijevoza putnika autobusom u Varaždinskoj županiji u Županijskoj palači održana je radionica na koju su bili pozvani načelnici i gradonačelnici s područja Varaždinske županije, ravnatelji srednjih škola, predstavnici Sveučilišta Sjever, ŽUC-a, PU varaždinske, prijevoznika i članovi županijskog Savjeta za sigurnost prometa na cestama predvođeni predsjednikom dr. sc. Zvonimirom Sabatijem.

Pozdravivši okupljene, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak podsjetio je kako su odmah na početku mandata formirali Savjet za sigurnost prometa na cestama Varaždinske županije koji daje prijedloge i rješenja za sve ono što se smatra da je kritično u prometu, a uz to već dvije godine promišlja se i o javnom linijskom prometu.

– Prvi cilj bio nam je izvršenje Plana razvoja u kojem navodimo sve bitne nam investicije i projekte, od zdravstva, obrazovanja, turizma, prometa i ostale infrastrukture. Vjerujem da smo na dobrom putu. Kako se jedan dio tih investicija već realizirao, drugi su u realizaciji, a treći se projektiraju, sada se možemo kvalitetnije posvetiti javnom linijskom prijevozu. Iz tog razloga organiziran je ovaj sastanak sa svima vama koji ste u doticaju s javnim linijskim prijevozom kako bi zajedničkim snagama pronašli najbolje rješenje, a sve s ciljem povećanja sigurnosti u prometu – rekao je, između ostalog, župan Stričak.

Pročelnik Darko Majhen pozdravio je okupljene u ime Upravnog odjela za gospodarstvo i europske poslove koji je između ostalog zadužen i za poslove prometa u Varaždinskoj županiji.

– Cilj nam je napraviti jednu dobru interakciju svih dionika vezanih uz promet Varaždinske županije kako bi sustav županijskog autobusnog prijevoza bio što bolji jer odlike kvalitetnog i učinkovitog javnog prijevoza su povećanje sigurnosti i mobilnosti uz smanjenje zagađenja okoliša. Iako je ovo prva takva radionica, nije posljednja, stoga sam uvjeren kako ćemo zajedničkim naporima pronaći kvalitetna rješenja za naše sugrađane – rekao je pročelnik Majhen.

Izrađivač studije je Odjel za logistiku i održivu mobilnost Sveučilišta Sjever, koji ima veliko iskustvo u izradi studija razvoja održivih prometnih rješenja, pa tako i unapređenja sustava javnog prijevoza putnika.

Tako je Ante Klečina sa Sveučilišta Sjever, koji je s pročelnikom Odsjeka za logistiku i mobilnost izv. prof. dr. sc. Predragom Brlekom predstavio stanje u sustavu županijskog linijskog prijevoza putnika u Varaždinskoj županiji, istaknuo kako će novi sustav biti izrađen na principu integriranog taktnog voznog reda koji će omogućiti veliki broj veza u sustavu te će građani na taj način moći ostvariti znatno veće mogućnosti putovanja nego do sada.

– To praktično znači da će se uz jedno do dva presjedanja između lokalnih linija u ključnim čvorovima, moći ostvariti putovanje na gotovo bilo kojoj relaciji na području županije, i to u pravilnim razmacima, npr. svakih 120 minuta ili svakih 60 minuta, tijekom cijelog dana – objasnio je Klečina te pozvao širu javnost da se u izradu studije uključe i putem anketnog upitnika koji će izrađivačima pomoći u pronalasku kvalitetnih rješenja.

Anketu je moguće ispuniti do 19. siječnja 2024. godine. Link na anketu: https://forms.gle/1M9xrYtbYU1XVeS77

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje