Povežite se s nama

U fokusu

U Međimurju zabilježen jedan smrtni slučaj od gripe, u Varaždinskoj županiji dosad 1545 oboljelih

Objavljeno:

- dana

GRIPA UZIMA DANAK

U četvrtom tjednu ove godine u Međimurskoj je županiji zabilježeno 385 slučajeva oboljenja i jedna smrt od gripe, izvjestili su iz međimurskog Zavoda za javno zdravstvo.

U toj je županiji od početka izbijanja epidemije do kraja siječnja zabilježeno 1364 oboljelih, a na području Varaždinske županije zasad je 1545 registriranih oboljelih bez smrtnih slučajeva.

U obje je županije najmanje oboljelih kod starijih od 65 godina, jer su se starije osobe u najvećoj mjeri podvrgle cijepljenju. Prema podacima varaždinskog Zavoda za javno zdravstvo najviše je oboljelih u dobi između 30 i 64 godina, zatim kod djece i mladih.

U Hrvatskoj je od gripe u ovoj sezoni dosad umrlo 11 ljudi, najviše je smrtnih slučajeva na području Splita i Šibenika, a prema pisanju lokalnog Radija 1 iz Čakovca, u Međimurju je uslijed komplikacija nastalih zbog oboljela od gripe umrla ženska osoba srednje dobi.

Najgora sezona?

Stručnjaci ovih dana u medijima govore o mutaciji virusa gripe te da je ovo jedna od težih sezona gripe.

Saša Srića, pulmolog s Klinike za plućne bolesti Jordanovac u Zagrebu za HRT je kazao kako je do mutiranja virusa gripe došlo zbog hladnije zime, zbog čega su jače komplikacije i upale pluća.

– Ove je godine 10 posto tip H1N1, o kojem govorimo kao Svinjskoj gripi, pa je prisutnost komplikacije značajna i dovodi do veće smrtnosti – rekao je liječnik.

Istaknuo je kako, radi izbjegavanja zaraze, treba redovito prati ruke i izbjegavati masovna okupljanja, a oboljeli bi trebati ostati doma i liječiti se. Osoba je zarazna dva dana prije i nekoliko dana nakon gripe. Stoga treba ostati kod kuće, a ne širiti zarazu u bolnicama ili drugdje.

Izvor: Ilustracija
Foto:

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje