Povežite se s nama

U fokusu

Inspekcija je zabranila imenovanje ravnatelja IV. Osnovne škole u Varaždinu  

Objavljeno:

- dana

Zamjenik gradonačelnik Grada Varaždina Miroslav Marković i pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Danijela Vusić održali su danas konferenciju za novinare na kojoj su iznijeli sve okolnosti koje su dovele do toga da je služba prosvjetne inspekcije Ministarstva znanosti i obrazovanja zabranila IV. Osnovnoj školi u Varaždinu imenovanje ravnatelja.

Zamjenik gradonačelnika je uvodno naveo sve programe kojima se pokazuje da su mladi u samom vrhu prioriteta aktualne gradske politike te je dao osvrt na aktualna događanja u toj varaždinskoj školi.

– Događanja kojima smo svjedoci u našoj 4. OŠ pokazuju da postoje određene poteškoće koje mi kao osnivači, moramo riješiti zajedno s kolektivom, učiteljima i djelatnicima iz ove škole. Bivša ravnateljica je dala ostavku ovog ljeta, više od godinu dana prije isteka njenog mandata što samo po sebi govori o lošem stanju na toj školi, a čini se da se i nakon postavljanja nove v.d. ravnateljice stvari nisu pomakle na bolje. Štoviše, nakon ovih zadnjih događanja oko natječaja za novu ravnateljicu i rješenja prosvjetne inspekcije koje je poništilo natječaj, ostavki 3 članice školskog odbora iz redova učitelja i kolektiva, jasno je da su problemi dublje prirode i da se osnivač mora uključiti kako bi se problemi počeli rješavati. Sve ovo što se očito godinama događa na toj školi, a kulminiralo je ovim događajima, ukazuje na dubinu problema koji nisu i ne smiju postati nekakav politički problem kako ga neki žele lažno prikazati, ne smiju biti meta potkusurivanja političkih aktera, stranaka ili pojedinaca da za male političke probitke pokušaju zaraditi pokoji politički bod. Kad je riječ o školi, o obrazovnim ustanovama, morali bi se držati one stare Smojine iz Velog mista: Neću politiku u moju butigu! Politici nema mjesta u školama, iako nas se proziva a pojedini politički subjekti nas pokušavaju smjestiti u područje pogodovanja i kadroviranja. U osom slučaju, kao i u svim ostalim slučajevima u školama nemamo utjecaj i ne želimo imati utjecaj – rekao je Marković.

Pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Danijela Vusić novinarima je detaljno i precizno prepričala kronologiju događanja od trenutka kada je bivša ravnateljica podnijela zahtjev za razrješenjem.

Posebno je napomenula datume objavljivanja oglasa s natječajem u Narodnim novinama iz kojeg je razvidno da je već u tom trenutku natječaj bio nezakonit jer je prekršen rok od 30 dana za objavu. Također je ukazala na točne termine zaprimanja predstavke o nepravilnostima u natječaju, te na mnoge nezakonitosti i nepravilnosti koje su se dogodile tijekom procedure koju je provodila škola.

– Sasvim je razvidno kako se u ovom slučaju od strane osnivača tj. Grada u potpunosti ispoštovala procedura od trenutka kada smo zaprimili predstavku jedne od kandidatkinja. Osnivaču je dužnost preko svojih članova školskog odbora štititi zakonitost svih postupaka, ali i dignitet škole kojoj je osnivač, a time i dignitet samog Grada. Osnivač ima pravo pozvati svoje članove na konzultacije i dati preporuke ne prejudicirajući samostalnost u odlučivanju svakog člana školskog odbora. Isto tako, osnivač može i mora reagirati ako je bilo koji član školskog odbora svojim postupcima i odlukama negativno utjecao na ishode i time napravio bilo kakvu štetu školi i Gradu kao osnivaču.  Ni u jednom trenutku nitko od strane osnivača nije pristrano i nezakonito poduzeo bilo kakve aktivnosti koje nisu u skladu s tim postulatima. To što su neki akteri na političkoj sceni pokušali krivnju prebaciti na osnivača ide njima na dušu, ali mi ćemo na to uvijek reagirati na isti način, argumentirano i s činjenicama izaći pred javnost kao što smo i danas nakon što smo prikupili sve relevantne informacije- zaključio je Marković.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje