Povežite se s nama

U fokusu

Ivana Pomahač više neće biti razrednica Filipu Bajsiću, no o cijelom slučaju šuti

Objavljeno:

- dana

OTKRIVAMO

Ivana Pomahač, profesorica u Srednjoj školi Ludbreg i županijska vijećnica SDP-a, više neće biti razrednica Filipu Bajsiću, mladiću koji je uzdrmao varaždinski SDP.

To nam je rekao ravnatelj Srednje škole Ludbreg Josip Zdelar.

– Od 30. siječnja Ivana Pomahač neće biti razrednica. Također, Varaždinska županija je kao osnivač Srednje škole razriješila dužnosti tri člana Školskog odbora – rekao je Josip Zdelar.

Zanimljivo je da je predsjednica Školskog odbora bila upravo – Ivana Pomahač. Je li nju župan Predrag Štromar smijenio, nismo uspjeli doznati.

Zapisnik

To su prve konkretne posljedice afere Bajsić-Kišić, u kojoj je 17-godišnji učenik te ludbreške škole prvo optužio dožupana za školstvo Alena Kišića, pa mu se ispričao, a potom je u javnost “isplivao” zapisnik o razgovoru Ivane Pomahač s učenikom Bajsićem.

U tom zapisniku Pomahač izvještava da joj je 17-godišnjak priznao da ga je dožupan Kišić nagovorio da širi neistine o njoj kao svojoj razrednici te kako mu je Kišić pružao zaštitu. Ravnatelj Josip Zdelar potvrdio nam je postojanje zapisnika, no ne i njegovu autentičnost. S druge strane, dobili smo pedagoginju škole – koja je navodno bila prisutna pri razgovoru, ali ona o zapisniku nije mogla ništa reći ističući da ga je moguće dobiti isključivo uz sudski nalog.

Na školskom zapisniku je navedeno da je razgovor razrednice s učenikom obavljen 30. studenoga, a baš u to vrijeme Kišić je kao dožupan bio na službenom putu u Rusiji.

Istina

Što se uistinu događalo može razjasniti samo Ivana Pomahač, ali nam se od prošlog tjedna ne javlja na telefon, a ne odgovara ni na poruke.

Doznali smo da navodno tvrdi da njoj netko podmeće.

Dodajmo da je Pomahač, kao predsjednica Školskog odbora, potpisala izmjene Etičkog kodeksa Srednje škole Ludbreg koje su donesene u prosincu prošle godine. 

S obzirom da je i županijska vijećnica, neće moći dugo šutjeti o tome što se zbivalo u školi, ali i u ludbreškoj organizaciji SDP-a.

 

>>Kišić podnio kaznenu prijavu protiv nepoznatog počinitelja, osobe koja mu je navodno podmetnula

>>Kišić će povući tužbu za klevetu i za njega je slučaj zaključen, ali ne želi znati tko stoji iza svega?

>>Kišić: Sve što je napisao Filip Bajsić je notorna laž, spreman sam se podvrgnuti detektoru laži!

>>Filip Bajsić (17): Obmanuo me dožupan Alen Kišić

Izvor:
Foto: Arhiva

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje