Povežite se s nama

U fokusu

“Iznošenje laži je jadan paravan za nesposobnost Goranke Štefanić“

Objavljeno:

- dana

DONOSIMO

– Tvrdnje koje nakon neizglasavanja proračuna za 2017. godinu u svojim medijskim istupima iznosi gradonačelnica Goranka Štefanić su obične laži i obmane – ističe predsjednik Gradskog vijeća Varaždinskih Toplica Franjo Prstec te dodaje da njezine izjave o tome kako će Grad bez vlasti ostati bez 15 milijuna kuna nisu utemeljene.

Pritom je ukazao da je Štefanić neargumentirano isticala kako u Varaždinskim Toplicama propada cijeli niz projekata, od kojih su najveći autobusni kolodvor i trgovački centar.

– Odlukom Gradskog vijeća kupljena je građevinska parcela od tvornice Opruga za milijun kuna. Podsjećam, gradonačelnica je na prošlogodišnjoj svečanoj sjednici u kolovozu najavila neposredan početak radova na izgradnji kolodvora. No, prešutjela je, iz samo njoj poznatih razloga, da nakon pet mjeseci nema još ni građevinske dozvole! Dakle, mikseri s betonom čekaju ispred ulaza u Grad, dok se gradonačelnica ne dogovori s potencijalnim investitorima, koji na sam spomen njezina imena odmahuju glavom – rekao je Prstec i dodao da je gradonačelnica pobrkala san i javu u vezi trgovačkog centra.

– Ona je pozvala zainteresirane poduzetnike i pokazala im lokacije koje nisu vlasnički riješene, te im se nakon razgovora s gradonačelnicom gubi svaki trag zbog nečije neozbiljnosti – ogorčen je Prstec. Na njegovu i oštru kritiku vijećnice Dragice Ratković naišao je još jedan “fantomski“ projekt za koji je Štefanić predvidjela da će propasti. Riječ je o izgradnji dječjeg vrtića, čija je kompletna projektna dokumentacija vrijedna više milijuna kuna.

– Za dječji vrtić još nije ishođena nikakva građevinska dozvola. Tog projekta uopće nema i nejasno je temeljem čega bi Vijeće potvrdilo investiciju od 9,5 milijuna kuna, to je suludo – naglasila je ova poduzetnica koja u svojoj obiteljskoj tvrtki zapošljava oko 170 djelatnika i koja zna što se sve može napraviti s tako velikim iznosom novca.

“Recikliranje“ pameti

Na još neke projekte Goranke Štefanić, koji će po njezinim riječima propasti u ovoj važnoj političkoj godini, osvrnuo se i vijećnik Borislav Antolković.
– Tijekom cijelog svog mandata obećavala je realizaciju uređenja reciklažnog dvorišta. No, kakvo je zapravo stvarno stanje, može se uživo vidjeti iza mosta na Bednji. Naime, na tom prostoru odlaže se građevinski otpad, pa se pitam temeljem kojeg završenog projekta ili ishođene dozvole je nastala ta deponija – ističe Antolković, od kojeg doznajemo da je projekt ceste u Hrastovcu vrijednosti 900 tisuća kuna završen i apliciran na fondove EU, te će biti odobren od resornog ministarstva, bez obzira na priče gradonačelnice.

“Poduzetnici su je otpisali jer im je pokazala gradilišta koja nisu vlasnički riješena“

Ista je situacija i s projektom 3 Interreg, koji se provodi sa Slovenijom kao partnerom.
– Što se tiče završetka grobne kuće Rukljevina, gradonačelnica je naslijedila gotove projekte s uređenim financiranjem, ali vjerojatno joj se nisu dopali izvođači radova te se čekalo neke podobne. Tu je i izgradnja vidikovca te solarne klupe. Javnost treba znati da se takvim projektima i u manjim općinama bez problema bave udruge građana – objasnio je Antolković, istaknuvši da gradonačelnica nije uspjela opremiti knjižnicu i čitaonicu. Ni to joj nije pošlo za rukom, tvrdi Antolković, iako je od prošle vlasti naslijedila kompletno restauriran prostor s instaliranim policama za knjige. I ne samo to, gradonačelnica je izgradila osebujnu javnu rasvjetu u vrijednosti od 1,2 milijuna kuna.

– Nažalost, ispada da je za svaki od 35 stupova izdvojeno oko 5.000 eura. Riječ je o jedinstvenom slučaju, jer su vjerojatno unutar stupa ugrađene visokokvalitetne zlatne žice da bi rasvjeta trajala tisućama godina – čudi se Antolković ovakvoj investiciji.

Ni kune više za PR

U nizanju argumenata koji govore u prilog neodgovornoga gospodarenja proračunskim novcem, zastao je kako bi objasnio zašto još proračun nije prihvaćen.
– Gradonačelnica u vrijeme svoje vladavine nije prihvaćala nikakve prijedloge i komentare oporbe, niti je imalo smisla davati amandmane na proračun jer nikada nisu ni bili prihvaćani. Padom proračuna spriječena je gradonačelnica da svoju samopromociju uoči predstojećih lokalnih izbora ne financira iz proračuna Grada – veli Antolković i dodaje da je jedan od razloga neizglasavanja proračuna bio izostanak njezine konstruktivne suradnje s oporbenim vijećnicima.

Samo za bacanje “diska” – bačeno 300.000 kuna!

U cijelom ovom razdoblju, ističe Prstec, izvršna vlast je čak i “kupovala” lojalnost pojedinih vijećnika kako bi osigurala prihvaćanje svojih ideja, koje su, pokazalo se, u više navrata bile sulude.

– Jedna od takvih bila je projekt topličke podzemne garaže ispod Trga Republike Hrvatske za 150 vozila. Iako cijelo to vrijeme Grad nema kvalitetno rješenje ni za autobusni kolodvor, razmišljalo se o slanju Topličana na Mjesec – rekao je Prstec, kojem nisu promakli još neki “uspjeli” projekti gradonačelnice, koju će uskoro nadomjestiti povjerenik Vlade.

Naime, u bolničkom parku je napravljen disk golf teren, za što je iz gradskog proračuna potrošeno 300.000 kuna, tvrdi predsjednik Gradskog vijeća. On je, poput svojih kolega vijećnika, odbio podržati proračun koji im je podastrla gradonačelnica, odgovorna i za kolaps topličkog prometa. – Samo u Varaždinskim Toplicama je bio moguć scenarij da 60 dana nakon rušenja stambenog objekta gradonačelnica “ne zna“ pojasniti zbog čega je ulica zatvorena. Još gore je ako pojedinci koji podržavaju gradonačelnicu smatraju da javnost ne treba znati za razloge. Umjesto blaćenja oporbenih vijećnika po medijima, na trošak gradskog proračuna, mogli su barem kratkim priopćenjem u jednom odlomku objasniti građanima zašto je Ulica braće Radić zatvorena i kada će se promet normalizirati – zaključio je Prstec.

Izgubila je kredibilitet

Zanimljivo je razmišljanje oporbenih vijećnika, koji smatraju da bi za Goranku Štefanić i građane Varaždinskih Toplica bilo najbolje da se više ne kandidira za gradonačelničku funkciju. – Njezina pozicija je mnogo gora od one u kojoj je varaždinski gradonačelnik Goran Habuš. Naime, njezin proračun nije prošao jer oporbeni vijećnici su u svojim strankama donijeli jednoglasnu odluku da ga nakon provedene analize neće podržati – kažu oporbeni vijećnici, koji se ni najmanje ne osjećaju krivima za optužbe kojima su izloženi od strane gradonačelnice, koja se ne miri s njihovom potpuno utemeljenom i jednoglasnom odlukom da ne prihvate proračun. Jedan od njih je i Mato Halužan, vijećnik iz redova HSLS-a, kojem je 20. prosinca 2016. na sjednici Gradskog vijeća bez problema pošlo za rukom da iznošenjem istinitih argumenata dokaže koliko je nesposobna vlast naštetila razvoju Varaždinskih Toplica.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje