Povežite se s nama

U fokusu

Kačićeva u Varaždinu postaje pustinja: u mjesec dana zatvoren treći obrt u krugu od 20 metara, Zrinski odlazi nakon 50 godina

Objavljeno:

- dana

Nakon punih 50 godina rada, u varaždinskoj se Kačićevoj ulici jučer zatvorio kožarski Obrt za trgovinu, Zrinski, koji  su 1967. godine otvorili Tomo i Amalija Zrinski.

Jedino mjesto u gradu gdje su Varaždinci pola stoljeća mogli popraviti torbe, novčanike  i remene – kod postolara je to ovisilo o dobroj volji –  više ne može opstati.

I nije za to kriv manjak posla –pobijedili su oni i nekoliko dosadašnjih recesija – nego je, kako kaže Sanja Zrinski Bolić, koja je s bratom nakon očevog odlaska u mirovinu naslijedila posao, za obrtničke muke odgovoran Grad.

Da ima nekog vraga u tome govori i natpis „zatvoreno“ na još dva lokala preko puta Zrinskog.

Dva će se obrta pokušati spasiti preseljenjem – Zrinski privremeno seli u Zagrebačku ulicu – a jedan je objekt u privatnom vlasništvu i gazda lokala bezuspješno traži najmoprimce. Investicija mu je, barem zasad, propala.

Dokrajčio nas je Grad

Zašto obrtnici iz Kačićeve za svoje nevolje krive Grad?

– Sa shopping centrima smo puno izgubili, ali nisu nas oni uništili. Dokrajčio nas je  Grad  odlukom o zabrani parkiranja u Cankarevoj, Kačićevoj i ispred DM-a …. Više se tu ne smije parkirati, ljudi nemaju gdje stati i zaobilaze ovaj dio. Netko će reći da mogu u garažu, ali svi znamo da Varaždinci koji žele samo skoknuti nešto obaviti, neće koristiti garažu. Argument da će se priviknuti, propalim obrtnicima ništa neće značiti. Upravo je zbog te garaže i uvedena zabrana parkiranja. To je, na žalost, bila politika Grada – ogorčena je Sanja Zrinski.

Kožarski biznis je u obitelji Zrinski obiteljski. Započeo je otac, nastavila Sanja Zrinski s bratom. Nije, kaže, očekivala da će do ovoga doći.

– Jadna sam jer sam odmalena ovdje. Tu sam se igrala kao mala, a od kad sam odrasla radim ovdje. I uvijek smo uspjeli zaraditi dovoljno za račune. U našem poslu nema velikih zarada. Nisu nas uništila gospodarske krize, nego Grad, koji se busa u prsa kako pomaže obrtnicima – kaže.

Turistička zajednica kao maćeha

Kačićevu ulicu, žale se obrtnici, sustavno zaobilazi i Turistička zajednica iako, kao i svi gradski lokali, redovno plaćaju harač Zajednici.

– Ulica je za blagdane bila u totalnom mraku. Pogledajte, jedna zvjezdica na početku i jedna na kraju ulice. Ništa nije okićeno. U vrijeme Špancira se tu, također, ništa ne događa. Odsjekli su nas od Centra, a naplaćuju nam jednaki harač. S te strane očigledno ne spadamo u centar i pješačku zonu, a kad treba zabraniti parkiranje, spadamo. Neka se odluče. Iako, za nas je ionako kasno – razočarano veli Sanja Zrinski i iza zatvorenih drvenih vrata sprema ostatke pedesetogodišnje povijesti za preseljenje.

 

U fokusu

Hrvatska pošta ostala je bez 430 radnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dobit Hrvatske pošte skočila je lani čak za oko 1270 posto te je iznosila 13,6 milijuna eura.

Državna tvrtka uprihodila je tijekom prošle godine 270 milijuna eura, a to je 11 posto više nego prethodne godine. Pošta je očito bolje upravljala troškovima, ali i digla cijene u srpnju.

No, jedan poslovni pokazatelj značajno je utjecao na niže troškove. Hrvatska pošta, naime, lani je imala oko 8300 zaposlenih, što je čak 430 manje nego prethodne godine. To je broj zaposlenih prema satima rada.

Istodobno, prosječna neto plaća tijekom prošle godine iznosila je oko 1040 eura, što je 12 posto više. U apsolutnom iznosu, neto plaća je rasla za oko 110 eura.

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Istraživanje: značajan broj Hrvata ne može si priuštiti skuplje vrste mesa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

I dok meso svakodnevno jede svaki četvrti Hrvat, što jasno govori o popularnosti ove namirnice, dublja segmentacija govori da su građani cjenovno osjetljivi te da se manje konzumiraju skuplje vrste mesa i mesnih prerađevina kao što su teletina i janjetina te pršut i kulen

Potražnja za ovim delicijama raste i uoči Uskrsa pa su na portalu jatrgovac.com upravo u tom periodu proveli istraživanje o stavovima i navikama hrvatskih građana kada je riječ o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda. Također, dobivene odgovore su usporedili s istovjetnim istraživanjem provedenim u 2022. godini.

Učestalost konzumacije pokazuje značajan rast jer je onih koji svakodnevno jedu meso ove godine za 5 % više, odnosno imamo ih 25 %, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno. Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, kojih ove godine imamo ukupno 64 %, dok ih je prije dvije godine bilo 5 % više. Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa tako ove godine imamo 6 % onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a 2 % ispitanika kaže da meso jede rijetko. Da ne jede meso ističe svega 3 % ispitanih građana.

Piletina je uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 % građana, što je 2 % manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 % udjela uz 4 % rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne. Tako se za teletinu najčešće odlučuje 7 % građana, puretinu bira 3 %, a janjetinu svega 1 % konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je pak riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole onda su dobiveni rezultati podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira. Naime, iako su piletina s 38 % te svinjetina s 26 % i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji. Da teletinu s 18 % i janjetinu s 12 % kombinirano preferira gotovo trećina građana (30 %), a najčešće konzumira svega 8 % njih, govori u prilog tome da si ove skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu, slijede kobasice, šunka, pršut, parizer, kulen i vratina.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i ovdje na vrhu slanina s 29 % udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 % udjela pršut.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje