Povežite se s nama

U fokusu

Kačićeva u Varaždinu postaje pustinja: u mjesec dana zatvoren treći obrt u krugu od 20 metara, Zrinski odlazi nakon 50 godina

Objavljeno:

- dana

Nakon punih 50 godina rada, u varaždinskoj se Kačićevoj ulici jučer zatvorio kožarski Obrt za trgovinu, Zrinski, koji  su 1967. godine otvorili Tomo i Amalija Zrinski.

Jedino mjesto u gradu gdje su Varaždinci pola stoljeća mogli popraviti torbe, novčanike  i remene – kod postolara je to ovisilo o dobroj volji –  više ne može opstati.

I nije za to kriv manjak posla –pobijedili su oni i nekoliko dosadašnjih recesija – nego je, kako kaže Sanja Zrinski Bolić, koja je s bratom nakon očevog odlaska u mirovinu naslijedila posao, za obrtničke muke odgovoran Grad.

Da ima nekog vraga u tome govori i natpis „zatvoreno“ na još dva lokala preko puta Zrinskog.

Dva će se obrta pokušati spasiti preseljenjem – Zrinski privremeno seli u Zagrebačku ulicu – a jedan je objekt u privatnom vlasništvu i gazda lokala bezuspješno traži najmoprimce. Investicija mu je, barem zasad, propala.

Dokrajčio nas je Grad

Zašto obrtnici iz Kačićeve za svoje nevolje krive Grad?

– Sa shopping centrima smo puno izgubili, ali nisu nas oni uništili. Dokrajčio nas je  Grad  odlukom o zabrani parkiranja u Cankarevoj, Kačićevoj i ispred DM-a …. Više se tu ne smije parkirati, ljudi nemaju gdje stati i zaobilaze ovaj dio. Netko će reći da mogu u garažu, ali svi znamo da Varaždinci koji žele samo skoknuti nešto obaviti, neće koristiti garažu. Argument da će se priviknuti, propalim obrtnicima ništa neće značiti. Upravo je zbog te garaže i uvedena zabrana parkiranja. To je, na žalost, bila politika Grada – ogorčena je Sanja Zrinski.

Kožarski biznis je u obitelji Zrinski obiteljski. Započeo je otac, nastavila Sanja Zrinski s bratom. Nije, kaže, očekivala da će do ovoga doći.

– Jadna sam jer sam odmalena ovdje. Tu sam se igrala kao mala, a od kad sam odrasla radim ovdje. I uvijek smo uspjeli zaraditi dovoljno za račune. U našem poslu nema velikih zarada. Nisu nas uništila gospodarske krize, nego Grad, koji se busa u prsa kako pomaže obrtnicima – kaže.

Turistička zajednica kao maćeha

Kačićevu ulicu, žale se obrtnici, sustavno zaobilazi i Turistička zajednica iako, kao i svi gradski lokali, redovno plaćaju harač Zajednici.

– Ulica je za blagdane bila u totalnom mraku. Pogledajte, jedna zvjezdica na početku i jedna na kraju ulice. Ništa nije okićeno. U vrijeme Špancira se tu, također, ništa ne događa. Odsjekli su nas od Centra, a naplaćuju nam jednaki harač. S te strane očigledno ne spadamo u centar i pješačku zonu, a kad treba zabraniti parkiranje, spadamo. Neka se odluče. Iako, za nas je ionako kasno – razočarano veli Sanja Zrinski i iza zatvorenih drvenih vrata sprema ostatke pedesetogodišnje povijesti za preseljenje.

 

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje