Povežite se s nama

U fokusu

Donosimo kako bez straha promijeniti distributera struje ili plina

Objavljeno:

- dana

SVE PO ZAKONU

Sigurno Vam se barem jedanput dogodila situacija da Vam na vrata kuće ili stana pokucaju razni operateri tražeći Vas da prijeđete na njihov način poslovanja.

Dvojica operatera koji zastupaju RWE tvrtku, ušli su u kuću čitateljičinog oca, pritom mu nudeći da umjesto da ostane na postojećem, prijeđe na njihov način opskrbe strujom i plinom.

– Upravo sam otpravila dvoje ljudi iz RWE tvrtke koji su tražili mog starog oca uplatnicu HEP-a kako bi vidjeli šifru kupca i kako bi provjerili je li uredan platiša ili ima ovrhu na račun – objašnjava zabrinuta čitateljica.

Stoga, pitali smo RWE grupu, čiji operateri nude svoje usluge na području Varaždinske županije, kako izgleda postupak promjene opskrbljivača električnom energijom ili plinom.

Promjena gotova za tren

– Direktna prodaja je legitiman i legalan kanal prodaje, prisutan kako u Hrvatskoj, tako i u većini zemalja Europske unije, a posebno je zastupljena u industrijama osiguranja, telekomunikacija i energetike – objašnjava Marina Majić Crnković, direktorica komunikacija i odnosa s javnošću tvrtke RWE Hrvatska d.o.o. Time je svim opskrbljivačima energije i plina dozvoljena prezentacija njihovih usluga u Vašim domovima, samo ako to dozvolite.

Da bi proces prelaska na drugog opskrbljivača bio moguć, potrebno je zadovoljiti Pravila o promjeni opskrbljivača, što u praksi znači da Vas prodajni predstavnici mogu tražiti osobnu iskaznicu i račun kako bi utvrdili da se zaista radi o vlasniku brojila. Također, nužni podaci za sklapnje ugovora su podaci koji se nalaze na uplatnicama ili zadnji šestomjesečni obračun za struju.

– Građani često ne sačuvaju zadnji obračun te su iz tog razloga šifra kupca i broj brojila neophodni podaci za uspješan proces prelaska na našu opskrbu i samim time ostvarivanje ušteda – objašnjava Marina Majić Crnković. Prilikom posjeta, prodajni predstavnici ujedno bilježe stanje brojila, što je nužan podatak ukoliko želite promijeniti opskrbu struje ili plina.

Potpisivanje ugovora

Isto tako, ako kupac u trenutku potpisivanja ugovora nije dostavio svoj OIB u lokalnu ispostavu, npr. varaždinsku Elektru, trebao bi to učiniti kako bi proces prelaska na drugog opskrbljivača bio moguć. Neposredno nakon potpisivanja zahtjeva za promjenu opskrbljivača, dok je prodajni predstavnik još uvijek kod kupca, Služba za korisnike s kupcem obavlja telefonski poziv kako bi se osiguralo da je kupac zaista razumio uvjete potpisane ugovorom. Nakon što je kupac potpisao ugovor, novi opskrbljivač u njegovo ime rješava svu potrebnu administraciju.

Što se tiče perioda potrebnog da kupac prijeđe na novu opskrbu, konkretno RWE grupe, od trenutka potpisa zahtjeva, svi kupci koji potpišu najkasnije 14 kalendarskih dana prije isteka mjeseca, bit će na novoj opskrbi već od prvog dana narednog mjeseca. Oni koji potpišu nakon toga, bit će na novoj opskrbi od prvog dana onog sljedećeg mjeseca.

 

Izvor: ILUSTRACIJA/royalsociety.com
Foto:

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje