Povežite se s nama

U fokusu

Kakvo je stanje sa psiholozima u varaždinskim i međimurskim osnovnim školama?

Objavljeno:

- dana

S obzirom na nedavna tragična događanja u susjednoj Srbiji, gdje je u dva masovna ubojstva ubijeno 17-ero djece i mladih te 20-ak njih ranjeno, diljem regije odjeknulo je pitanje mentalnog zdravlja djece, ali i njihove sigurnosti te dostupnosti psihološke i druge stručne pomoći u školskim ustanovama.

Tim su povodom u utorak, 9. svibnja, u salonu palače Patačić gradonačelnik Grada Varaždina Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković održali sastanak s ravnateljima varaždinskih osnovnih škola i zaposlenim psiholozima u osnovnim školama na temu mentalnog zdravlja djece i mladih, s osvrtom na tragične događaje u Beogradu. Kako je rečeno, sve osnovne škole Grada Varaždina imaju zaposlene psihologe za vrijeme trajanja školske godine. Velike škole imaju zaposlenog jednog psihologa na puno radno vrijeme, dok manje škole dijele psihologe koji su na pola radnog vremena zaposleni na jednoj, a pola radnog vremena na drugoj školi.

Gradonačelnik Neven Bosilj otkrio je koji će koraci biti poduzeti.

– Grad Varaždin je uveo nadstandard i zaposlio mlade psihologe. Ukupno imamo pet psihologa u cjelokupnom sustavu varaždinskih škola. Dogovorili smo sljedeće korake, a to je da ravnatelji i psiholozi prvo sazovu kolektiv i da naprave pripremu za razgovore s roditeljima. Nakon toga će se održati roditeljski sastanci jer, nažalost, cjelokupna ova medijska slika, koja je stvorena oko nemilog događaja, uzrokovala je da i neki roditelji počinju raditi “lov na vještice” i nikada nije dobro da se takve stvari rade. Ne može se dizati panika zbog toga što je jedno dijete vidjelo da je drugo dijete napravilo nekakvu benignu stvar. Situacija u varaždinskim školama je apsolutno sigurna i pod kontrolom. Imamo verzirane i ravnatelje i psihologe, nemojte raditi “lov na vještice”, pustite službe da rade svoj posao – rekao je Bosilj i dodao da nema potrebe za pojačanjem osiguranja u školama, poput zaštitara i dodanog video nadzora.

Složena uloga pedagoga i psihologa

Ravnateljica I. osnovne škole Varaždin Karmen Hans-Jalšovec istaknula je da je uloga pedagoga i psihologa danas vrlo složena. I. OŠ Varaždin ima tri stručna suradnika: psihologa, pedagoga i knjižničara s kojima, kaže, pokrivaju ono najosnovnije s obzirom na 450 učenika koji pohađaju ovu školu.

– Djeca su danas zahtjevnija i okolnosti u kojima žive traže od nas da im svakodnevno pružamo podršku. Ono što se u svakodnevnom radu primjećuje je to da djeca imaju emocionalnih, osobnih ili obiteljskih problema i da je vrlo važno njih otkriti kako bi im se dala podrška. Svako dijete bi trebalo imati psihološku pomoć u školi. Psiholozi rade na nekoliko frontovima: s učenicima, roditeljima i učiteljima, pri čemu je vrlo važna međusobna komunikacija. Važna nam je u svemu tome podrška roditelja da zajedno djelujemo kada se uoči pojedini problem. Isto tako, psiholozi rješavaju razne krizne situacije u školi, primjerice kada se dogodi neko vršnjačko nasilje. Odmah se reagira, obavještava se roditelje i radi se plan kako sve to suzbiti. Da ne govorimo samo o problemima, psiholozi također imaju jedan dio za rad s darovitom djecom, njihova identifikacija i pružanje podrške i takvoj djeci, kao i djeci s teškoćama u razvoju, za koju se također izrađuju posebni programi – govori ravnateljica Hans-Jalšovec.

Navela je da su djeca, neposredno nakon što su se u Beogradu dogodila masovna ubojstva, postavljala pitanja.

– Na sva pitanja im se odgovorilo te smo s učenicima viših razreda obavili dio razgovora, a uočeno je čak da neki učenici nisu ni znali da taj problem postoji. Zato je vrlo važno da prvo razgovaramo s roditeljima jer je roditelj taj koji najbolje poznaje svoje dijete i jedino zajedničkom sinergijom možemo doći do pozitivnih rezultata – ističe.

Grad Čakovec

Kako bismo doznali kakva je situacija sa psiholozima u osnovnim školama Varaždinske županije, Grada Čakovca i Međimurske županije, poslali smo upit osnivačima navedenih škola.

Grad Čakovec u svojoj ingerenciji ima pet redovnih osnovnih škola: I., II. i III. OŠ, OŠ Kuršanec i OŠ Ivanovec. Iz Grada navode da OŠ Ivanovec ima zaposlena dva stručna suradnika: knjižničara i pedagoga, kao i sve ostale škole, no nema zaposlenog psihologa, kao ni OŠ Kuršanec i Ivanovec. II. osnovna škola u fazi je raspisivanja natječaja nakon dozvole Ministarstva znanosti i obrazovanja, dok zaposlenog psihologa na puno radno vrijeme imaju I. i III. OŠ Čakovec.

– Psihološka pomoć učenicima u školama koje nemaju zaposlene psihologe osigurana je u prvom redu putem razgovora s razrednicima, školskom pedagoginjom i ravnateljicom te putem zasebnih programa i projekata, a prema potrebi se učenike i roditelje upućuje psihologu u okviru Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije ili u Obiteljski centar Čakovec. Nakon događaja u Srbiji obavljeni su razgovori sa svim učenicima škole koje su realizirali razrednici i stručna služba. Valja napomenuti da resorno ministarstvo ne odobrava zapošljavanje psihologa svim školama te je dio škola i temeljem ovog upita predložio da se formiraju mobilni timovi za pružanje psihološke pomoći koji bi pokrivali potrebe više škola na području Grada Čakovca – rekli su iz Grada Čakovca.

Dodaju da je psiholog, s obzirom na to da je jedini stručni suradnik u školi, primoran obavljati i poslove ne samo iz psihološke, već i razvojno-pedagoške djelatnosti. Opseg poslova mu je sve veći, osobito nakon zdravstvene krize uzrokovane virusom COVID-a, psiholog nije u mogućnosti odgovoriti na sve potrebe, pa se povremeno učenici upućuju i na školsku medicinu, Obiteljski centar ili psihologu u Županijskoj bolnici Čakovec, ovisno o vrsti potrebite pomoći, ističu iz Grada. Navode i da je pojačan nadzor dežurnih učitelja u svim prostorima škole. Praksa prevencije nasilja, korištenja sredstava ovisnosti, praćenja učenika u riziku i slično i inače je prisutna u čakovečkim školama, bez obzira na nedavni tragični događaj, navode.

– Veći problem je nedostatak ostalih stručnih suradnika, pedagoga i edukacijskog rehabilitatora – logopeda, zbog čega nisu u mogućnosti osigurati prisustvo stručnog suradnika u obje smjene, a ni dovoljno kvalitetan timski rad stručnih suradnika koji je nužan za sigurno i poticajno školsko okruženje – rekli su iz Grada Čakovca.

III. OŠ godinama u MZO šalje zahtjev za izdavanje suglasnosti za novo radno mjesto stručnog suradnika pedagoga i/ili logopeda, no, nažalost, škola ima i dalje sa samo jednog stručnog suradnika, usprkos tome što prema Državnom pedagoškom standardu ima pravo na tri stručna suradnika. Posljednji zahtjev poslali su 8. svibnja 2023., rukovodeći se time da će nedavna tragedija potaknuti nadležne da pozitivno odgovore na zahtjev. Zahtjev prema resornom ministarstvu poslala je i Osnovna škola Kuršanec 21. siječnja 2022., no na molbu za zapošljavanje psihologa dobili su negativan odgovor. U II. osnovnoj školi Čakovec psihološka pomoć učenicima se pruža putem projekta “Trening životnih vještina” te radionica koje provode pedagoginja škole i razrednici na satovima razrednog odjela. Ta je škola također uputila zahtjev Ministarstvu za zapošljavanje psihologa, prije nemilog događaja u susjedstvu, i dobila odobrenje. Trenutno su u fazi raspisivanja natječaja. U školi se ujedno redovito provode preventivni programi, održavaju radionice i razgovara s učenicima.

– Čakovečko Vijeće za prevenciju već je ranijih godina prepoznalo vršnjačko nasilje kao problem s kojim se treba ozbiljnije pozabaviti pa smo formirali Savjetovalište za djecu i mlade, napravili Akcijski plan te se u bliskoj suradnji i sa Savjetom mladih i Dječjim Gradskim vijećem planiraju i provode aktivnosti edukacije učenika i kako bi se preveniralo vršnjačko nasilje. Savjetovalište provode Ivana Vugrek, dipl. psihologinja, i Asja Supančić Balog, dipl. soc. radnica, kojima se djeca i roditelji mogu besplatno i anonimno javiti te razgovarati o raznim problemima s ciljem poticanja rasta i razvoja ličnosti te boljeg funkcioniranja u određenim životnim situacijama. Asja Supančić Balog dostupna je na broj 098537787, a Ivana Vugrek na 0997951750 (Viber, WhatsApp) – poručili su iz Grada.

Međimurska županija

U Međimurskoj županiji osnovnoškolsko obrazovanje provodi se u 32 škole, od kojih devet ustanova ima zaposlenog psihologa kao stručnog suradnika, među kojima su već spomenute I. i III. OŠ Čakovec. U ostalim školama psihološku podršku pružaju jednako kompetentni stručnjaci srodnih struka poput pedagoga, socijalnih pedagoga, edukatora-rehabilitatora ili logopeda, a ništa manje nije važna uloga razrednika kao ni ravnatelja škola kada je o podršci riječ, odgovorili su iz Međimurske županije.

Osnovne škole u Međimurju u kojima radi stručni suradnik psiholog su Osnovna škola Domašinec, Osnovna škola Jože Horvata Kotoriba, Osnovna škola Tomaša Goričanca Mala Subotica, Osnovna škola Orehovica, Osnovna škola Vladimira Nazora Pribislavec, Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića Sveti Juraj na Bregu te Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec. U navedenim ustanovama psiholozi su zaposleni na puno radno vrijeme.

– Osim razgovora kojima se poticalo učenike da se obrate djelatnicima škole s punim povjerenjem bez obzira na temu, između osnovnih škola i Policijske uprave međimurske uspostavljeni su dodatni modeli suradnje u smislu prevencije te pomoći pedagozima i učenicima u slučaju pojave nekog oblika neprihvatljivog ponašanja, vršnjačkog nasilja i slično. U edukacijama koje slijede, uz učenike bit će uključeni roditelji. Da bi stručna pomoć psihologa bila dostupna svim učenicima i roditeljima, potrebna je odluka Ministarstva znanosti i obrazovanja. Zato eventualna dodatna zapošljavanja psihologa u školama svakako pozdravljamo – poručili su iz Međimurske županije.

Odgovor Varaždinske županije na upit o ovoj temi do zaključenja ovoga teksta, 21. svibnja, nismo dobili.

Varaždinski psiholog: Stvaramo klimu u kojoj destigmatiziramo razgovor o emocijama

O iskustvima s djecom i radu samih psihologa govorio je psiholog na VI. osnovnoj školi Varaždin Leon Aleksić. Navodi da se učenici često u vezi nekog problema javljaju i sami.
– Učenici se često javljaju i samoinicijativno i to mi je drago. Nastojimo u školi stvarati klimu u kojoj normaliziramo i destigmatiziramo razgovor o emocijama, problemima i izazovima s kojima se suočavaju naši učenici. Mogu reći da se nemali broj učenika javi sam, ali ponekad, kad se ne jave sami, a netko iz njihove okoline, najčešće razrednici ili učitelji koji su u svakodnevnom kontaktu s njima primijete da bi možda bilo zgodno da porazgovaraju sa stručnjakom o nekom problemu, onda upute tog učenika u stručnu službu da zajedno vidimo gdje bismo, kako i koliko često mogli razgovarati s tim učenikom o problemu s kojim se suočio. Problemi su zaista raznoliki s obzirom na to da se radi o osnovnoj školi, tu imamo učenike od 1. do 8. razreda i to je jedan široki spektar problema – rekao je Aleksić i dodao da je već pandemija ostavila trag za koji će trebati dugo vremensko razdoblje da se stvari vrate u normalu.

Kako uopće prepoznati problem?

Ističe da je prije svega najvažniji razgovor roditelja s djetetom.

– Vjerujem da se puno roditelja osjeća nesigurno na koji način pristupiti i bi li uopće trebalo razgovarati s djecom o tome (događanjima u Srbiji), ali mislim da bi s djecom trebalo otvoreno razgovarati jer ako mi odrasli pokažemo šutnju i nespremnost na razgovor, onda prenosimo poruku djeci da ni mi nismo spremni suočiti se s tom stvarnošću. Kakva god ona bila, treba o njoj razgovarati, pitati djecu što su čuli, kako su se osjećali i reći im da se u školi mogu nastaviti osjećati sigurno kao i dosad – navodi psiholog i dodaje da su upravo roditelji prva spona kod prepoznavanja samog problema i reakcije djeteta na problem.

– Oni su svakodnevnom kontaktu s djecom i najbolje mogu vidjeti neke promjene u ponašanju. Upravo zbog toga trebaju redovno razgovarati sa svojom djecom, ne samo površinski na razini “Kako je bilo u školi? Bilo je dobro”, nego da stvarno nastoje vidjeti što se događa s djetetom, vidjeti koliko je ono zadovoljno, razgovarati o problemu, prijateljstvima… Iza roditelja su razrednici i učitelji, ali i prijatelji koji su u svakodnevnom kontaktu s njima i koji mogu primijetiti promjene. Psiholozi mogu reagirati kada se već dogodi neka situacija, no radimo i preventivne programe. Odlazimo na satove razrednika, pričamo o raznim temama, tako da smo i tu na neki način u kontaktu s djecom, gdje možemo vidjeti kako su reagirala na neka pitanja, na neke teme i općenito možemo indirektno i na taj način nešto uočiti – otkriva Aleksić.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje