Povežite se s nama

U fokusu

KOMENTAR Na maloj izlaznosti profitiraju jedino stranke sa svojom mašinerijom i uhljebi

Objavljeno:

- dana

Nepovjerenje u politiku, zaziranje od političkih svađa i ustaljenog mišljenja da je nepotizam duboko ukorijenjen u sve sfere društva, te da je bolje biti podoban nego pametan, dovodi do sve manje izlaznosti na izborima.

Većina građana vjerojatno smatra da više nemaju za koga glasati, odnosno da se ionako neće ništa promijeniti. Na državnoj razini HDZ niže aferu za aferom, SDP je u Varaždinu uspio to iskoristiti pritom ih optužujući da su oni izbore i zakuhali. Manje stranke se ponašaju kao priljepci i stječe se dojam da im je bitno samo biti, ili blizu vlasti, ili biti glasna oporba bez ikakvih suvislih i konstruktivnih prijedloga. Takve stranke pojavljuju se i nestaju, a ostaje duboko polarizirano društvo. Jedno vrijeme politika nas je zabavljala ustašama i partizanima, nedavno vakserima i antivakserima, a stvarni problemi, poput recimo bala u Brezju, ta ista politika nije bila u stanju riješiti skoro dva desetljeća.

Stranačka vojska i podobnost ispred sposobnosti

Na izbore izlazi mahom stranačka vojska ili pak oni koji se boje za svoje radno mjesto jer direktno o politici ovise. Nekima doslovno egzistencija ovisi o politici i strankama, a politika to besramno koristi. Zato nije ni čudo da mladi i sposobni ne da ne idu na izbore, nego mahom bježe iz države.

Od svega toga sasvim logično profitiraju jedino velike stranke sa svojom mašinerijom. Iz izbora u izbore izlaznost je sve manja, kako na državnoj, tako i na lokalnoj razini. Na nedjeljne izbore za varaždinsko Gradsko vijeće nije izašlo čak 70 posto onih s pravom glasa. Manjina je time nadjačala i odlučila umjesto većine koja je ostala doma.

SDP na čelu s gradonačelnikom Bosiljem odnio je očekivanu pobjedu. Od pada proračuna SDP je uspješno odigrao ulogu žrtve, a u svemu tome pomoglo im je HDZ-ovo odugovlačenje s raspisivanjem izbora. HDZ to nije uspio kapitalizirati, čak štoviše, i bivši gradonačelnik Čehok dobio je mandat više od njih.

Zašto je politika protiv obaveznog glasanja?

Rješenje bi bilo uvođenje obaveznog glasovanja. Unazad nekoliko godina bilo je takvih inicijativa, većinom pokrenutih od nezavisnih kandidata, udruga ili medija. Ali politika, posebno velike stranke, na to nisu spremne. Jer se boje. Puno je jednostavnija politika jednoumlja i stranačke stege, uvjetovanja, ucjena i ideologija, nego politika razuma, suradnje i u konačnici, politika kakvu diktiraju birači.

Ipak, obavezno glasovanje dobro funkcionira recimo u Belgiji. Hrvatska politika voli se uspoređivati s razvijenijim zemljama, nedavno je čak premijer Plenković mrtav hladan rekao da spadamo u elitnu ekipu razvijenih europskih zemalja. Jedino je problem što većina onih koji žive u Hrvatskoj ne osjeća da je u elitnoj ekipi zemalja u kojima bi bilo normalno da se može živjeti od plaće, a da pamet i sposobnost budu ispred podobnosti.

Manjina kroji sudbinu većine

I dok god manjina bude odlučivala umjesto većine ni neće biti bolje, politika će i dalje funckionirati po principu zavadi pa vladaj, cirkusiraj i pravi se da si bitan, priuštit će građanima još kruha i igara, izmjenjivati se na funkcijama i još ćemo dugo gledati iste ljude na političkoj sceni. Jer, demokracija je dobra kad ljudi iskoriste svoje demokratsko pravo. U protivnom i dalje ostajemo u okovima prošlosti i prošlih političkih sistema. I dok tehnologija ide naprijed, politika se bavi sama sa sobom i time tko je s kim, a tko protiv koga pa nije nikakvo čudo da zaostajemo, i u smislu razvoja, a posebice životnog standarda. I dok god je tako, manjina kojoj egzistencija ovisi o politici i dalje će odlučivati umjesto većine koja od svega toga zazire, ali je direktno odgovorna što živimo kako živimo i što je politika kakva jest.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje