Povežite se s nama

Međimurje

Međimurje svira jazz: braća Massej, Abel i Joshua Kovačević najbolji promotori sjevernjačkog jazza

Objavljeno:

- dana

DONOSIMO

Međimurje svira jazz, a braća Kovačević – Massei, Abel i Joshua – su prototip međimurskih jazzera: mladi, jazz su završili na Akademiji i sviraju takozvani svingerski jazz iz pedesetih.

Njih su trojica dobra promocija 23. Jazz faira, koji počinje ovaj tjedan u Centru za kulturu Čakovec. Festival, koji se profilirao u jedan od najjačih jazz festivala u ovom dijelu Europe, imao je presudni utjecaj u okretanju mnogih mladih Međimuraca k jazzu.
U poplavi pop kulture, klinci sa hrvatskog sjevera imali su priliku čuti i nešto drukčije. Festival je najzaslužniji da se njih desetak odlučilo na akademsko jazz obrazovanje pa Međimurje danas ima najveći broj „završenih“ jazz glazbenika prema broju stanovnika u Hrvatskoj. Brača Kovačević su bili među prvima.

Jazzeri

Iako je Festival i na njih utjecao te im bio prva velika pozornica na kojoj su nastupili – Massej je bio na Festivalu sedam puta – Kovačevići su upoznali jazz zahvaljujući očevom prijatelju, Peteu Jamesu. On je završio Royal Jazz Academy u Londonu, a u vrijeme rata je došao pomagati bosanskim i hrvatskim ratnim stradalnicima. Bio je gost Kovačevićevih u Mačkovcu i najstariji Massej se odmah zaljubio u jazz pa je kasnije zarazio i oba brata.

Akademski jazzeri Kovačevići zajedno s ocem redovito sviraju u baptističkoj crkvi u Mačkovcu 

– Kad sam ga prvi put čuo kako svira, sam sebi sam rekao „To“. Želim tako svirati. Budio sam se rano i nestrpljivo čekao da sjedne za klavir – govori danas Massej Kovačević. Njega su u Glazbenoj školi prozvali „jazzer“ jer je poznavao harmonijske trikove kojima ga je naučio Pete James.
– Doma se nikad nije slušao radio nego drukčija vrsta glazbe, često gospel. Kad smo čuli jazz bilo nam je zanimljivo, drukčije, drukčija harmonija, ritam. Od Petea smo čuli klasike jazza iz pedesetih i šezdesetih – beep boop, swing i to nas je privuklo – kaže.

Massej je diplomu jazz klavira dobio na Jazz akademiji u Klagenfurtu i danas, desetak godina kasnije nema poznatog jazz glazbenika u Hrvatskoj s kojim nije svirao. Često je angažiran i na pop projektima, redovni je član Gibbonijevog banda.
S inicijatorom Jazz faira, Ladislavom Vargom, svirao je u njegovom Big band orkestru, a stalni bubnjar u Orkestru je bio njegov godinu dana mlađi brat Abel. On je jazz bubanj završio u Grazu, a najmlađi brat Joshua još uvijek je student jazz saksofona na bečkom Konzervatoriju.

Scifidelity orchestra

I Abel Kovačević, poput Masseja, redovno svira s velikim imenima hrvatske glazbe, kao s Matijom Dedićem i Antom Gelom. Zajedno sa starijim bratom je dvaput uz Zagrebačku filharmoniju nastupio za Dan državnosti na zagrebačkom Bundeku, a ovih se dana vratio s turneje po Kini, gdje je s američkim glazbenicima nastupao po kineskim univerzitetima glazbe.

Massej je na Jazz fairu nastupio sedam puta, što je velik uspjeh. Od 30-ak prijavljenih, nastupaju samo četiri izvođača.

Najmlađi Joshua još studira na Konzervatoriju u Beču, često svira sa braćom i tek se probija. I on je svirao s Gibbonijem, a danas zajedno s bratom Abelom nastupa u bandu Scifidelity orchestra, koji se probio u finale Supertalenta. Dvojica braće u tom bandu sviraju dixiland jazz s trojicom braće Horvat – Filipom, Petrom i Markom i glazbenikom iz Karlovca.
Massej je na Jazz fairu nastupio sedam puta, što je veliki uspjeh. Jer, godišnje se na Festival prijavi tridesetak izvođača – iz godinu u godinu sve više – a nastupaju samo četiri izvođača.

 

Massej Kovačević

Diplomu jazz klavira dobio na je Jazz akademiji u Klagenfurtu i danas, desetak godina kasnije, nema poznatog jazz glazbenika u Hrvatskoj s kojim nije svirao. Često je angažiran i na pop projektima, redovni je član Gibonnijevog banda. S inicijatorom Jazz faira Ladislavom Vargom svirao je u njegovu Big band orkestru.

Abel Kovačević

I Abel Kovačević, poput Masseja, redovno svira s velikim imenima hrvatske glazbe, primjerice s Matijom Dedićem i Antom Gelom. Zajedno sa starijim bratom je dva puta uz Zagrebačku filharmoniju nastupio za Dan državnosti na zagrebačkom Bundeku, a ovih se dana vratio s turneje po Kini, gdje je s američkim glazbenicima nastupao po kineskim glazbenim univerzitetima.

Joshua Kovačević

Najmlađi Joshua još studira na Konzervatoriju u Beču, često svira s braćom i tek se probija. I on je svirao s Gibonnijem, a danas zajedno s bratom Abelom nastupa u bandu Scifidelity orchestra, koji se probio u finale Supertalenta. Dvojica braće u tom bandu sviraju dixiland jazz s trojicom braće Horvat – Filipom, Petrom i Markom – i glazbenikom 
iz Karlovca.
 

  23. Jazz fair 

Ovogodišnji, 23. Jazz fair održava se 23. i 24. studenoga. U Centru za kulturu Čakovec. Na Festivalu nastupaju renomirana imena jazz glazbe. Osnivač Festivala ravnatelj CZK –a, Ladislav Varga, je za ovogodišnje izdanje Festivala najavio okretanje prema domaćim jazz glazbenicima. U četvrtak će Massimo Savić pjevati Sinatru, nastupiti će i saksofonist Igor Geržina će nastupiti sa svojim dugogodišnjim suradnikom Juricom Leikauffazom i specijalnom gošćom večeri Ivanom Kindl, a u petak će zasvirati austrijski glazbenik David Helbock.

Izvor:
Foto: Privatna arhiva

Međimurje

KUU „Lipa“ iz Gornjeg Mihaljevca gostuje povodom proštenja u Hlapičini

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 26. srpnja, u sklopu manifestacije „Ljeto uz Muru 2024“ u Hlapičini, u Društvenom domu, nastupa Kulturno umjetnička udruga „Lipa“ iz Gornjeg Mihaljevca.

Vikend proštenja u Hlapičini slavi se povodom blagdana svete Ane i Joakima, a čiji imendan je u katoličkom kalendaru 26. srpnja, a sveta Ana jest zaštitnica filijalne crkve u Hlapičini.

Program započinje nagrađivanom predstavom u tri čina „Ljubav s dva lica“ u režiji Franje Halabarec. Izvedba započinje u 20 sati, a ulaz je slobodan.

Nastavite čitati

Međimurje

Čakovec dobio novi kružni tok vrijedan više od milijun eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U srijedu, 24. srpnja, je u poslijepodnevnim satima za promet otvoreno novo kružno raskrižje na križanju Ulice Stjepana Radića, Sajmišne, Ulice Vjekoslava Špinčića i Ulice 34. inženjerijske bojne.

Riječ je o projektu vrijednom više od milijun eura čijom je realizacijom napravljen važan korak prema poboljšanju protoka vozila i sigurnosti u tom dijelu grada. Samo kružno raskrižje je jednotračno, a okvirna propusna moć je 20.000 vozila na dan.

U sklopu projekta rekonstrukcije prometnice i izgradnje novog kružnog raskrižja dovršavaju se i radovi na rekonstrukciji podvožnjaka, a postavljen je i bukobran, oslikan bojama Grada Čakovca i detaljima vezanim uz njegove simbole i povijest.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje