Povežite se s nama

Kultura

Memorijalna kuća Ladislava Kralja Međimurca spremna je za obnovu

Objavljeno:

- dana

U Riznici Međimurja 13. prosinca je predstavljen kalendar za 2024. godinu Muzeja Međimurja Čakovec posvećen najvećem slikaru ovih prostora – Ladislavu Kralju Međimurcu.

Ladislav Kralj rodio se u Čakovcu 24. 4. 1891. godine te je tijekom života rodnom kraju ostavio neprocjenjivu likovnu baštinu, o kojoj danas svjedoči memorijalna zbirka u Ulici Ruđera Boškovića u Čakovcu, u kući pokojnog akademskog slikara i likovnog pedagoga, naglasila je ravnateljica Muzeja Međimurja Maša Hrustek Sobočan.

– Uz život velikog slikara koji je na neki način ostao zamrznut u prostoru njegove kuće, tu je i vrlo očuvan vrt, s autohtonim stablima voćaka te skulpturom od bršljana koju je sam Kralj formirao, a mi danas održavamo – rekla je ravnateljica.

Kralj je preminuo 9. 2. 1976. godine i njegovo posljednje počivalište je na čakovečkom gradskom groblju, u obiteljskoj grobnici, uz skulpturu koju je sam izradio. Slikareva supruga Slavica Kralj, nakon njegove smrti, darovala je kuću i slike tadašnjoj Općini Čakovec.

U galerijskom dijelu Memorijalne zbirke kronološki su izložena 43 reprezentativna Kraljeva djela nastala u razdoblju od 1923. do 1972., koje je postavila kustosica Priska Kulčar, a danas Memorijalnu zbirku vodi muzejska savjetnica Erika Nađ Jerković.

Tijekom 2024. godine navršit će 45. godišnjica formiranja Memorijalne zbirke Ladislava Kralja Međimurca u Muzeju Međimurja Čakovec, što je bio povod izboru ovogodišnjih motiva kalendara. Kalendar s Kraljevim motivima najavljuje i novo veliko ulaganje u kulturu Međimurja – skori početak projekta energetske obnove Kraljeve kuće.

Novi kalendar Muzeja Međimurja može se nabaviti u suvenirnici Riznice Međimurja.

Najavljeno i novo veliko ulaganje u kulturu Međimurja. Riječ je o projektu energetske obnove Memorijalne zbirke Ladislava Kralja Međimurca, najvećeg slikara ovog kraja, o čijoj ostavštini već 45 godina skrbi Muzej Međimurja.

– Iduće godine navršava se 45 godina otkada je formirana Memorijalna zbirka Ladislava Kralja Međimurca, a naš Muzej obilježava 70 godina postojanja. Velike obljetnice prati i novi veliki projekt – energetska obnova Memorijalne zbirke. Nastavak je to ulaganja u prostor Muzeja nakon što smo u potpunosti završili rekonstrukciju i revitalizaciju fortifikacije Starog grada u Muzej nematerijalne baštine, projekt vrijedan više od 45 milijuna kuna kojim je obnovljen najvrjedniji spomenik hrvatske kulturne baštine te nakon konstrukcijske sanacije sjevernih krila palače Zrinskih – istaknula je ravnateljica Muzeja Međimurja Maša Hrustek Sobočan.

Projekt je vrijedan 226.402 eura, pri čemu prihvatljivi troškovi iznose 214.256 eura,uz stopu sufinanciranja od 95 %. Dokumentaciju izrađuje tvrtka GIP Šarić iz Vučetinca u suradnji s Ivanom Vindišem, dipl. ing. arh., koji posjeduje licencu Ministarstva kulture za rad na kulturnim dobrima.

  • Ulaganjem u sanaciju palače Zrinskih, kao i u revitalizaciju utvrde, pokazali smo koliko nam je kultura Međimurja važna, a skrb za našu baštinu nastavljamo pripremom projekta revitalizacije Feštetićeva kaštela u Pribislavcu. Kao kruna djelovanja na kraju godine stiže i najava ovog velikog projekta projekta obnove Memorijalne zbirke Ladislava Kralja Međimurca, velikog slikara i velikog čovjeka koji nam je ostavio neprocjenjivo nasljeđe – istaknuo je župan Međimurske županije Matija Posavec.

Ravnatelj Međimurske energetske agencije MENEA-e Alen Višnjić je kazao: „Izrada projektne dokumentacije je u tijeku, a kada se pristupi radovima, uredit će se oko 200 metara kvadratnih građevinske bruto površine. Po izvedenoj energetskoj obnovi, osim ugodnijeg ambijenta i ušteda, poboljšat će se mikroklimatski uvjeti u objektu što je iznimno važno za očuvanje Kraljevih djela i ostalih eksponata koji se nalaze u ovoj zbirci“.

U Kraljevoj kući u Čakovcu će se do okončanja projekta, početkom 2026., obaviti zamjena podova, stolarije, elektroinstalacija te ugradnja suvremenog sustava grijanja, uz obnovu fasde.

Kuća je izgrađena koncem 19. stoljeća i primjer je ondašnje poluurbane prizemnice s klasicističkim obilježjima te je dio zaštićene kulturno-povijesne cjeline grada Čakovca.

Kraljeva Memorijalna zbirka sastoji se od stambenoga dijela (slikarov atelje, dnevni boravak, spavaća soba) i galerije. To blago dio je Muzeja Međimurja koji raspolaže s više od 25.000 eksponata i 50 muzejskih zbirki te predstavlja srce međimurske kulture, povijesti i baštine.

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje