Povežite se s nama

Kultura

Miroslav Prikratki izlaže u petak u Gibi gibu: sve je počelo od ideje da od stvari koje su odbačene stvori novi svijet

Objavljeno:

- dana

Svoja djela stvara iz ljubavi, inspiraciju nalazi u stvarima koje su odbačene, a nakon što staro željezo i alat prođu kroz njegove ruke, nastaje prava umjetnost.

U petak 1. prosinca varaždinski umjetnik Miroslav Prikratki predstavit će svoj rad na izložbi u teretani Gibi gib, Podravska 14 u Varaždinu. Izložba se otvara u 17 sati.

Miroslav Prikratki stvorio je na tisuće skulptura i kompozicija, a njegov umjetnički opus teško se može s bilo čime usporediti.

Taj jedinstveni umjetnik starom željezu i odbačenom alatu udahnuo je potpuno novi život.

Njegova djela izrađena su od starog alata i starog otpadnog željeza. Stari čekići, kliješta, razni drugi alati, metalni i kovani predmeti, pa čak i razni autodijelovi, nakon Miroslavove umjetničke intervencije dobili su potpuno novi oblik i namjenu.

Ovaj poznati Varaždinac, inače automehaničar po struci, koji je iz autoservisne radionice razvio uspješnu obiteljsku tvrtku AC Prikratki, može se pohvaliti brojnim priznanjima, a iza njega su izložbe koje nikog nisu ostavile ravnodušnim.

Dio njegovog bogatog i jedinstvenog opusa sada će moći vidjeti svi oni koji u petak dođu u Gibi gib.

Zanimljiv je i početak stvaralačkog puta ovog umjetnika. Sve je počelo od ideje, inspiracije i ljubavi da od stvari koje su odbačene stvori novi svijet. Svoja djela prvi put je pokazao javnosti prije osam godina,  kad su njegova djela bila ni manje ni više nego uz djela slavnog Picassa.

Od tada je sudjelovao na brojnim izložbama, većinom u Zagrebu.

Varaždincima je dobo poznata Galerija Prikratki u Padovčevoj ulici, koja je samo da je jedinstvena i osebujna kao i ovaj samozatajni majstor, već ne može ostaviti ravnodušnim ni one koji su uvjereni da ne vole umjetnost. Ulazak u Galeriju je kao da ste ušli u neki potpuno drugačiji svijet, koji vas s jedne strane smiruje, a s druge u vama stvara želju da svaku skulpturu, svaku kompoziciju, promotrite, analizirate i da se tamo opet vratite.

Međutim, želja Miroslava Prikratkog bila je da se domaćoj varaždinskoj publici predstavi i na izložbi. Stoga je sigurno da iz Gibi-giba u petak nitko neće otići bez puno dojmova.

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje