Povežite se s nama

Kultura

Mons. Josip Mrzljak na otvorenju Biskupijske knjižnice: Crkva je uvijek imala smisla za širenje kulture

Objavljeno:

- dana

40 TISUĆA MONOGRAFIJA

– Današnjim danom službeno otvaramo Knjižnicu, ona je otvorenog tipa i svatko tko želi može doći i postati našim članom – rekla je Irena Gotal, voditeljica Biskupijske knjižnice u Varaždinu povodom svečanog otvorenja Biskupijske knjižnice.

Ideja o otvaranju Biskupijske knjižnice postoji od samih početaka Biskupije, rekla je voditeljica Gotal, zahvaljujući prvom varaždinskom biskupu mons. Marko Culeju. On je od svojih prvih dana, kada je preuzeo brigu nad varaždinskom Biskupijom, čuvao knjige koje su se gomilale ostavštinom pokojnih svećenika.

Tijekom godina, nabavljala se i nova građa za potrebe stručnog usavršavanja svećenika i biskupijskih djelatnika. 2009. godine, zapošljavanjem stručnog kadra, krenulo se u obradu građe, klasifikaciju i kategorizaciju knjiga.

Knjižnica je službeno osnovana 2012. godine dekretom sadašnjeg varaždinskog biskupa mons. Josipa Mrzljaka.

– U Knjižnici se nalazi oko 40 tisuća monografija, od toga je pet tisuća starih knjiga, za koje se nadamo da će postati dio zaštićene kulturne baštine u Hrvatskoj. Preplaćeni smo na tridesetak serijskih publikacija, a od starijih fondova imamo otprilike 150 naslova – rekla je Irena Gotal.

Posebno je istaknula da se u Knjižnici čuva i popratni fond: letci i posebne knjižice, koje posjetitelji mogu posuditi. Također, povodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige, od 15. listopada do 15. studenoga svi posjetitelji mogu se besplatno učlaniti u Knjižnicu, a članarina vrijedi godinu dana.

Širenje kulture

Varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak naglasio je da je Crkva uvijek imala smisla za širenje kulture, posebno likovne kulture i književnosti.

– Osim knjiga starijih od 20 godina, čuvaju se i knjige iz domovine te iz Italije i Rima. To su knjige koje su potrebne mnogim studentima teologije, ali i drugima koji su zainteresirani za mnoge teme koje su aktualne u društvu – rekao je mons. Mrzljak koji je otkrio i svoj najdraži naslov.

– Kada se pita nas, onda je Biblija prvi odgovor. Uvijek postoje nova saznanja o Bibliji do kojih se može doći novim otkrićima – naveo je mons. Mrzljak.

Izvor:
Foto: Marta Konjacic

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje