Povežite se s nama

Školstvo

Moraju platiti i do 10.000 kuna!

Objavljeno:

- dana

SKUPA ŠKOLA

Uči li učenik svirati, primjerice, klavir i još violončelo te pohađa samo Glazbenu školu u Varaždinu, škola će ga godišnje koštati 12.000 kuna: 2.000 kuna iznosi godišnja participacija za prvi program (klavir) i 10.000 kuna za drugi (violončelo). No, zašto je “školarina” toliko visoka?

Ovo pitanje postavio je vijećnik Nikola Šopar (HRAST) na zadnjoj sjednici Županijske skupštine.

– Zašto 10.000 kuna moraju plaćati učenici, odnosno njihovi roditelji i zbog čega to ne financira Ministarstvo ili se sredstva ne osiguravaju iz decentraliziranih sredstava? – zanimalo je Šopara.

Vršitelj dužnosti ravnatelja Glazbene škole Varaždin Davor Matačić potvrdio je da je riječ o godišnjem iznosu participacije koji moraju platiti svi koji pohađaju drugi odjel (program) Glazbene škole u Varaždinu.

– Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta već nekoliko godina ne subvencionira taj program i zbog toga je cijena toliko visoka, no moram reći da je riječ o najnižoj mogućoj cijeni koja nam omogućava da pokrijemo sve troškove. I sam smatram da je iznos previsok i moglo bi se dogoditi da zbog toga ostanu zakinuti talentirani učenici koji postižu vrhunske rezultate u više područja jer si to neće moći priuštiti – objasnio je Matačić i dodao kako je glazbeno obrazovanje specifično i naplata participacija je nužna zbog visokih troškova održavanja instrumenata.

Naplata participacija je nužna zbog visokih troškova održavanja instrumenata

Tatjana Kreč, predsjednica školskog odbora Glazbene škole Varaždin koji svake godine, prije raspisivanja natječaja za upis učenika u narednu školsku godinu, uz suglasnost osnivača, dakle, Varaždinske županije donosi odluku o iznosima participacije, pojašnjava kako je to utvrđeno zakonom.

– Prema Zakonu o umjetničkom obrazovanju propisano je da učenik može upisati samo jedan program u umjetničkoj školi na osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj razini. Iznimno, daroviti učenici mogu pohađati i više od jednog programa na osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj razini i u tom slučaju sami snose troškove obrazovanja – pojasnila je Kreč.

No, i pohađanje nastave iz samo jednog programa – košta. Riječ je o godišnjim participacijama koje, prema odluci školskog odbora o visini iznosa participacije za aktualnu školsku godinu, iznose od 200 do 400 kuna mjesečno, a plaćaju se i predškolski programi.

Od 200 do 400 kuna

Tako visina participacija za ovu školsku godinu iznosi 3.000 kuna za osnovnoškolsko obrazovanje. Za učenike srednjoškolce, koji pohađaju samo Glazbenu školu, iznos participacije je 2.000 kuna, odnosno 4.000 kuna za učenike koji paralelno uz drugu srednju školu pohađaju i Glazbenu školu, dok su iznosi participacije za predškolske programe od 700 do 1.000 kuna. Glazbena škola Varaždin omogućava roditeljima da se godišnji iznosi participacije plaćaju na obroke, do 10 rata, a za drugo dijete ti se iznosi umanjuju i do 50 %. Za svako sljedeće dijete roditelji se, prema odluci školskog odbora, oslobađaju plaćanja participacija.

– Školski odbor donio je Pravilnik o oslobođenju plaćanja participacije za socijalno najugroženije roditelje. Školski odbor u ovoj školskoj godini nije zaprimio niti jednu pisanu primjedbu ili pritužbu na visinu iznosa participacije po bilo kojoj osnovi – ističe Kreč.

Zašto država ne subvencionira druge programe i hoće li se to promijeniti, ne znamo. Iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta do zaključenja broja nismo primili odgovore na naš upit.

Tko će biti novi ravnatelj?

Početkom studenog školski odbor Glazbene škole Varaždin raspisao je natječaj za izbor novog ravnatelja. Predsjednica školskog odbora Tatjana Kreč kaže da trenutno ne može davati detaljnije informacije oko izbora novog ravnatelja s obzirom da je postupak izbora u tijeku i odluka još nije donesena.
– To je procedura koja traje. Nakon što školski odbor utvrdi broj prijava te koje kandidati imaju uvjete, zaključke o izboru kandidata za ravnatelja donosi nastavničko vijeće, zbor radnika, te vijeće roditelja koji se dostavljaju školskom odboru. Na temelju toga donosimo odluku o izboru ravnatelja koju šaljemo ministru. On može, ali i ne mora dati suglasnost na izabranog ravnatelja, i tek nakon što se očituje ministar školski odbor donosi odluku o imenovanju ravnatelja. Očekivano je da će procedura izbora i imenovanja završiti krajem ove godine – najavljuje Kreč.
Inače, funkciju ravnatelja od 19. ožujka ove godine obnaša Davor Matačić kao v. d. On je na to mjesto izabran nakon što je bivši ravnatelj Moreno Vinceković podnio ostavku, iako je bio na početku novog mandata.

Nema novca

Varaždinska županija na različite načine pomaže rad Glazbene škole Varaždin značajnim financijskim sredstvima, ali u ovome trenutku Županija nema financijskih mogućnosti financirati dodatne troškove školovanja učenicima koji upisuju dodatne razredne odjele, poručili su iz Županije.

Izvor:
Foto: Ilustracija/RT

Školstvo

Jesu li STEM smjerovi “in”? Na jedan se prijavilo 958 kandidata, a kvota je 80!

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Visoka su učilišta u Hrvatskoj završila s upisima, a kako su protekli upisi u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji, provjerili smo s Fakultetom organizacije i informatike u Varaždinu, Sveučilištem Sjever te Međimurskim veleučilištem u Čakovcu.

Naime, u Hrvatskoj je pravo upisa na neki od studijskih programa u ljetnom upisnom roku za upis u akademsku godinu 2022./2023. ostvarilo 25.625 kandidata, pokazale su konačne rang-liste objavljene 18. srpnja na mrežnoj stranici postani-student.hr. U odnosu na prošlu godinu, pravo upisa ostvarilo je 778 kandidata manje. Ukupno 30.528 prijavljenih kandidata moglo je birati između 908 studijskih programa. Najveći je interes (uzevši u obzir omjer broja prvih izbora i kvote) za studijske programe Izobrazba trenera, Psihologija, Logopedija i Sestrinstvo na sveučilištima u Zagrebu te Primaljstvo u Rijeci. Prošle je godine na prvome mjestu bio studij Logopedija Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Najveći broj prijava prvog izbora imali su sljedeći studiji, sastavnice Sveučilišta u Zagrebu: Poslovna ekonomija, Elektrotehnika i informacijska tehnologija i Računarstvo, Medicina, Poslovna ekonomija (stručni) i Pravo, a gledajući srednjoškolski uspjeh, visoka učilišta s najvišim prosjekom ocjena kandidata koji su ostvarili pravo upisa su zagrebački Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Medicinski fakultet, Stomatološki fakultet te Fakultet elektrotehnike i računarstva, kao i osječki Medicinski fakultet. Nakon objave konačnih rang-lista u ljetnom upisnom roku ostalo je slobodno 14.056 mjesta, a zadovoljstvo ovogodišnjim upisima ne kriju na varaždinskom FOI-ju.

FOI i MEV

– Možemo biti iznimno zadovoljni velikim interesom za FOI. Primjerice, za informatički sveučilišni studij interes je tri puta veći od kvote, a za stručni studij poslovne informatike gotovo 12 puta veći od kvote. Uspjeh je tim veći jer Hrvatska ima negativne demografske trendove, sve je manje potencijalnih studenata i dosta fakulteta i studija se bori s nepopunjavanjem kvota. Studenti prepoznaju kvalitetu naših studijskih programa, interdisciplinarnost i spoj informatičkih i ekonomskih znanja te poslovnih vještina, kao i intenzivnu suradnju s više od 400 partnera, prvenstveno IT partnerskih tvrtki. Danas je informatička struka deficitarna na tržištu rada, a IT najbrže rastuća grana gospodarstva. Potražnja za FOI-jevcima je iznimno velika, oni su iznimno kompetitivan kadar i većina svoje prvo zaposlenje pronalazi već na studiju. To su prepoznali naši budući studenti i zato izabrali FOI – istaknuli su iz FOI-ja.

Ove su godine nudili tri preddiplomska studija: dva sveučilišna (Informacijski i poslovni sustavi te Ekonomika poduzetništva) i jedan stručni studij (Informacijske tehnologije i digitalizacija poslovanja).

– Kada govorimo o interesu studenata, naglasak je i ove godine na informatičkom usmjerenju, i tu smo prepoznati kao jedan od vodećih fakulteta. Ove godine najveći interes bilježimo na našem preddiplomskom stručnom studiju Informacijske tehnologije i digitalizacija poslovanja (ITDP), za koji na upisnu kvotu od 80 studenata želi upisati 958 kandidata, znači, gotovo 12 puta veći interes od kvote. Standardno, broj prijavljenih kandidata za naš preddiplomski sveučilišni studij Informacijski i poslovni sustavi je trostruko veći od kvote (730 kandidata na 285 mjesta). Na studij Ekonomika poduzetništva upisujemo 120 redovnih studenata, a na svojoj listi preferencija označilo ga je više od 400 kandidata – otkrivaju iz FOI-ja, na kojem su se upisi provodili isključivo online. Prošlog su tjedna istaknuli kako vjeruju da će sve kvote u ljetnom upisnom roku biti popunjene i da će najesen pozdraviti 600-tinjak brucoša u sva četiri grada u kojima izvode nastavu – Varaždinu, Sisku, Zaboku i Križevcima.

Kakav je interes studenata za Međimursko veleučilište u Čakovcu, otkrio je dekan doc. dr. sc. Igor Klopotan.

– Prema prijavama na naše studijske programe, kojih je bilo dva puta više od upisne kvote, smatramo da je zanimanje budućih studenata bilo vrlo dobro, no unatoč velikom interesu, na svim programima ostalo je mjesta za jesenski rok. Dio maturanata nije položio maturu, a dio je u zadnji čas izabrao drugo visoko učilište, ali i prošlih godina smo imali praznih mjesta za jesenski upisni rok – istaknuo je Klopotan. MEV izvodi tri preddiplomska stručna studija, Računarstvo, Održivi razvoj i Menadžment turizma i sporta, te diplomski studij Menadžment turizma i sporta. U pripremi su još dva studijska programa koja će najaviti najesen, a veseli ih i to što su, zasad, upisali jednu studenticu iz Ukrajine na smjer Menadžment turizma i sporta.

Sveučilište Sjever

Sveučilište Sjever je oglasilo upisna mjesta na 10 preddiplomskih studijskih programa u Sveučilišnom centru Varaždin i sedam studijskih programa u Sveučilišnom centru Koprivnica. Od ovih 17 studijskih programa 13 ih je u STEM području (tehničke znanosti, biomedicina), dva su u umjetničkom području, a dva u društvenom području, a ukupno je oglašeno 1090 upisnih mjesta, od čega 770 u Varaždinu.

– Trenutačno na rang-listama imamo 83 % kandidata s “upisnim” brojem; ako se izuzmu samo studijski programi u Sveučilišnom centru Varaždin, postotak popunjenosti je visokih 90 %. S obzirom na strukturu studijskih programa Sveučilišta Sjever, deficitarnost studija i veliku zapošljivost završenih studenata, ovo je jedinstveni postotak u RH vezan uz atraktivnost studijskih programa i interes, najveći u RH u usporedbi s ostalim javnim sveučilištima. Izrazito veseli što se maturanti na sjeveru RH sve više i više prijavljuju na zahtjevne studije iz područja tehničkih znanosti, biomedicine i informacijsko-komunikacijskih znanosti, a koji će im osigurati velik karijerni iskorak po završetku studija – navodi prorektor za nastavu i studentska pitanja izv. prof. dr. sc. Vlado Tropša.

Paralelno s upisima na preddiplomske studije, u tijeku su i prijave na 10 diplomskih studija, prvenstveno vertikala na ove preddiplomske STEM studije, za koje, također, potpuno očekivano, navodi prorektor Tropša, vlada velik interes.

– S obzirom na predstavljene podatke o interesu, na Sveučilištu Sjever izrazito smo zadovoljni ovim rekordnim prijavama – otkriva. Najviše prijava na preddiplomskim studijima zaprimljeno je za studije Fizioterapija (ukupno 617, kvota 120), Sestrinstvo (ukupno 520, kvota 130) te Multimedija, oblikovanje i primjena (ukupno 475, kvota 135), a slijede Graditeljstvo, Proizvodno strojarstvo, Geodezija i geomatika i drugi.

– Nepopunjena mjesta za jesenski upisni rok bit će poznata tek nakon provedenih upisa. Ako svi kandidati pristupe upisu, broj slobodnih mjesta bit će 189 u oba grada. Studiji na kojima očekujemo nepopunjenu kvotu iz ljetnog upisnog roka su Logistika i mobilnost, Zaštita okoliša, ambalaža i recikliranje, Prehrambena tehnologija, Elektrotehnika te Poslovanje i menadžment, odnosno oko 15 do 20 upisnih mjesta po studiju, dok na studijima Glazba i mediji te Mehatronika očekujemo jednoznamenkasti broj mjesta – zaključuje Tropša.

jednoznamenkasti broj mjesta – zaključuje Tropša.

Nastavite čitati

Školstvo

Maruševčani Maja Hanžek, Borna Možanić, Dorian Halamek i Renato Hum “rasturili” na natjecanju iz engleskog jezika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Početkom srpnja ove godine, već nakon završetka nastave, u Osnovnu školu „Gustav Krklec“ Maruševec stigle su sjajne vijesti o uspjehu učenika engleskog jezika na međunarodnom natjecanju Willkommen!

Natjecanje je organizirano za učenike engleskog jezika kao prvog stranog jezika (od 3. godine učenja) te njemačkog i francuskog kao drugog stranog jezika, priopćili su iz Općine Maruševec.

Zbog epidemioloških prilika održano je u online obliku, 22. svibnja. Osim pismene provjere poznavanja rječnika i gramatike, pisao se i kratki sastavak, koji je ponekad presudan kod kandidata s jednakim brojem bodova na testu.

Sudjelujući treću godinu zaredom na natjecanju, učenici iz Osnovne škole Gustav Krklec Maruševec ostvarili su dosad najbolji uspjeh: čak 4 prva mjesta (zlatne medalje), 2 druga mjesta (srebrne medalje) i jedno 3. mjesto (brončanu medalju). Od ukupno 21 učenika koji su se ove godine prijavili na natjecanje, 7 ih je osvojilo medalju!

Prva mjesta su osvojili: Maja Hanžek iz 4. razreda, Borna Možanić iz 5., Dorian Halamek iz 6., te Renato Hum iz 7. razreda. Uz njih, 2. mjesto osvojili su Jelena Štrlek u kategoriji 3. razreda i Fran Kumrić u kategoriji 4. razreda, a 3. mjesto iz 4. razreda pripalo je Loreni Sekačić.

Ove su godine na devetom po redu natjecanju Willkommen sudjelovali učenici iz šest zemalja; Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Hong Konga i Hrvatske iz koje je bilo više od 100 natjecatelja.

Svi prijavljeni učenici pokazali su u prvom redu hrabrost da se okušaju u ovakvom tipu natjecanja, a uz to i zavidno znanje, a učenici koji su osvojili prva mjesta plasirali su se i u drugi krug natjecanja koji će se održati 25. i 26. rujna ove godine. Ovisno o daljnjoj epidemiološkoj situaciji smiješe im se primamljive nagrade, budući da je prijašnjih godina za pobjednike u finalnom krugu natjecanja bilo organizirano višednevno nagradno putovanje u Beč.

– Općina Maruševec čestita učenicima, njihovim mentorima i roditeljima na trudu, radu i posljedično uspjehu koji su pokazali na međunarodnom natjecanju, te vjerujemo da će upravo učenici naše škole ostvariti najbolje rezultate i u drugom krugu natjecanja u rujnu ove godine, stoji u priopćenju Općine Maruševec.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje