OPET PROBLEMI U VOĆARSTVU
Ni ove godine međimurski voćari ne mogu u potpunosti biti zadovoljni urodom u svojim voćnjacima.
Brojne meteorološke neprilike u velikoj su mjeri utjecale na smanjenje uroda, a posebno su razočarani uzgajivači jabuka. Naime, već sada se može reći da je urod jabuka u pojedinim dijelovima Međimurja – prepolovljen.
Navodnjavanje
– Ovisno o sorti i području na kojem se nalazi nasad, negdje je prinos čak prepolovljen. Pojedine ranije sorte stradale su još i drastičnije – otkrio nam je Mladen Dobranić, predsjednik Udruge voćara, vinogradara i povrćara Općine Sveti Martin na Muri.
Teški mraz koji je zahvatio Međimursku županiju s 22. na 23. travnja, tuča u nekoliko navrata i na kraju velika suša, najviše su utjecali na količinu i kvalitetu ovogodišnjeg uroda. Upravo je proljetni mraz nagovijestio još jednu tešku sezonu za međimurske voćare.
50% posto manje uroda bilježe neke rane sorte jabuka, što predstavlja veliki gubitak za međimurske voćare
– Mraz je nanio ogromnu štetu, tako da pojedinih sorti gotovo da niti nema. Srećom pa nije cijelo Međimurje doživjelo jednaku sudbinu. Naime, mraz je najviše štete nanio voćarima u Donjem Međimurju, dok je područje Gornjeg Međimurja ipak bilo malo pošteđeno. Oni voćari kojima je urod smanjen za 50 posto još mogu biti i zadovoljni ishodom – dodaje Dobranić.
Sreća je da u Međimurskoj županiji još uvijek velik broj voćara uzgaja starinske sorte jabuka, koje su u velikoj mjeri otporne na ekstremne uvjete koji se posljednjih godina redovito ponavljaju na ovom području. Ono što mraz nije u potpunosti uništio, a tuča oštetila, suša se pobrinula da kvaliteta uroda bude slabija nego prijašnjih godina.
Visoka kvaliteta
– Sreća je da većina voćara ima riješeno pitanje navodnjavanja, tako da su posljedice suša svake godine sve manje. Oni koji nemaju navodnjavanje, kod njih su plodovi nešto sitniji – kaže Dobranić.
Inače, u Međimurskoj županiji pod voćnjacima je oko 870 hektara. Uglavnom je riječ o jabukama, nakon čega slijede kruške, šljive… Od ukupne površine na pojedinačne voćare otpada oko 650 hektara, dok o oko 220 hektara brine tvrtka Agromeđimurje. Ovako velika proizvodnja voća podrazumijeva i dobro organizirane kanale distribucije i prodaje na domaćem i stranom tržištu.
870 hektara ukupna je površina voćnjaka u Međimurskoj županiji, a najviše su zastupljene jabuke, zatim kruške i šljive
– Naše voće poznato je po kvaliteti, a naši voćari po fer i korektnom odnosu na tržištu. Upravo iz ovih razloga nemamo većih problema oko plasmana robe na tržište. Naravno, na plasman utječu i drugi faktori na koje mi samostalno ne možemo utjecati, već su posljedica globalnih kretanja. Naša velika prednost je i što imamo nekoliko hladnjača u koje možemo pohraniti voće, pa nismo prisiljeni odmah prodavati dok su prodajne cijene ionako najniže – otkriva Dobranić.
Voćari u Slavoniji ove su godine kao jedan od većih problema istaknuli nedostatak sezonskih radnika. Srećom, u Međimurju ovakvih problema, barem u takvom intenzitetu, još uvijek nema.
Intervencija
– Ali bi nedostatak sezonskih radnika mogao postati veliki problem u skoroj budućnosti. Naime, već sada pojedini voćari govore kako se moraju itekako potruditi da nađu dovoljan broj ljudi za rad u voćnjacima. Ja, srećom, tih problema nemam, jer mi već godinama dolaze isti berači. Činjenica je da mnogo, posebno mladih ljudi, odlazi raditi u inozemstvo. Nedostatak radnika nije problem koji zahvaća samo voćare u sezoni. Riječ je o problemu s kojim se polako suočavaju i ostale grane gospodarstva – komentira Mladen Dobranić.
2.000 tona jabuka interventnim otkupom jamči Europska komisija, koje će se besplatno distribuirati raznim udrugama
Ministarstvo poljoprivrede donijelo je Pravilnik o provedbi privremenih izvanrednih mjera potpore proizvođačima jabuka za postupak povlačenja s tržišta za slobodnu distribuciju, koji je stupio na snagu 12. kolovoza 2017. Naime, zbog različitih tržišnih poremećaja, Europska komisija početkom je srpnja donijela Uredbu kojom su obuhvaćeni i hrvatski voćari. Uredbom je dogovoreno povlačenje s tržišta i besplatna distribucija oko 2.000 tona jabuka. Preuzete jabuke bit će besplatno distribuirane humanitarnim organizacijama, Crvenom križu i Caritasu, centrima i ustanovama socijalne skrbi, dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama, bolnicama i zatvorima.
– Sigurno će i među međimurskim voćarima biti zainteresiranih za ovu mjeru. Iako, ponavljam, nemamo velikih problema s distribucijom, s obzirom na naše količine i skladišne kapacitete – zaključio je Dobranić.
Dani jabuka u listopadu

Izvor:
Foto: privatna arhiva