Povežite se s nama

U fokusu

Na Špancirfestu se ukida glavna pozornica na Starom gradu: za lanjski gubitak okrivljen inat Varaždinaca

Objavljeno:

- dana

Špancirfesta će biti

Špancirfest će se ove godine održati od 18. do 27. kolovoza.

Vijest je novinarima u Gradskoj vijećnici rekla direktorica gradske Turističke zajednice Jelena Toth.

Tako su napokon, rekla je, riješene kuloarske priče i napisi da je Špancirfest, neizglasavanjem proračuna, doveden u pitanje.

Glavno pitanje je bilo ima li gradska vlast na odlasku pravo potpisati zaključak o besplatnom ustupanju javnih površina. Jer, bez tog dokumenta ne mogu se potpisati ugovori sa zakupcima štandova, s izvođačima…

– Ministarstvo je dalo zeleno svijetlo i Špancirfest je spašen – rekla je Jelena Toth. Sad se može krenuti u potpisivanje ugovora, a glavni sponzori će ostati isti.

Zbog lanjskog financijskog minusa koji je ostvario najveći varaždinski turistički brend ovogodišnji Festival će biti drukčiji. – Neće biti glazbene pozornice na Starom gradu. Pozornica se pokazala kao veliki gubitnik, generirala je gubitke. Na nju je odlazila trećina cjelokupnog budžeta Festivala, a za sedam koncerata je prodano ukupno samo 7750 karata. Novac se potrošio, a ostvaren je gubitak – rekla je direktorica.

Kao jedan od razloga za takvu situacije navela je i mogući inat Varaždinaca jer se, nakon dugogodišnjih besplatnih koncerata, počeo naplaćivati ulaz.

Manjak novaca znači da će se veća pozornost posvetiti uličnim programima i lokalnim obrtnicima. Za sufinanciranje njihovog nastupa je u srušenom prijedlogu proračuna bilo predviđeno 150 tisuća kuna. Grad im ne može pomoći, ali tu će uskočiti njihova strukovna udruga, Udruženje obrtnika grada Varaždina. Oni će pokriti predviđeni iznos. – Namjera je u festivalski program uključiti što više Varaždinaca – rekao je gradonačelnik Goran Habuš.

Povlastice neće dobiti i ugostitelji, koji se smatraju nepravedno izuzetima, ali direktorica i gradonačelnik Habuš su spomenuli jednog vlasnika kafića koji je za deset dana zaradio 700 tisuća kuna pa smatraju da njima ne treba financijska pomoć. Pričalo se, naime, da bi se za vrijeme održavanja Festivala smanjila cijena najamnine za terase.

Glavne pozornice, dakle, neće biti, ali uglavnom će sadržaji ostati isti: Kraljevska zona na Starom gradu s besplatnim koncertima, Vinski kutak, Vindiland, koncerti uz naplatu kod Vile Bedeković. – Na Kapucinskom trgu je novi program, koji ostavljamo za iznenađenje – rečeno je.

Danas je, 6. travnja, održan i sastanak Turističkog vijeća na kojemu se razgovaralo o rezultatima ponuđenog partnerstva u organizaciji Festivala. – Dobili smo jednu ponudu iz Zagreba i ona ne udovoljava onome što mi želimo – rečeno je, uz napomenu da Turistička zajednica i dalje traži partnera.

Jelena Toth je rekla kako Turistička zajednica ne može više sama brinuti o Festivalu. – Špancirfest je prerastao Turističku zajednicu. Lani je bilo 260 tisuća posjetitelja, u 10 dana je ostvareno 34 milijuna kuna prometa. Oduzima nam 70 posto vremena i od nove vlasti ćemo tražiti da se Grad maksimalno uključi. Mi to više ne možemo sami – zaključila je direktorica.

Proračunom koji nije prošao Grad bi za Festival potrošio 700 tisuća kuna, rebalansom je smanjeno na pola milijuna kuna, padom proračuna nema ništa.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje