Topličanka Jelena Štefanić ima koncert na uglednoj američkoj platformi za klasičnu glazbu
Sopranistica Jelena Štefanić iz Varaždinskih Toplica, od kuda je rodom i njezina kolegica Ruža Pospiš Baldani, operna diva i najbolja prijateljica njezine...
Manje je – više!
U palači Sermage u sklopu Srijede u Muzeju predstavljena je monografija o akademskom slikaru Ljubomiru Levačiću, čija je izložba trenutačno postavljena u Gradskom muzeju Varaždin.
U predstavljanju monografije sudjelovali su izv. prof. dr. sc. Tamara Turza Bogdan, prodekanica Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Odsjeka u Čakovcu i autor teksta Marijan Špoljar, ravnatelj Muzeja grada Koprivnice.
– Ova monografija je interesantna jer je u njoj, osim onog stručnog djela koji je napisao Marijan Špoljar kao likovni kritičar, autorov osobni osvrt na putovanje i djelo. To je vrlo zanimljivo jer je autobiografski i lirski i drago mi je što je to prepoznao i Muzej u Varaždinu i Učiteljski fakultet – rekla je Tamara Turza Bogdan.
Ravnatelj Muzeja u Koprivnici Marijan Špoljar zadovoljan je što se predstavljanje monografije odvilo baš u vrijeme kada je u palači Sermage postavljena izložba Ljubomira Levačića.
– Autor se formirao u nekoliko sredina: završio je Akademiju u Sarajevu, boravio je u Austriji, a nekoliko zadnjih godina živi na relaciji Zagreb -Čakovec – Varaždin. Mislim da su te sredine utjecale na njega, ali presudno je u njegovom radu to što je krajem osamdesetih godina u Sarajevu formirao jednu poetiku koja se ne razmeće formom, već je jednostavna i čista, primarna i elementarna. Izražava se monokromno, zapravo traži potvrdu teze da je manje – više! – objasnio je Marijan Špoljar.
Izvor:
Foto: Marta Konjačić
S izvedbom maštovite lutkarske etide „Hrast“ u formi kazališta sjena završila je peterodnevna radionica primijenjenog kazališta za integraciju djece iz Ukrajine pod nazivom „Granaju se grane svijetu na sve strane“, koja se održala od 24. do 29. lipnja 2022. u organizaciji Kazališnog studija mladih Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu.
Tijekom radionice, upoznala su se i stvaralački komunicirala djeca izbjegla iz Ukrajine te djeca i mladi iz Varaždina i okolice, polaznici Kazališnog studija mladih HNK-a u Varaždinu.
Pet su se dana družili, upoznavali, približavali dvije kulture, ukrajinsku i hrvatsku, stvarali prijateljstva, i zajednički otkrivali kazalište sjena te su pritom doživjeli iskustvo za pamćenje.
Izradili su lutke za kazališta sjena, naučili osnove lutkarske manipulacije i inscenacije, istraživali su mimu i maske, maštu i stvaralačkost.
Posljednjeg su dana radionice pokazali i rezultat toga druženja: osmislili su i izveli maštovitu i toplu etidu „Hrast“.
Kao predložak za tu lutkarsku inscenaciju poslužila im je istoimena pjesma iz zbirke pjesama „Strašna šuma“ ukrajinskog autorskog dvojca (oca i kćeri) Jurija i Darije Lisenko, objavljene na hrvatskome u nakladničkoj kući Edicije Božičević 2019. godine.
Radionicu je osmislila i vodila dramska pedagoginja KSM-a Tanja Novak s ciljem da djeci i mladima omogući kroz dramsko-pedagošku igru nadopuniti vlastite svjetonazore i stvoriti prijateljstva te da pomogne psihosocijalnoj, jezičnoj i kulturnoj integraciji djece izbjegle iz Ukrajine u novoj zajednici koja ih je prihvatila.
– Radionica se pokazala vrlo uspješnom. Stvaralački proces kroz igru donio je djeci mnogo radosti otkrivanja kroz pokret, govor, glazbu, proživljavanje i izražavanje u mediju kazališta sjena, što se vidjelo i u pokaznoj produkciji radionice – rekli su iz Kazališta.
Uz podršku intendantice varaždinskog HNK-a Senke Bulić, pri realizaciji projekta pomogli su i Upravni odjel za društvene djelatnosti Grada Varaždina te Upravni odjel za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije.
Šesti puta zaredom Filmsko-kreativni studio VANIMA organizira Varaždinsku tvornicu eksperimentalnog filma u ljetnom ciklusu te poziva mlade da se tijekom praznika okušaju u filmskom stvaralaštvu.
Radionica počinje 30. lipnja u Centru za mlade i nezavisnu kulturu – P4 na adresi Petra Preradovića 4 u Varaždinu. Varaždinsku tvornicu eksperimentalnog filma sufinanciraju HAVC i Grad Varaždin.
Prva radionica će biti održana u popodnevnim satima 30. lipnja, a vodit će je Monika Rusak.
Riječ je o radionici skenografije za mlade od 16 do 35 godina. Ovaj višemjesečni projekt mladu će ekipu putem skenografije uvesti u eksperimentalni film.
Svakodnevno smo okruženi digitalnom fotografijom. Fotografija se može izraditi digitalnim fotoaparatom, ali se dobiva i kao produkt skeniranja.
Skenografija je proces snimanja digitaliziranih slika objekata u svrhu stvaranja umjetnosti koja se može ispisivati uz pomoć printera. Zanimljivo je kod samog skenera što izrada skena može potrajati i do nekoliko minuta, što se zapravo može iskoristiti na kreativan način.
Polaznici radionice će putem eksperimentalnog filma naučiti teoriju samog rada te putem prakse koji su sve načini i mogućnosti autorskog izražavanja u eksperimentalnom autorskom filmu.
Svi zainteresirani mogu se do 30. lipnja do podne prijaviti putem linka: https://forms.gle/ydBbsrTwossgeyuf9
Radionica je za polaznike besplatna.