FOTO Slikovnica Petrane Sabolek na policama knjižnica svih osnovnih škola i vrtića u Međimurju
U bogatom opusu književnice Petrane Sabolek posebno mjesto zauzima slikovnica „Od slova do slova“. Objavljena prvi put 1998. godine, svoje...
Manje je – više!
U palači Sermage u sklopu Srijede u Muzeju predstavljena je monografija o akademskom slikaru Ljubomiru Levačiću, čija je izložba trenutačno postavljena u Gradskom muzeju Varaždin.
U predstavljanju monografije sudjelovali su izv. prof. dr. sc. Tamara Turza Bogdan, prodekanica Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Odsjeka u Čakovcu i autor teksta Marijan Špoljar, ravnatelj Muzeja grada Koprivnice.
– Ova monografija je interesantna jer je u njoj, osim onog stručnog djela koji je napisao Marijan Špoljar kao likovni kritičar, autorov osobni osvrt na putovanje i djelo. To je vrlo zanimljivo jer je autobiografski i lirski i drago mi je što je to prepoznao i Muzej u Varaždinu i Učiteljski fakultet – rekla je Tamara Turza Bogdan.
Ravnatelj Muzeja u Koprivnici Marijan Špoljar zadovoljan je što se predstavljanje monografije odvilo baš u vrijeme kada je u palači Sermage postavljena izložba Ljubomira Levačića.
– Autor se formirao u nekoliko sredina: završio je Akademiju u Sarajevu, boravio je u Austriji, a nekoliko zadnjih godina živi na relaciji Zagreb -Čakovec – Varaždin. Mislim da su te sredine utjecale na njega, ali presudno je u njegovom radu to što je krajem osamdesetih godina u Sarajevu formirao jednu poetiku koja se ne razmeće formom, već je jednostavna i čista, primarna i elementarna. Izražava se monokromno, zapravo traži potvrdu teze da je manje – više! – objasnio je Marijan Špoljar.
Izvor:
Foto: Marta Konjačić
U organizaciji Modernist nakladništva i Književnog salona Korzo, na Trgu kralja Tomislava u subotu je održana izložba „Otvorena galerija“ s predstavljanjem likovno/stripovskog opusa kultnog varaždinskog autora Nikole Majnarića Bača (1975. – 2004.).
Autora je od malih nogu zanimao strip, a nakon što se etablirao na umjetničkoj sceni, u jednom je intervjuu izjavio da će „stripove crtati dok je živ“.
Kako je izgledala projekcija pogledajte u galeriji fotografija:
Ovogodišnja suradnja Gradskog muzeja Varaždin i Galerije „Zlati ajngel“ započinje izložbom fotografija pod nazivom „Challenge – Power – Victory/Portreti“ slovenske autorice Biserke Sijarič.
Izložba je postavljena u Izložbenom salonu u palači Sermage Gradskog muzeja Varaždin (Trg M. Stančića 3) i u Galeriji Zlati ajngel (Gajeva 15) od 3. ožujka do 4. travnja ove godine.
Biserka Sijarič (r. 1971., Ljubljana) bavi se fotografijom od djetinjstva, a danas djeluje u Foto-video klubu Lendava. Nositeljica je umjetničke fotografske titule AFIAP.
Njezine fotografije nagrađene su u Sloveniji i inozemstvu, a izlagala je na 14 samostalnih i više od 40 skupnih izložbi. Osim kao fotografkinja, djeluje i na literarnom području.
Iz predgovora Igora Ternara:
Vjerujem da je tema predstavljanja nogometne utakmice na umjetnički način bila dovoljan izazov za autoricu… Nije fotografirala nogometno igralište i utakmicu kao dio sportskog spektakla, već nam je pokazala život koji je tekao uz njega.
Gledajući izložene portrete, možemo odmah primijetiti da Biserka ne samo da gleda fotografije u tražilu svog digitalnog fotoaparata već ih vlastitom suptilnošću i precizno kadrira… Pokazujući kišne kapi ispred portreta ili isključujući dubinsku oštrinu, ljudi koje prikazuje utjelovljuju osjećaje, dojmove i slutnje današnjeg čovjeka i tako predstavljaju izazov svakom promatraču.
Napomena:
S obzirom na epidemiološke mjere, ne organizira se otvorenje izložbe uz nazočnost publike.
Otvoreno za razgled (za posjetitelje od četvrtka, 4. 3. 2021.):
GMV Palača Sermage: utorak – petak od 9 do 17 sati, subota i nedjelja od 9 do 13. sati. Ponedjeljkom i na državne blagdane zatvoreno.
Galerija „Zlati ajngel“: utorak – petak od 18 do 20 sati, subota i nedjelja od 10 do 12 sati. Ponedjeljkom i na državne blagdane zatvoreno.