Povežite se s nama

Život i društvo

Čekao pet godina i na kraju ostao bez materija za obnovu krovišta jer nije čitao web?!

Objavljeno:

- dana

TKO JE KRIV

– Čekao sam pet godina, bio na listi prioriteta, a kad sam 10. rujna ove godine dobio rješenje da se moj zahtjev za dodjelom građevinskog materijala za popravak, obnovu i nadogradnju obiteljske kuće odbacuje zbog nepotpune dokumentacije ostao sam šokiran – rekao je čitatelj Z. C. iz Donje Voće koji je zamolio da ne objavljujemo njegovo puno ime i prezime.

Još u prosincu 2008. godine Ministarstvu regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva – Upravi za područja posebne državne skrbi predao je zahtjev za stambeno zbrinjavanje dodjelom građevinskog materijala za popravak, obnovu i nadogradnju obiteljske kuće.

– Gospođa koja je radila u toj kancelariji objasnila mi je koje sve dokumente moram ishoditi i osobno njoj donijeti, što sam i učinio. Pitao sam je li to sad gotovo, na što mi je ona odgovorila potvrdno te rekla da će se moj zahtjev uputiti u Zagreb na daljnju obradu – ispričao je čitatelj koji kaže da je dobivene novce planirao potrošiti za obnovu dotrajaloga krovišta na obiteljskoj kući.

 

Ako sam pet godina čekao da riješe moj zahtjev, onda mi je vjerojatno stalo da nabavim i dokument koji nedostaje! – ogorčen je čitatelj

U proljeće prošle godine njegovim sumještanima je polako počeo stizati građevinski materijal za obnovu kuća, ali ne i njemu.
– Meni je bilo čudno kako to da ja još ništa nisam dobio. Nazvao sam gospođu kojoj sam predao zahtjev. Rekla mi je da ću i ja dobiti građevinski materijal, no neka se strpim jer ne možemo svi istovremeno doći na red. No umjesto materijala koji sam trebao dobiti za obnovu krovišta, dobio sam rješenje u kojem se odbacuje moj zahtjev zbog nepotpune dokumentacije. Odmah sam nazvao ured i pitao zašto me nitko nije obavijestio da je dokumentacija nepotpuna. Oni su mi odgovorili da nisu dužni nikoga obavještavati jer zato postoji televizija i novine gdje sam to mogao pročitati – ispričao je naš sugovornik šokiran takvim odgovorom.

– Živim u najsiromašnijem kraju naše županije gdje je teško nabaviti novine, a i ako ih dobijem, možda baš tada ne piše o dopunama i izmjenama zakona o područjima posebne državne skrbi, pa kako da onda doznam o izmjenama zakona? Nevjerojatno mi je da me nitko iz ureda nije nazvao i rekao mi da su se zakoni promijenili te mi je potrebna dodatna dokumentacija. Ako sam čekao rješavanje tog postupka pet godina, onda mi je valjda stalo da nabavim i dokument koji nedostaje! – ogorčen je naš čitatelj iz Donje Voće koji je 24. rujna ove godine na dobiveno rješenje, kojim se odbija njegov zahtjev, podnio žalbu.

Treba pratiti web!

No zašto djelatnici Ureda državne uprave Varaždinske županije nisu obavijestili našeg čitatelja da treba priložiti potrebnu dokumentaciju i jesu li to bili dužni učiniti? U Uredu državne uprave Varaždinske županije potvrdili su da je Z. C. zahtjev predao 2008. Ministarstvu regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva – Upravi za područja posebne državne skrbi koje je kasnije preimenovano u Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU – Uprava za stambeno zbrinjavanje i statusna prava koje je formiralo listu prioriteta za 2013. godinu.

Zakon se stalno mijenja, zbog čega je uputno pratiti web-stranice!

– Pravni slijednik Uprave je Državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje i na njihovim je stranicama objavljena lista prioriteta za 2013., zajedno s preciznim uputama o načinima postupanja podnositelja zahtjeva koji su bili na listi prvenstva za 2013. godinu. Z. C. je i o uvrštavanju na listu prioriteta informaciju primio upravo putem javno objavljene liste prioriteta Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje na njihovim web-stranicama koje je uputno, upravo zbog učestalih promjena zakonodavstva po pitanjima stambenog zbrinjavanja, redovito pratiti – odgovorili su na naš upit iz Ureda državne uprave Varaždinske županije.
Ipak, treba znati da nemaju svi pristup internetu, ne gledaju svaki dan televiziju niti kupuju novine, posebno ljudi koji žive u pograničnim, siromašnim dijelovima Hrvatske ili područjima od posebne državne skrbi, poput našeg sugovornika.

Trebao dopuniti zahtjev do kraja ožujka 2014.

U obrazloženju rješenja Ureda državne uprave Varaždinske županije, kojim se odbija zahtjev Z. C. iz Donje Voće za stambeno zbrinjavanje dodjelom građevinskog materijala za popravak, obnovu i nadogradnju obiteljske kuće, navodi se kako je 1. svibnja 2013. stupio na snagu Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi. Osim što je prema njemu određeno da u postupcima po podnesenim zahtjevima za stambeno zbrinjavanje u prvom stupnju rješavaju uredi državne uprave po županijama, svi oni čiji su zahtjevi neriješeni, a uvršteni su na listu prioriteta, imali su mogućnost nadopuniti podnesene zahtjeve do 31. ožujka ove godine. Kako naš čitatelj to nije učinio, jer ga o tom nije nitko obavijestio, Ured državne uprave Varaždinske županije njegov je zahtjev ocijenio nepotpunim te ga odbacio.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Učenici iz Varaždinske županije sudjelovali na državnom LiDraNo-u

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Vinkovcima okupili su se LiDraNovci, ljubitelji lijepe hrvatske riječi, literarnog, novinarskog, dramskog i radijskog stvaralaštva iz cijele Hrvatske.

Državni LiDraNo za osnovnoškolce trajao je od 22. do 24. travnja, a Varaždinska županija imala je svoje predstavnike u svim izrazima. Iva Farkaš iz I. osnovne škole Varaždin i Vid Brajković iz OŠ Petrijanec, predstavili su svoje uratke na okruglom stolu za literarne radove.

Njihove su mentorice Marija Hublin i Željka Rabuzin. U kategoriji dramskog stvaralaštva svoj su pojedinačni scenski nastup izvele Ema Štrlek iz OŠ Vidovec i Tonka Tkalec iz II. osnovne škole Varaždin. Do državne razine smotre pratile su ih i usmjeravale mentorice Kristinka Štefan i Maja Šmic.

U novinarskom izrazu imali smo najviše predstavnika. Poziv na državni LiDraNo svojim je samostalnim novinarskim radom izborio Aleksandar Fic iz OŠ Novi Marof sa svojom mentoricom Sunčicom Križan Kadi. Varaždinska županija imala je čak 2 školska lista na državnoj razini, to su Klen iz OŠ Klenovnik te Šemica iz OŠ Šemovec, a redakcije su u Vinkovcima predstavljale urednice Marta Rogina i Nina Ajhler sa svojim mentoricama, Marijom Konjević i Valentinom Barulek Boltižar.

U kategoriji radijskog stvaralaštva emisijom Utapanje županiju su predstavljali David Telebar i Ante Kovačić iz OŠ Petrijanec, njihova je mentorica Željka Rabuzin. Učenici iz naše županije na svim su okruglim stolovima pohvaljeni od strane državnih povjerenstava koja čine eminentni stručnjaci i umjetnici iz područja stvaralaštva koje procjenjuju i vrednuju na ovoj razini smotre, koja sve do završnice ima natjecateljski karakter.

Učenici su potaknuti na daljnje stvaranje jer se iz njihovih uradaka iščitava visoka motiviranost i kreativnost, a to je ono, što uz, naravno, ljubav prema hrvatskome jeziku, svaki LiDraNovac mora imati. Za svoj rad priznanje i zahvalu primile su i njihove mentorice kojima se na zatvaranju smotre upravo riječju hvala, obratila glavna tajnica smotre LiDraNo i viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje, dr. sc. Marijana Češi.

Učenici su imali priliku predstaviti se u jednoj od najljepših knjižnica Hrvatske, nastupati u Kazalištu Joze Ivakića, prošetati starom jezgrom i kušati slavonske slastice. Kad požele se ravnice, neki će se od njih sigurno vratiti u Vinkovce jer široka je duša slavonska u gradu Josipa Runjanina, Ivana i Josipa Kozarca, bana Šokčevića i mnogih drugih poznatih Vinkovčana.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO U općini Cestica mraz “obrao“ vinograde, spas se traži s prihranom mladica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Niske temperature i mraz koji je posljednjeg vikenda, u noći sa subote na nedjelju i s nedjelje na ponedjeljak, 21. i 22. travnja, zahvatio područje općine Cestica učinio je velike štete u voćnjacima i vinogradima te povrtlarskim kulturama.

>>FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Prema riječima Marijana Županića, predsjednika Udruge vinogradara i podrumara Sveti Martin Cestica, podaci o nastalim štetama su još uvijek prikupljaju, a  najviše su stradali vinogradi na nižim nadmorskim visinama.

Nažalost, na pojedinim lokacijama cestičkog vinogradarskog područja od mraza stradali su kompletni vinogradi. Preporuka je prihraniti mladice koje su djelomično zahvaćene mrazom aminokiselinama, a osušene maknuti da se formiraju novi izbojci.

Kako to izgleda na terenu pšogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje