Povežite se s nama

Novosti

“Nikad ne bismo vodili knjige klijentu koji onečišćuje okoliš”

Objavljeno:

- dana

ACT KONTO

Njihovo računovodstvo je neprofitno. Kada posluju s dobiti, one je ne zadržavaju za sebe, već  je ulažu u razvoj, edukaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. Osim toga, sve žene koje su zaposlene u ovom računovodstvu, ujedno su i njegove vlasnice. Pa čak i one koje tamo rade manje od godinu dana. I da – u poziciji su birati svoje klijente. Nikad ne bi vodile knjige nekome tko se ne ponaša u skladu s njihovim uvjerenjima – zagađuje okoliš ili je poznat po nekom obliku diskriminacije.

Ovo računovodstvo kakvo opisujemo nije, kako ste možda pomislili, smješteno u nekoj skandinavskoj zemlji. Ono  djeluje i radi u nama puno bližem Čakovcu. Radi se o ACT Kontu d. o. o., tvrtki članici Autonomnog centra – ACT, koje je primjer društvenog poduzetništva u Hrvatskoj.

Radi već pet godina i to pet godina prije nego što je uopće pokrenuta i bilo kakva rasprava o društvenom poduzetništvu u Hrvatskoj (ovih dana je završena prva javna rasprava pred donošenje prve strategije razvoja društvenog poduzetništva).

Ideja iz potrebe

– Te 2009. Autonomni centar – ACT je osnovao ACT Konto zbog pomoći vlastitoj organizaciji, ali i drugim neprofitnim organizacijama koje nisu vodile financijsko poslovanje u skladu sa zakonom. – objašnjava direktorica Sandra Magdalenić koja nije zaposlena u ACT Kontu. U računovodstvu su zaposlene njegove vlasnice, tri žene koje bi vrlo teško našle bilo kakav posao, a kriterij kojim se u ACT Kontu vode kod zapošljavanja je da se zapošljavaju samo osobe s invaliditetom. Najkraće je u uredu  najstarija od tri kolegice – Ljiljana Strahija (56).

Jedan od glavnih ciljeva ACT Konta je svake dvije godine zaposliti osobu s invaliditetom

– Radila sam više od 35 godina u računovodstvu. Ali kad je poduzeće u kojoj sam odradila skoro cijeli radni vijek propalo, mislila sam da su šanse da će me itko ikad zaposliti vrlo male. Slala sam molbe za posao i to bez uspjeha. Sve dok nisam čula za ACT Konto – priča nam Ljiljana.

Za razliku od nje, Mirjani Kovač to je prvi posao od srednje škole unatoč tome što ima 28 godina.  – Moj invaliditet bio je stalna prepreka za zapošljavanje iako sam završila školu za upravnog referenta. Na početku mi je bilo teško, ali brzo sam sve polovila – rekla je. Njihova treća kolegica Martina Hlebec zbog problema sa sluhom posao je izgubila u trgovini, a nakon završenog tečaja knjigovodstva u ACT Kontu je odradila stručnu praksu i i došla do zaposlenja.

Problemi s naplatom

To što su same sebi “gazdarice”, za ove je žene samo motivirajući faktor, a kad su završni računi, baš poput svih drugih računovodstava, ostaju na poslu do večernjih sati. – Kako radimo za organizacije civilnog drustva i druge neprofitne organizacije,  za više od njih 40, najveći problem imamo s tim da klijenti nisu upoznati sa svim obvezama koje imaju kao udruge. Ponekad imamo i problem s naplatom jer svi naši klijenti ovise o projektnim sredstvima – kaže direktorica Magdalenić. Ipak, nisu spremne raditi za nekoga tko nije u civilnom sektoru. 

Klijenti – udruge često nisu upoznate sa svojim obavezama

– Razmišljali smo o tome, ali radije ne. Ne bismo htjele voditi računovodstvo organizacijama koje se u svome radu ne rukovode općim načelima profesionalne etike i temeljnim vrijednostima djelovanja za opće dobro na kojima počiva ACT Grupa, a ogledaju se u odnosu prema radu, suradnicima i korisnicima te okolišu  Ima puno udruga na području Hrvatske kojima treba stručna pomoć, a svake godine broj naših klijenata se povećava – veli Magdalenić. Neprofitno računovodstvo koje radi za neprofitne organizacije prošlu godinu je završilo s dobiti – 1334 kune. Koju će dalje investirati u svoj razvoj, edukaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.

Zadruga za povrće na rubu grada

U Varaždinu je ideja o društvenom poduzetništvu tek na početku. Prije tri godine osnovana je udruga Njezina druga šansa upravo s ciljem da osobama koje su u nepovoljnom položaju dâ šansu za zaposlenje.

– Uskoro krećemo s projektom osnivanja zadruge. Dobili smo zemljište iza Supernove koje bismo trebali obrađivati, a u sklopu projekta Indigo green 20 žena iznad 45 godina prošlo je edukaciju iz povrtlarstva, cvjećarstva i uređivanja okućnica – rekla je predsjednica udruge Nataša Mihinjač. Nedavno su organizirali i radionicu koju je vodio upravo predsjednik međimurske ACT grupe Teo Petričević kako bi se bolje upoznali s djelovanjem društvenog poduzetništva u Hrvatskoj.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje