Povežite se s nama

Međimurje

Od raka debelog crijeva u Hrvatskoj godišnje oboli oko 3500 osoba, a u Međimurju 100-tinjak

Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Povodom obilježavanja Mjeseca svjesnosti o raku debelog crijeva, Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije u suradnji sa Županijskom bolnicom Čakovec, Domom zdravlja Čakovec, Županijskom ligom protiv raka Čakovec i Srednjom školom Čakovec održao je javnozdravstvenu akciju pod nazivom „Pošalji uzorak, spriječi rak!“ u holu čakovečke Bolnice.

Glavni cilj akcije bio je motivirati što veći broj ciljane populacije da se odazove Nacionalnom programu ranog otkrivanja raka debelog crijeva koji spašava živote, a namijenjen je muškarcima i ženama u dobi od 50 do 74 godine.

– Veseli nas što je interes za sudjelovanje u programu pokazao veliki broj osoba, a testove je na akciji podiglo 15-ak osoba koje su pripadale ciljanoj populaciji – navode iz međimurskog ZZJZ-a.

Budući da se rak debelog crijeva razvija sporo, primjenom metoda ranog otkrivanja, koje uključuju testiranje stolice na skriveno krvarenje i kolonoskopiju u osoba s pozitivnim testom, moguće ga je otkriti znatno prije nego što se pojave prvi simptomi bolesti, a odstranjivanjem polipa, osobito adenoma, može se utjecati i na smanjenje obolijevanja.

Ako se rak debelog crijeva otkrije u ranoj fazi te se odmah pristupi liječenju, izlječiv je u više od 90 posto slučajeva, odnosno povećava se preživljenje i poboljšava kvaliteta života oboljelih osoba, a smanjuju se i ekonomski troškovi, rekli su iz Zavoda.

Potreban maksimalni angažman

– Iako je odaziv programu ranog otkrivanja raka debelog crijeva u Međimurskoj županiji među najvišima u Hrvatskoj, još uvijek ne možemo biti zadovoljni jer je za postizanje ciljeva programa potreban odaziv od najmanje 45 posto, što se smatra zadovoljavajućim odazivom, dok je željeni odaziv 65 posto, kojem i mi stremimo kako bi se ostvarili dugoročni ciljevi Nacionalnog programa – ističu iz međimurskog ZZJZ-a.

Stoga je, dodaju, nužno kontinuirano ulagati maksimalne napore da se odaziv poboljša, a za njegovu uspješnu provedbu neophodan je maksimalni angažman i predanost svih zdravstvenih djelatnika uključenih u njegovu provedbu te odlična interdisciplinarna suradnja, ali i uključenost ostalih sektora društva i populacije kojoj je program namijenjen.

To uključuje edukaciju cjelokupne javnosti, a posebno ciljane populacije o raku debelog crijeva i o Programu ranog otkrivanja raka, pri čemi je posebno važno isticati da je program namijenjen osobama koje nemaju simptome kako bi se bolest na vrijeme otkrila. Naime, više je istraživanja utvrdilo da se ljudi ne odazivaju programu jer nemaju simptome pa smatraju da im program nije potreban.

– Stoga ako dobijete poziv za sudjelovanje u programu iz Zavoda za javno zdravstvo, odazovite se jer tako možete sačuvati svoj život i njegovu kvalitetu! – poručuju iz Zavoda.

U Međimurju godišnje oboli oko 100 osoba

Rak debelog crijeva na drugom je mjestu po broju novooboljelih te je drugi je uzrok smrtnosti od raka u Međimurskoj županiji i u Hrvatskoj.

U Hrvatskoj se godišnje registrira oko 3500 novih slučajeva raka debelog crijeva te više od 2000 umrlih osoba, a u Međimurskoj županiji godišnje obolijeva oko 100 osoba, a 50-ak ih umire.

– Zajedno možemo utjecati na smanjenje obolijevanja i smrtnosti od raka debelog crijeva te svima koji su se uključili najljepše zahvaljujemo! – ističu iz međimurskog ZZJZ-a.

Međimurje

Vrtićarci u Nedelišću ugostili bake i djedove

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dana 1. listopada obilježava se Međunarodni dan starijih osoba, a s obzirom na to da Dječji vrtić Zvončić već duži niz godina njeguje međugeneracijsku suradnju, odlučili smo u vrtiće pozvati bake i djedove dan kasnije.

Skupina Lavići iz PO Lastavica te skupine Leptirići, Medeki, Pingvini, Sunčeka i Mrkvice iz DV Zvončić zajedno sa svojim odgojiteljicama pripremili su prigodan program za svoje najdraže. Bake i djedovi su vidjeli što to mališani u vrtiću rade. Bilo je tu pjesme i plesa, a kasnije su se bake i djedove počastili čajem i grickalicama te su im mališani podijelili poklone koje su pripremili. Takva su druženja značajna i za mališane i za njihove bake i djedove. Odnosi između njih produbljuju se te se stvaraju posebne veze i sjećanja na vrtićke dane. Djeca su uzbuđeno pokazivala što su to oni naučili za njih, a kasnije i svašta ispričali, a bake i djedovi su ponosno pratili svoju unučad, slušali ih i fotografirali.

Nastavite čitati

Međimurje

Gradonačelnik Preloga podijelio 15 naknada za novorođene

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Vipro Studio

Treći puta ove godine, u utorak, 1. listopada, u prostoru Gradske vijećnice Grada Preloga, gradonačelnik Ljubomir Kolarek podijelio je jednokratne naknade za novorođenčad.

Naknade iznose, za prvo dijete roditelja podnositelja zahtjeva 270 eura, zatim za drugo dijete 350 eura, za treće dijete 400 eura, za četvrto 600, a za peto i svako sljedeće dijete u obitelji podnositelja zahtjeva naknada iznosi 730 eura. Roditelji i dalje imaju pravo i na poklon bon za kupnju opreme za novorođeno dijete, a vrijednost poklon bona iznosi 70 eura. Također, kao dodatni poklon podijeljene su i besplatne godišnje članarine za Knjižnicu i čitaonicu Grada Preloga, kao i poklon bonovi Dječjeg kluba SiMS te poklon bon obrta EduTea.

Ovom je prilikom podijeljeno ukupno 15 naknada, četiri za prvo dijete, sedam za drugo dijete i četiri naknade za treće dijete u obitelji. Ovom je prilikom, tako ukupno podijeljeno, kroz naknade i bonove, 6180 eura. U tri navrata ove godine, ukupno je podijeljeno 50 naknada, vrijednosti ukupno 20.190 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje