Povežite se s nama

Novosti

Održana 1. sjednica Povjerenstva za pitanja Roma u Varaždinskoj županiji

Objavljeno:

- dana

PRAĆENJE MANJINSKIH PRAVA ROMA

Povjerenstvo za pitanje Roma u Varaždinskoj županiji u novom sastavu, s manjim brojem članova, prvenstveno predstavnicima JLS-a, u kojima žive Romi i škola koje u najvećem broju pohađaju djeca Roma oformljeno je na ovaj način kako bi što učinkovitije rješavalo ovu problematiku, iznijela je na početku sjednice predsjednica Povjerenstva mr.sc. Blanka Glavica Ječmenica, ujedno i zamjenica župana Varaždinske županije.

– Varaždinska županija se dosta angažirala i dala značajna sredstva, no problemi su višeslojni i općenito nismo zadovoljni time što je do sada napravljeno jer nedostaje podrška s državne razine. Važno je da svi zajednički surađujemo, i država i županija i općine, a posebno sami Romi kako bismo pokrenuli stvari. Moramo dokazati kako zajednički možemo rješavati njihove probleme koji su zapravo i naši problemi – istaknula je predsjednica Povjerenstva i dodala kako sredstva planirana iz državnog proračuna za rješavanje ovih pitanja svih proteklih godina nisu uplaćena no da se također očekuju sredstva iz Europske unije kako bi se, nakon što će biti donijeta nova Nacionalna strategija za Rome, počelo konkretno raditi.

Predsjednica Povjerenstva je također upoznala sve prisutne i s konkretnim podacima o položaju Roma u Varaždinskoj županiji, posebno što se tiče područja obrazovanja, zapošljavanja, socijalne i zdravstvene skrbi te stanovanja i komunalnog opremanja naselja. U obrazovanje djece Roma Županija dosta ulaže, a prema statistici osnovnu školu pohađa 161 učenik u Osnovnoj školi Petrijanec i 27 učenika u Osnovnoj školi Sveti Đurđ te 25 učenika u srednjoškolskom obrazovanju. 136 Roma su korisnici pomoći za uzdržavanje, a u udomiteljskoj obitelji smješteno je 15 djece. Na sjednici su također predstavljene konkretne aktivnosti i izdvajanja Varaždinske županije u rješavanju pitanja Roma. Primjerice, Županija financira troškove prehrane učenika romske nacionalne manjine, koja mjesečno u Osnovnoj školi Petrijanec iznosi 10.000,00 kuna,  a u Osnovnoj školi Sveti Đurđ 2.100,00 kuna, dok je za poseban program priprema romske djece predškolskog uzrasta osigurano 70.000,00 kuna.

Nadalje, kroz Program Javnih radova u zapošljavanju uključeno je 20 osoba te je omogućena edukacija za 132 pripadnika romske nacionalne manjine. Što se tiče stanovanja i komunalnog opremanja naselja ishođena je građevinska dozvola za izgradnju vodovodne mreže koja je u planu, a čija vrijednost iznosi oko 700.000,00 kuna, zatim je izrađen projekt za izgradnju  višenamjenskog objekta za čije namjene je utrošeno preko 300.000,00 kuna. Županija je u protekle tri godine uložila više od 1,2 milijuna kuna u izgradnju komunalne infrastrukture, međutim za realizaciju su trebala biti uključena i sredstva iz Državnog proračuna koja su izostala.

Sjednici je prisustvovalo i dvoje članova pripadnika romske nacionalne manjine, koji su iznijeli svoja osobna iskustva i probleme s kojima se susreću, posebno u vidu zapošljavanja, diskriminacije od strane poslodavaca te ukidanja socijalne pomoći nakon što se zaposli dijete, koje živi u istom domaćinstvu.

U nastavku je predsjednica Povjerenstva naglasila da se pripremaju promjene u određivanju zadataka za rješavanje pitanja Roma nove Nacionalne strategije za uključivanje Roma do 2020. godine, koje je Hrvatska dužna donijeti kao odgovor na obvezu usklađivanja naših dokumenata s Okvirima EU za nacionalne strategije integracije Roma za ovaj period.

Nakon rasprave iznijeti su neki prijedlozi te je dogovoreno da se za narednu sjednicu pripreme konkretne zadaće, a zaključno su izglasani prijedlozi za budući okvir djelovanja Povjerenstva.

Inače, Povjerenstvo za pitanje Roma ima zadaće praćenja i unaprjeđenja ostvarivanja  manjinskih prava Roma, podupiranje društvene integracije i socijalnog statusa Roma posebno u području: zdravstva, socijalne skrbi, obrazovanja, stanovanja te zapošljavanja, poticanje  ostvarivanja građanskog statusa Roma, njihove političke reprezentacije i  zastupljenosti u predstavničkim i drugim tijelima lokalne samouprave, poticanje očuvanja  tradicijske kulture Roma i  njihovog jezika te mnoge druge zadaće.

Izvor: varazdinska-zupanija.hr
Foto: varazdinska-zupanija.hr

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje