Povežite se s nama

U fokusu

Paripović: Morali smo osnivati nove tvrtke da spasimo ugovor sa Županijom

Objavljeno:

- dana

METEOR GRUPA

Da bismo spasili ugovor o javno-privatnom partnerstvu, formirali smo Meteor Grupu Privatno partnerstvo, koja je preuzela poslovni udio Meteor Grupe za Meteor Privatno Partnerstvo Alfu i to ugovorom o prijenosu i prodaji gospodaske cjeline.

Novo društvo nije bilo blokirano, za razliku od Meteor Grupe, preuzelo je radnike koji su radili na održavanju škola, a pored obaveza prema radnicima, preuzeli smo i osnovna sredstva te sitni inventar. Korist od prijenosa udjela imali su radnici, banka i Županija, koja je dobila dobru uslugu. Meteor Grupa nije pretrpjela nikakvu štetu, nego je imala milijunsku korist, jer bi penalima, da nismo nastavili obavljati posao, nastala višestruka šteta. Županija bi vjerojatno raskinula ugovor i našla novog operatera.

To je prošlog četvrtka na Trgovačkom sudu u Varaždinu rekao Duško Paripović, bivši direktor Meteor Grupe, a danas savjetnik u Meteor Grupi – Privatnom Partnerstvu.

Posebna namjena

Meteor Grupa u stečaju, naime, koja je dobila veliku većinu poslova (do)gradnje škola i dvorana, pokrenula je na varaždinskom Trgovačkom sudu spor protiv Meteor Grupe – Privatno partnerstvo i Meteor Privatno Partnerstvo – Alfa zbog niza spornih prijenosa poslovnih udjela, nakon kojih su te dvije firme postale upravitelji dograđenih škola i dvorana.

U slučaju neispunjavanja obaveza, Županija je mogla raskinuti ugovor, rekao je Paripović

Paripović je na ročištu podsjetio kako je Meteor Grupa zapala u poteškoće zbog situacije u graditeljstvu, pa su 2012. odlučili spasiti što se spasiti da i krenuli u osnivanje novih firmi. Napomenuo je kako nije riječ o običnim, nego o tvrtkama posebne namjene, koje su, kao takve, podložne kontroli Županije i banke.
– U slučaju neispunjavanja obaveza, Županija je mogla raskinuti ugovor, a to nikako nismo htjeli – rekao je Paripović, tvrdeći da je Meteor Grupa – Privatno Partnerstvo osnovana zato jer je krenuo prethodni postupak za stečaj Meteor Grupe, a bilo je neizvjesno kada će on biti otvoren i koliko će trajati, a u tom je razdoblju Županija mogla raskinuti ugovor, ako Meteor Grupa nije mogla obavljati ugovorene poslove.

– Škole su nas putem Županije obavještavale o kvarovima i nedostacima i mi smo ih otklanjali, ali ne iz sredstava Meteor Grupe, već iz svojih privatnih sredstava, jer je Meteor Grupa bila u blokadi. Financirali smo privatnim novcem, da ne bi došlo do penala i da bi se smanjili troškovi. Čak su i naši radnici, koji su bili bez plaće tri mjeseca, išli obavljati sve poslove koje je trebalo – rekao je Paripović.
– Koji vam je danas interes da MG Privatno partnerstvo obavlja poslove održavanja, ako u tome, kako tvrdite, nema nikakve koristi – upitao je Paripovića zastupnik Meteor Grupe u stečaju.

– Nema nikakve računice i koristi, osim te da projekt JPP-a uspije, jer smo ga radili prvi u Hrvatskoj, kao i te da Županija dobije svoju uslugu, a banka natrag svoj kredit. Vodili smo brigu o radnicima, da mogu dalje raditi svoj posao i zaraditi plaću – rekao je Paripović.

Meteoru prepustili sve svoje udjele

Meteor Privatno Partnerstvo – Alfa, inače, osnovali su Meteor Grupa, Hidroing i Mipcro, koji su zajedno dobili posao (do)gradnje sedam županijskih škola. Digli su i kredit od 11 milijuna eura i financirali te projekte, no kad su škole završene, Hidroing i Mipcro izašli su iz Alfe, jer ih, kako je rekao Paripović, nije zanimao posao održavanja, a i predstavljao im je problem što su morali nositi dio zaduženosti za 11 milijuna eura. Meteor Grupa tada je preuzela održavanje škola i obveze po kreditu od partnera, kao i sve druge obveze koje su proizlazile iz ugovora o JPP-u.
– Udjele koje su nam Hidroing i Mipcro ustupili nismo im platili ništa, jer su oni bili sretni da se mogu riješiti kreditnih obveza i da nemaju brigu s održavanjem, jer u tom poslu nisu vidjeli svoj interes – rekao je Paripović.

Marenjaku na uvid

Rekao je i da su suglasnost o prijenosu udjela dobili od Varaždinske županije, iako je ona stigla mjesec dana nakon što je prijenos već obavljen. Paripović je pojasnio da je cijela procedura krenula prije, oni su poslali zahtjev Županiji, a Županija Saši Marenjaku, da bi on, kao stručni suradnik ocijenio je li prijenos moguć ili ne, pa je zato to sve potrajalo. Na pitanje zašto nisu pričekali tih mjesec dana, već su prijenos obavili i prije nego što im je pisana suglasnost stigla, Paripović je rekao da su to napravili “isključivo zbog ispunjavanja ugovora sa Županijom”.

U prosincu 2010. godine udjeli Alfe s Meteor Grupe preneseni su na Đurđicu Vitez

U prosincu 2010. udjeli Alfe s Meteor Grupe preneseni su na Đurđicu Vitez, koja je svojedobno bila i članica Uprave Meteor Grupe, a to je, rekao je Paripović, učinjeno zato da Meteor Grupa ne bude opterećena kreditom od 11 milijuna eura, koliko je Alfa dobila za JPP projekt sedam županijskih škola, kako bi sama Grupa mogla dobiti kredit i garancije. No Đ. Vitez te je iste udjele 2012. vratila na Meteor Grupu i to zato,  rekao je Paripović, jer je Meteor Grupa upala u probleme i nije mogla ispunjavati obveze prema Alfi. Inače, u to vrijeme došlo je i do prijenosa udjela na druge tvrtke i to još na Meteor Grupu – Privatno partnerstvo, Meteor Trgovinu, Meteor Proizvodnju i Meteor Graditeljstvo, zato što Grupa više nije mogla funkcionirati.

Župan Štromar ipak neće svjedočiti

Ugovor o JPP-u sklopljen je između Alfe i Županije i Županija je naknadu, odnosno najam plaćala Alfi, no Paripović nije znao reći kolika je visina najma. – U visinu najma ulazi glavnica i kamate po kreditu, što je promjenjivo, jer ovisi o tečaju eura i porastu i padu maloprodajnih cijena. Postoji formula po kojoj se to radi i naša svaka faktura ide Županiji i Marenjaku. Osim glavnice i kamata, u visini najma ulazi i PDV od 25 posto te održavanje, koje podrazumijeva otklanjanje svih kvarova i nedostataka u određenom vremenskom periodu – rekao je Paripović. Ti troškovi nekad se mogu, a nekad ne, pokriti iz visine najma, a prema projekcijama koje su napravljene, mjesečni troškovi po objektu iznose oko 10.000 kuna. Paripović je rekao i da je bilo problema u poslovanju MG Privatnog Partnerstva, jer ono ovisi o tome kako im Županija plaća, pa tako neko vrijeme nisu imali ni za plaće ni za održavanje, ali se unatrag godinu dana to stabiliziralo, jer je država preuzela dio obveza po JPP-u. Inače, zastupnik tuženih Meteor Grupe Privatno partnerstvo i Alfe predlagao je da se kao svjedok sasluša i župan Predrag Štromar, ali je od toga ipak odustao.

Imovinu prenio na sebi bliske osobe

Meteor Grupa u stečaj je otišla u svibnju 2012. godine, a vjerovnicima je dužna oko 150 milijuna kuna.
Prije otvaranja stečaja, osim spomenutih prijenosa udjela, došlo je, kako se čulo na sudu, i do prijenosa drugih nekretnina Meteor Grupe na novoosnovane tvrtke i Paripoviću povezane bliske osobe. – To što se prenijelo na fizičke osobe plaćeno je novcem i to nakon procjene vještaka, a sve s ciljem da fizičkim osobama koje su Meteor Grupi posudile novce, a riječ je o oko pola milijuna eura, te nekretnine budu zalog, kako bi se one mogle naplatiti. Te osobe nisu u povoljnijem položaju u odnosu na ostale vjerovnike, jer one nisu bile poslovni vjerovnici, nego fizičke osobe koje su posudile novce, kao što bi i banka posudila – rekao je Paripović.

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje