Povežite se s nama

U fokusu

Pitali smo HEP, Termoplin i Varkom kad nam stižu veći računi za režije, evo što kažu

Objavljeno:

- dana

Inflacija je na rekordnoj razini, stiže nam euro, cijene u trgovinama sve su veće, a u nacionalnim medijima gotovo svakodnevno upozoravaju da bi nam uskoro mogli stizati još veći računi za plin, struju i vodu.

Slijedom tih dramatičnih najava postavili smo upit HEP-u, Termoplinu i Varkomu.

Iz HEP-a nam odgovaraju da su računi za struju do sad porasli u prosjeku za 27 kuna mjesečno za kućanstva.

– Aktualne cijene električne energije za kućanstva koje su u primjeni od 1. travnja 2022. usklađene su s paketom mjera za ublažavanje rasta cijena zbog poskupljenja energenata koje je donijela Vlada RH i vrijede do daljnjega. Račun za električnu energiju za hrvatska je kućanstva u prosjeku porastao za 27 kuna mjesečno ili 9,4 posto. Što se tiče poslovnih subjekata (kupaca kategorije poduzetništvo, a to su svi kupci čija se mjerna mjesta ne koriste u stambene svrhe), bitno je razlikovati tržišnu opskrbu i zajamčenu opskrbu kupaca koji nemaju izabranog (tržišnog) opskrbljivača. Tarifne stavke (cijene) u zajamčenoj opskrbi primjenjuje HEP Elektra, ali ih određuje Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA), a ne HEP. Te se cijene utvrđuju za svako tromjesečje – kažu nam u HEP-u. Dodaju i da svi kupci mogu ugovarati uslugu opskrbe električne energije s nekim od registriranih opskrbljivača

Nova poskupljenja

 – Svim opskrbljivačima je osnovni kriterij za formiranje ponude trenutna tržišna (burzovna) cijena električne energije. Za hrvatsko je tržište referentna regionalna burza u Budimpešti. Na toj se burzi veleprodajna cijena isporuke za godišnji ugovor, s oko 50 eura za MWh u 2020. i prvoj polovici 2021. podigla krajem 2021. iznad 200 eura da bi trenutačno iznosila više od 600 eura. S obzirom na to da se ponude opskrbljivača kontinuirano usklađuju s kretanjima cijena na burzi (definiraju se u trenutku izrade za konkretnog kupca), ne postoji konkretno predviđanje promjene cijena za iduće razdoblje. Važno je napomenuti da se nove cijene primjenjuju samo na nove ugovore o opskrbi. Kupci HEP Opskrbe mogu sklopiti ugovore o opskrbi s različitim rokom trajanja – od jedne do tri godine. S obzirom na trenutno stanje na tržištu električne energije, povoljnija cijena ostvaruje se sklapanjem ugovora na dulji rok – kažu u HEP-u.

Veći računi druge godine

Iz varaždinskog Varkoma pak najavljuju da bi veći računi za vodu mogli građanima stići druge godine.

– Poskupljenje za sve kategorije potrošnje moguće je sredinom iduće godine. Izračun cijena vodnih usluga radi se po posebnoj metodologiji i ovisi o nizu faktora koji u ovom trenutku nisu poznati. Povećanje će se odnositi na sve kategorije potrošnje, dakle pravne osobe kao i kućanstva. Trenutna cijena za kućanstva s odvodnjom je 16,63 kn/m3, koja se nije mijenjala od 2011. godine – kažu u Varkomu. Pritom dodaju da bi do poskupljenja moglo doći iz više razloga: poskupljenja energenata, naročito električne energije, povećanja cijena materijala i usluga, poskupljenja goriva i održavanja, nužne korekcija plaća djelatnicima te obračuna naknade za korištenje po zahvaćenim količinama, koje bi moglo započeti 1. siječnja 2023.

Što se pak cijene plina tiče, ona se ne bi trebala mijenjati do ožujka druge godine.

Plina ima dovoljno

Termoplin d.d. je opskrbljivač u obvezi javne usluge za kategoriju kućanstva, i za tu kategoriju, cijena plina neće se mijenjati do 31. ožujka 2023. godine, i dalje ostaju na snazi cijene koje su u primijeni od 1.travnja 2022. godine. Podsjećamo da se u toj kategoriji ulazna cijena plina definira sukladno formuli koju je odredila HERA (regulator plinskog tržišta), koja je ista za sve opskrbljivače u obvezi javne usluge u RH, a temelji se na kretanju tržišne cijene plina (nizozemsko tržište) unazad 12 mjeseci – kažu u Termoplinu. Dodaju i da su osigurane dovoljne količine plina.

– Termoplin d.d. određen je opskrbljivačem u obvezi javne usluge, na natječaju 2020. godine, za razdoblje 1.4.2021.-30.9.2024. godine, i sukladno tome smo osigurali dovoljne količine plina za kupce kategorije kućanstva -kažu u Termoplinu. Dodajmo i da u slučaju proglašenja kriznog stanja u Hrvatskoj svi sudionici plinskog gospodarstva dužni su postupati sukladno Planu intervencije o mjerama zaštite sigurnosti opskrbe plinom Republike Hrvatske.

Ivančani ostaju bez plina? Rješenja zasad nema

Korisnici plina čiji je distributer tvrtka Ivkom-Plin d.o.o. na području grada Ivanca nedavno su ostali iznenađeni kada im je uz račune stigla jedna poprilično neugodna obavijest.

Ivkom-Plin d.o.o., obavijestio ih je da bi s 1. listopadom 2022. cijene plina, nastave li koristiti njihove usluge, mogle drastično skočiti te su im sugerirali da ukoliko ne žele plaćati skupe račune, promijene distributera.

– Na našem distributivnom području opskrbljivač u vezi javne usluge je Gradska plinara Zagreb s cjenikom koji je javno objavljen na internetskim stranicama – kazali su, dodajući da bi njihova okvirna cijena do 31. ožujka 2023. godine iznosila 3,3 kn/m3 s uključenom subvencijom Vlade RH.

Stoga građani Ivanca mogu promijeniti svog opskrbljivača, a sudeći prema najavljenom povećanju bit će primorani prijeći na Gradsku plinaru Zagreb i biti sretni što će plaćati „samo“ 164 posto više nego sada, odnosno 3,3 kune umjesto 1,25 koliko trenutno plaćaju. Međutim, osim poskupljenja postoji još jedan problem.

Prema izjavama zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića, Gradska plinara Zagreb ima dovoljno plina za oko 300.000 kućanstava, ali nema i za nove korisnike. Stoga je čak 50-ak tisuća kućanstava diljem Hrvatske, među kojima su i Ivančani, u velikom problemu. Njima dosadašnji opskrbljivači plinom otkazuju ili poskupljuju usluge te ih upućuju na Gradsku plinaru Zagreb Opskrba, a rješenja za te zahtjeve nema.

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje