Povežite se s nama

Novosti

Poslušnost i podrška na većoj cijeni od stručnosti

Objavljeno:

- dana

Osebujna imenovanja u upravna vijeća i savjete varaždinskih institucija

Na Habušev prijedlog ukinuti su javni natječaji za izbor nadzornika.

U upravnim vijećima, odnosno savjetima varaždinskih gradskih institucija, osoba s visokom stručnom spremom manje je u odnosu na one s nižim stupnjem obrazovanja! Štoviše, njihovo se obrazovanje ili zanimanje može vrlo teško ili nikako dovesti u vezu s djelatnošću institucija čiji rad nadziru ili savjetuju, što ponovno ukazuje na klijentelizam kod kojeg se prilikom imenovanja zapravo nagrađuje potpora vlasti ili uhljebljuje sa stranačke, rodbinske ili slične osnove.

Natječaji – zbogom!

Upravna vijeća i upravni savjeti institucija, slično kao i nadzorni odbori tvrtki, bitna su tijela za zakonito i učinkovito poslovanje. No to očigledno nije bilo na prvom mjestu aktualne većine u varaždinskom Gradskom vijeću koja je u veljači ove godine stavila van snage Odluku o načinu provedbe javnog natječaja i uvjetima za članove uprava, upravnih odnosno nadzornih odbora trgovačkih društava u kojima Grad Varaždin ima udjele ili dionice. U toj odluci stajalo je da nadzornik može biti osoba sa završenim stručnim studijem, preddiplomskim sveučilišnim studijem, završenim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili integriranim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem.
 
Isto tako, navodilo se da mora imati radno iskustvo na odgovarajućim poslovima u struci sukladno društvenom ugovoru ili statutu Društva, da se kao fizička osoba ne bavi poslovima iz predmeta poslovanja Društva da ne bi došao u sukob interesa… Na temelju ove odluke, „nadzornici“ su se počeli birati javnim natječajima, iako je ishod znao biti i dalje dvojben.

Za, a onda protiv

Međutim, pozivajući se na praksu koju je Kukuriku koalicija uvela na državnoj razini, varaždinski gradonačelnik Goran Habuš ukinuo je javne natječaje, i to preko Gradskog vijeća koje je za njih diglo ruke ni godinu dana prije toga?! No nova vlast otišla je i korak dalje. Da bi se uhljebio stranački ili neki drugi drug te osigurala većina u Gradskom vijeću koje je odavno izgubilo vjerodostojnost, prilikom imenovanja nije se gotovo uopće ili vrlo rijetko držalo do stručnosti, tako da se zadnja tri, četiri mjeseca mogu vidjeti vrlo osebujne kombinacije osoba i institucija koje nadziru ili savjetuju. To vrlo zorno pokazuju tabele koje su nastale zahvaljujući upitu vijećnika Mladena Hižaka (HSS).
 
– Molim da mi se pismeno predoče imena, prezimena, starost, zanimanje, stručna sprema, stranka i primitak u bruto iznosu za sve članove nadzornih odbora i upravnih vijeća svih institucija i tvrtki Grada Varaždina – zatražio je.
 
Usprkos nepotpunosti, ali dijelom i zastarjelosti, odgovor na Hižakov zahtjev već neko vrijeme izaziva pozornost u Varaždinu, a odnedavno i u Hrvatskoj. Nažalost.

Magistra zamijenio mesar!?

Dok gotovo nezapaženo prolaze klijentelizam i nepotizam u varaždinskom Gradskom vijeću, novomarofski HDZ i oporbeni vijećnici zatražit će tematsku sjednicu Gradskog vijeća o smjenama u ustanovama u kojima je Novi Marof vlasnik ili suvlasnik. Neposredan povod, kako doznajemo u novomarofskom HDZ-u, posljednje su smjene u nadzornim odborima kod kojih je, uz ostalo, mr. Željka Volarića u Nadzornom odboru Radija Novi Marof, voljom većine, zamijenio Anto Lauš, mesar po zanimanju, koji se već dulje vrijeme povezuje sa slučajem mirovina, a upravo ovih dana došla je i konkretna potvrda. No kako dodaju u HDZ-u, to nije jedini slučaj da DORH pokazuje zanimanje za osobe u vlasti ili blizu nje.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje