Povežite se s nama

U fokusu

Potez očajnika: Nakon što je najavljena njegova smjena, Vlašić otišao s mjesta direktora Varkoma

Objavljeno:

- dana

(Ne)očekivano

Direktor Varkoma Vlado Vlašić je dao ostavku. V.d direktor tvrtke je Marijan Cesarec, dugogodišnji tehnički direktor Varkoma. 

Nakon što je Regionalni tjednik jučer objavio da će Vlado Vlašić sigurno dobiti otkaz, kompromitirani direktor Varkoma preduhitrio je takav scenarij: danas ujutro je sam dao ostavku na mjesto prvog čovjeka najveće gradske komunalne tvrtke.

Dugi je popis Vlašićevih grijeha, ali svakako najveći je nekoliko srušenih natječaja za postupak javne nabave za varaždinsku aglomerciju.

Osim što je potrošeno puno novaca za provedbu natječaja, činjenica je da neki dijelovi grada još uvijek nemaju priključka. Istovremeno, Varkom ima puno oročenog novca na računu u banci.

Pitanje tih računa je prije desetak dana „potegnuo“ gradski vijećnik Davor Patafta, ali iz Varkoma do danas nije stigao konkretan odgovor.

Vlašić bez kompasa

Zapravo, Vladi Vlašiću se pripisivalo svašta, njegov način poslovanja se opisivao kao „bez kompasa“, a on nikad nije suvislo odgovorio na bilo koje pitanje.  

Kad je kao direktor najveće komunalne tvrtke prozvan za ogromna dugovanja drugoj gradskoj tvrtki, Čistoći, Vlado Vlašić je krivicu prebacio na suprugu koja treba, a nije plaćala račune.

Osim toga, u tijeku je sudski proces između Čistoće i Varkoma zbog duga od 2,1 milijuna kuna, koliko Čistoća potražuje od Varkoma.

Marijan Cesarec je već dobio ovlast za mirno rješavanje spora u roku od 30 dana. Vlašić se, inače, tome protivio.  

Varkom je i vlasnik najvećeg gradskog problema, bala u Brezju, a prema nedavnim navodima dr. Gorana Kniewalda za Regionalni tjednik – tadašnjeg sudskog procjenitelja – Varkom, kao vlasnik bala, nije reagirao na čak 16 neispravnih nalaza o zagađenju vode s vodocrpilišta.

Zavod za javno zdravstvo je tad  o opasnostima za ljudsko zdravlje obavijestio policiju i gradskim službama je naloženo hitno rješavanje problema, ali ništa se nije dogodilo.

Sad je na agendi ideja da Varkom bale prebaciti Čistoći.  O tome – upozorava vijećnik Patafta –  nije bilo riječi kad se pri podjeli društva dijelila imovina.

– U cijeloj ovoj priči Varkom može prenijeti bale na drugu pravnu osobu, ali te firme moraju izraditi jasan ugovor i napisati koliku bi naknadu Čistoća naplatila Varkomu za preuzimanje bala. Ne može jedna firma samo tako prebacivati ni bale ni financijska sredstva u drugu firmu – rekao je za jedan portal Davor Patafta.

Vlašić ostaje raditi u Varkomu

Na današnjoj sjednici Nadzornog odbora Varkoma na kojemu je glavna tema ostavka direktora, od osam članova Nadzornog odbora – jedan član je napustio sjednicu – samo Alfred Orbanić, glasao protiv.

Vlado Cesarec je odmah dobio ovlast da mirno riješi sukob sa Čistoćom

Vlado Vlašić je iz Varkoma otišao kako je i došao: kompromitantno.

On je na to mjesto došao 2013. godine proizvoljnom odlukom HNS-a, bez provedenog javnog natječaja.

Vlado Vlašić će ostati raditi u Varkomu jer mu je komunalac, prema ugovoru, dužan osigurati radno mjesto prema stručnoj spremi. Otpremninu neće dobiti.

Izvor:
Foto: Arhiva

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje