Povežite se s nama

U fokusu

Pravi orači tvrde:”Brazdu moraš poznavati k’o Ivica Kostelić skijašku stazu”

Objavljeno:

- dana

NIJE TO MAČJI KAŠALJ

Mnogi misle da je oranje jednostavan posao. Zabiješ plug u njivu i – oreš! Ali puno stvari čovjek mora znati o oranju.

Pogotovo kada je riječ o natjecateljskom oranju. Puno kriterija se gleda prilikom donošenja konačne ocjene i određivanje plasmana.

– Moraš Jako dobro snimiti parcelu, obratiti pažnju na svaki nagib, neravninu, posvetiti se svakoj brazdi… Zapravo, svaku brazdu moraš poznavati k’o Ivica Kostelić skijašku stazu – zorno nam je predočio sve tajne natjecateljsko oranja Tomislav Kolarić iz Savske Vesi.

On je zajedno s još 13 orača iz Međimurske županije sudjelovao na natjecanju u oranju.

A da je uistinu riječ o vrlo kompleksom natjecanju potvrdio je Siniša Hrgović, pomoćnik ravnatelja Savjetodavne službe i jedan od ocjenjivača ovogodišnjeg županijskog prvenstva.

– U kategoriji plugova ravnjaka ocjenjuje se 13 kriterija te dubina i vrijeme, a kod plugova premetnjaka čak 14 kriterija plus dubina i vrijeme. Cilj ovakvih natjecanja je promocija vrlo važne agrotehničke operacije, a to je – oranje. Naime, tehnike i tehnologije se mijenjaju te poljoprivrednici moraju usvajati nova znanja oko ispravne pripreme zemlje. Natjecanja u oranju najbolji su način – rekao je Hrgović.

U kategoriji plugova ravnjaka prvo mjesto osvojio je Fran Jalušić, drugi je bio Dino Vuk, a treći Luka Perko, dok su u kategoriji plugova premetnjaka najbolji bili Tomislav Kolarić, Valentino Šalković i Stjepan Pokrivač.

– Trening je jako bitan jer se na taj način najbolje usvaja sve ono što naučite kroz savjete. Ovo mi je sedmi uzastopni naslov pobjednika, dok mi je najbolji rezultat na državnoj završnici 3. mjesto – otkrio je Fran Jelušić.

Pobjednici iz Preloga sudjelovat će 2. rujna na državnoj završnici, čiji je domaćin Grad Zagreb. Prošlogodišnji državni pobjednici pak u studenom putuju u Keniju na Svjetsko prvenstvo.

Kako je to sve skupa izgledalo na natjecanju pogledajte u galeriji fotografija:

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje