Povežite se s nama

U fokusu

Predlažemo kamo na kupanje: nova oaza opuštanja uskoro na Gradskim bazenima u Zagrebačkoj

Objavljeno:

- dana

Varaždinci rado posjećuju Dravske bazene, za koje je lani prodano više od 16.000 ulaznica

Iako je svibanj bio neobično hladan, stigao je lipanj i donio iznimno visoke temperature. Tako smo se unatrag desetak dana grijali na iznad 30 °C. Mnogim stanovnicima Varaždinske županije misli su već počele bježati na more i kupanje. Ipak, neće svi na more, a za one koji ostaju kod kuće postoje mjesta gdje se u našem kraju može okupati, sunčati ili samo odmoriti.

Varaždincima su omiljena kupališta Dravski bazeni, Gradski bazeni u Varaždinu i Aquacity.
Sezona kupanja na Dravskim bazenima je otvorena 1. svibnja, ali kako je bilo dosta hladno, kupači su počeli pristizati tek početkom lipnja. Uz Dravu moći će se kupati cijelo ljeto, a službeno zatvaranje ovisit će o vremenu. Lani je za Dravske bazene prodano više od 16.000 ulaznica. Vanjski Gradski bazen u Zagrebačkoj ulici pak je otvoren u subotu, 15. lipnja.

Velika novost

– Cjelodnevna ulaznica za kupanje na Dravskim bazenima stoji 20 kuna, a vraćamo i popularnu cijenu od 5 kuna za umirovljenike i studente. Poskupjelo je jedino iznajmljivanje ležaljki; za cijeli dan s 5 na 10 kuna. Kupili smo 100 novih ležaljki i pet suncobrana. Cijena na bazenu u Zagrebačkoj nije se mijenjala te iznosi 18 kuna za odrasle i 13 kuna za umirovljenike. Varaždinci svakako posjećuju Dravske bazene, a pripremili smo i bogat ljetni sadržaj s ljetnim kinom, koncertima, vodenim aerobikom i odbojkaškim turnirom 26. lipnja. Ponovno će biti i noćno kupanje – rekao je Željko Kušter, ravnatelj Javne ustanove Gradski bazeni Varaždin, koja upravlja Dravskim bazenima i onima u Zagrebačkoj ulici u Varaždinu.

Na bazenima u Varaždinu, u Zagrebačkoj, uređuje se i novi prostor od 140 metara četvornih s novim sadržajima za građane.

– Uređujemo dvije nove saune, novi jacuzzi za 10 osoba, četiri tuša, dvije bačve s hladnom vodom, prostor za odmor od 20 metara četvornih, salon za masažu, solarij i slanu sobu. Prostor koji trenutno imamo za masažu iznajmit ćemo za pedikuru i slične terapijske tretmane. Imamo još i prostor od 160 metara četvornih u kojem će biti multifunkcionalna dvorana. Očekujemo otvaranje u roku od oko mjesec dana. Čekamo da nam se odobri projekt za rekonstrukciju krova bazena u Zagrebačkoj, što nam je trenutno najveći problem, pa ako bude sve u redu, to bi trebalo biti gotovo ove godine – objasnio je Kušter.

Kad se radi o kontroli kvalitete vode, procedura je jednaka na bazenima u Zagrebačkoj i Dravskim bazenima. Ph vrijednost se kontrolira svaka dva sata, a uzorci vode se redovito uzimaju i nose na analizu.

Omiljeni Aquacity

Zbog lošeg vremena radovi na Aquacityju kasne te će trajati i tijekom kupališne sezone. Kupanje službeno počinje 21. lipnja, već dobro poznatim tulumom povodom prvog dana ljeta, ali kupača je bilo i prije toga. Dosad su očišćeni obala i jezero, a uredit će se i šetnice. Grad Varaždin je dobio za ovo 500.000 kuna od Ministarstva, a i sami moraju uložiti još milijun kuna. Također, ide uređenje triju odbojkaških igrališta u suradnji s Odbojkaškim savezom.

– Sve koji će na kupanje na Aquacity molimo za strpljenje. Bageri su tamo i rade. Ipak, najprije će se uređivati udaljeniji dijelovi jezera, a na kraju dio oko restorana – objasnila je Sandra Malenica, zamjenica gradonačelnika Varaždina.

Na području Varaždinske županije omiljena mjesta za kupanje su još Varaždinske Toplice, odnosno otvoreni bazeni u sklopu Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice, i Izletište Topličica u Novom Marofu.

Kupališna sezona u Varaždinskim Toplicama je otvorena u nedjelju, 16. lipnja. I ove će godine mnogi pohrliti na kupanje, a dnevna ulaznica za odrasle je radnim danom 40 kuna, a subotom, nedjeljom i blagdanom 45 kuna. Ista ulaznica za djecu tijekom tjedna stoji 35 kuna, a vikendom i blagdanom 40 kuna. Tobogani, vodena gljiva i drugi sadržaji već su dobro poznati, a koktel bar koji radi vikendom te ponuda ručka uz kupanje zasigurno će privući mnoge u Varaždinske Toplice. Kupanje na vanjskim bazenima traje do kraja kolovoza.

Izletište Topličica sadrži ugostiteljski objekt s oko 200 sjedećih mjesta, dva velika bazena s toboganima, dječji zabavni park, dva zemljana i jedan asfaltni teniski teren, dva stola za stolni tenis, te veliki parking kapaciteta oko 200 automobila. U Topličici je kupanje 20 kuna za odrasle, 10 za djecu i još 10 želite li ležaljku.

Izletište je otvoreno za kupače 16. lipnja te ostaje otvoreno tijekom srpnja i kolovoza, kada svakodnevno od 9 do 21 sat možete uživati u ugostiteljskoj ponudi, kupanju ili sportskoj relaksaciji.

Toplinski val

S obzirom na to da pravovremene preventivne mjere mogu smanjiti broj umrlih od toplinskih valova, donosimo vam preporuke za zaštitu od velikih vrućina:
– rashladite svoj dom
– klonite se vrućine
– rashladite tijelo i pijte dovoljno tekućine
– pomognite drugima, posebno starijima i bolesnicima
– tražite pomoć ako imate vrtoglavicu, slabost, nemoć, tjeskobu ili ste izrazito žedni i imate jaku glavobolju; što prije otiđite u hladniji prostor i mjerite temperaturu.

“Divlja kupališta”

Kupanje na “divljim” kupalištima može biti opasno, a posebno zbog temperaturnog šoka, struja i promjenjive dubine jezera ili rijeke.

Osim veselja i zdravstvene koristi kupanja, ne smiju se zaboraviti opasnosti i zdravstveni rizici – rizik od zaraznih bolesti. Rizik zaraze je veći što je vodena površina manja i slabije protočna zbog lakšeg zasićenja nepoželjnim tvarima i mikroorganizmima – najnepovoljnije je kupati se u otvorenim vodama, a osobito u vodama stajačicama (šodericama, jezerima, barama). Zarazne bolesti koje se mogu dobiti kupanjem nastaju zbog ulaska mikroorganizama u organizam kupača preko usta, sluznica (oko, nos, spolovilo), oštećenja na koži i dišnih putova.

U fokusu

Podravka u Tvornici voća i povrća u Varaždinu ugostila stotinjak svojih kooperanata

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Podravka je i ove godine organizirala susret sa svojim poljoprivrednim kooperantima, točnije, proizvođačima voća i povrća. Događaj koji je inicijalno predstavljen prošle godine, ovog je puta održan u Tvornici voća i povrća u Varaždinu, gdje i odlaze sve proizvedene voćne i povrtne kulture te postaju prepoznatljivi Podravkini proizvodi.

Martina Dalić, predsjednica Uprave Podravke, u pozdravnom je govoru istaknula stratešku važnost poljoprivrede, kako za Podravku, tako i za širu zajednicu. Najavila je i dodatno unapređenje suradnje s poljoprivrednim proizvođačima i rekla kako će Podravka i u sljedećim godinama svima njima uvijek biti snažan oslonac.

– Ove se godine za Podravkine potrebe, samo što se povrća tiče, diljem Hrvatske obrađivalo više od sedamsto hektara poljoprivredne površine. Pritom je bilo angažirano oko 250 proizvođača i udruga i željela bih izraziti zadovoljstvo jer mislim da smo ove godine napravili značajan iskorak, posebice u podizanju kvalitete suradnje s kooperantima. Prošle smo godine još stjecali iskustvo koje smo sada pretočili u odlične rezultate. U godinama koje dolaze najveći će izazov biti vremenske prilike, no odlučni smo da u svladavanju tih izazova radimo zajedno i nastavimo, kao i do sada, dijeliti stručno znanje i svo stečeno iskustvo – rekla je Martina Dalić, predsjednica Uprave Podravke.

Ivan Ostojić, član Uprave zadužen za poljoprivredu, osvrnuo se na ovogodišnju sezonu. Govorio je o Podravkinim planovima i ostvarenjima, koja uključuju i novi pogon za preradu rajčice, otvoren prije nešto više od dva mjeseca upravo u sklopu Tvornice voća i povrća u Varaždinu. U svom izlaganju prikazao je ostvarene rezultate u ovogodišnjoj proizvodnji rajčice i svim kooperantima zahvalio na sjajnoj suradnji.

– Ključni cilj zbog kojeg smo se odlučili na gradnju novog pogona u Varaždinu bio je imati sve ključne Podravkine proizvode na bazi rajčice isključivo iz domaće proizvodnje. Sva rajčica koja dolazi u naš novi pogon proizvedena je u Hrvatskoj. Proizvodnju smo organizirali na području cijele Hrvatske i tako napravili diverzifikaciju koja će nam u budućnosti proizvodnju još i dodatno stabilizirati. U tom procesu bili smo fokusirani na snažnu podršku našim kooperantima jer mnogima je ovo bila prva sezona proizvodnje rajčice. Sljedeće sezone planiramo biti još bolji i potpuno popuniti kapacitete našeg novog pogona – rekao je Ostojić.

Naglasak je tijekom cijelog susreta bio na proizvodnji rajčice. Podravka je izgradnjom novog pogona kapacitet proizvodnje podigla na ukupno četrdeset tisuća tona u sezoni. Znatno je povećan i broj kooperanata, a mnogi od njih rajčicu su krenuli proizvoditi ove godine. Podravka je tako postala samodostatna u proizvodnji ove povrtne kulture, što znači da sva rajčica koja se koristi u proizvodnji Podravkinih proizvoda poput pasate dolazi isključivo iz hrvatskih polja. Također, Podravkini kooperanti od ove se godine nalaze po cijeloj Hrvatskoj. Nastavljena je dobro uhodana suradnja s istarskim poljoprivrednicima, pokrenuta je suradnja s proizvođačima u Slavoniji, a dodatno je osnažena i s onima u Sjeverozapadnoj Hrvatskoj.

U sklopu programa, prisutni su mogli čuti i prigodnu panel raspravu četvero poljoprivrednih proizvođača – Doroteje Santo iz Đurđevca, Perice Oroza iz Požege, Pere Pusića iz Preloga i Mirka Boškovića iz Cerne kod Vinkovaca. Pričali su o vlastitim ovosezonskim iskustvima u proizvodnji rajčice, suradnji s Podravkom, ali i izazovima s kojima se suočavaju.

Podravka je na kraju i nagradila svoje najuspješnije proizvođače rajčice. Za ostvarene najviše prinose nagrade su primili proizvođači Dragan Zvonar iz Sopja, Doroteja Santo iz Đurđevca i udruga Ambasador iz Đelekovca. Također, prigodnu nagradu primio je i Podravkin najdugovječniji kooperant, Stjepan Majkovica iz Umaga.

Nastavite čitati

U fokusu

Palijativna skrb u Međimurskoj županiji? Posavec: Situacija je žalosna i pokazuje svu nebrigu države

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na 19. sjednici Skupštine Međimurske županije vijećnicama i vijećnicima predstavljen je izvještaj o izvršenju proračuna u prvoj polovici godine, kao i o korištenju sredstava proračunske zalihe, te iscrpno izvješće o radu i aktivnostima župana do 30. lipnja.

Župan Matija Posavec, u kratkom komentaru svoga izvješća, brojkama je ilustrirao efikasnost županijskih stručnih službi, te je primjerice napomenuo da je Međimurska županija u poslovima vezanima uz upravljanje državnim nekretninama najefikasnija u državi. Riješeno je 50 posto predmeta, dok neke županije imaju riješeno tek pet posto predmeta.

Pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam Darko Radanović iznio podatke o gospodarskim kretanjima u  2023. godini.

– U Međimurju su lani poslovala 3792 poduzetnika te 1674 obrtnika, s daljnjom tendencijom rasta broja obrta. Broj zaposlenih kretao se oko 43.480 osoba, a nezaposlenost je bila na 4,7 posto. Čak 78 poduzetnika ostvarilo je dobit te je izvoz daleko veći od uvoza. Ovi podaci dokaz su prilagodljivosti i stabilnosti gospodarstva Međimurske županije – istaknuo je pročelnik Radanović.

Redovnim studentima je pak s ove sjednice stigla dobra vijest jer se nastavlja program isplata jednokratnih pomoći i u aktualnoj akademskoj godini.

Na aktualnom je satu bilo dinamično. Tako je vijećnik Igor Ivković zatražio pisane odgovore o nepravilnostima u javnoj nabavi te podatke o ponuditeljima i poslovima. Župan je apelirao da se na nalazu državne revizije ne gradi fama o lošem i nezakonitom poslovanju, jer to, kako je ustvrdio, naprosto nije istina.

– Revizija je našla mnogo nepravilnosti te dala više preporuka državi na njezino poslovanje, nego Međimurskoj županiji. U javnoj nabavi moramo se prilagođavati otežanim uvjetima tržišta ili odustati od projekta – rekao je župan. Pročelnica Upravnog odjela za javnu nabavu i proračun Anita Strniščak je naglasila da niti u jednom postupku javne nabave Međimurske županije državna revizija nije našla nepravilnosti, već je izrekla preporuke, koje su se najvećim dijelom odnosile na sporadično prihvaćanje viših ponuda od procijenjenih.

– To nije protuzakonito, i na to su prisiljeni svi u Hrvatskoj, zbog situacije na tržištu rada i usluga, te realnih cijena. Primjer je i izbor prijevoznika za učenike osnovnih škola: javio nam se samo jedan ponuditelj, a nas zakon obvezuje da moramo organizirati tu vrstu prijevoza – pojasnila je pročelnica.

Vijećnica Andreja Marić pitala je kada će se u osnovne škole Međimurja uvesti zdravstveni odgoj? Pročelnica Nives Kolarić Strah odgovorila je da se će model realizirati u suradnji s Gradom Rijekom i uvesti od iduće školske godine. Vijećnicu Marić potom je zanimala strategija Međimurske županije vezana uz organizaciju palijativne skrbi.

Župan Posavec u svom je odgovoru istaknuo nebrigu države.

-Situacija je žalosna. Nakon što je Međimurska županija sa Županijskom bolnicom Čakovec osigurala prostor u kojem će djelovati palijativni centar, obavila radove u tom prostoru, izradila projektnu dokumentaciju te ishodila građevinsku dozvolu – država je preuzela Bolnicu i poručila Međimurcima – ˝ništa od vašega projekta“. Dosad su bili uzaludni svi naši apeli da nam se omogući formiranje palijativnog centra, pa makar ga – nepravednim modelom – uređivali vlastitim sredstvima – rekao je župan Posavec.

-Kvalitetu tog našeg projekta, prepoznao je i Pravobranitelj za osobe s invaliditetom koji nam se obratio, upitavši dokle smo stigli s realizacijom. Objasnili smo situaciju, a on nam je proslijedio pismo koje je poslao ministru zdravstva, zauzevši se za nas, te upozorivši ministra da mu je to zakonska obveza – iznio je župan Posavec vijećnicama i vijećnicima.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje