Povežite se s nama

Život i društvo

Premalo se pozornosti pridaje ranim znacima razvojnih teškoća kod djece

Objavljeno:

- dana

ZNAKOVI

U Varaždinu se 13. svibnja prvi put održava simpozij o ranoj intervenciji u djetinjstvu, na kojem će se naglasak staviti na multidisciplinarni pristup ranoj intervenciji kroz timski pristup i povezivanje usluga. 

Simpozij

Edukacija je namijenjena liječnicima opće i školske medicine, pedijatrima, patronažnim sestrama i svima koji sudjeluju u ranoj intervenciji djece s teškoćama i neurorizicima. Simpozij organizira Udruga za ranu intervenciju Varaždinske županije, koja djeluje već niz godina, a okuplja stručnjake, logopede i rehabilitatore koji rade s djecom s posebnim potrebama. Kako ističe Emina Kovačić, predsjednica Udruge, simpozij je otvoren za stručnjake iz svih područja Hrvatske te imaju prijave za sudjelovanjem i iz drugih županija.

U Varaždinu se održava prvi simpozij o ranoj intervenciji kod djece s teškoćama u 
razvoju

– Počeli smo sa 15-ak, a danas u Udruzi radimo s oko 70-ero djece. Do nas dolaze najčešće prema uputi pedijatara i liječnika opće medicine ili odgojitelji u vrtiću primijete da dijete pokazuje neka odstupanja te ih upućuju na savjetovanje. Nakon individualne procjene i dijagnostike u Udruzi provodimo edukacijsko-rehabilitacijske i logopedske terapije, sukladno individualnim potrebama djeteta. Mozak je do treće godine plastičan i jako puno se može napraviti ranom stimulacijom i provođenjem pravovremene habilitacije. Rani simptomi mogu se uočiti već od rođenja, ali se s djecom često počinje raditi tek kada krenu u vrtić ili školu, a ovaj se prvi period nažalost propustio – ističe Emina Kovačić, koja kao rehabilitatorica radi u varaždinskom Centru “Tomislav Špoljar”.

Prema procjenama, oko deset posto populacije čine djeca s teškoćama u razvoju kojima je potrebna posebna skrb, rana stimulacija, ali i stručna podrška cijeloj obitelji. Pritom roditelji često ističu da im je nedostupna potrebna zdravstvena pomoć ili da su usluge na njihovu području nepovezane. Upravo je stoga cilj simpozija povezivanje sektora u pružanju usluga kako bi se djeca s poteškoćama otkrila što ranije i pružila im se potrebna skrb.

Samo je 40 % djece s invaliditetom do 7. godine obuhvaćeno nekim uslugama

Naša je sugovornica tijekom 2012. godine provela istraživanje o kvaliteti života obitelji djece s teškoćama u razvoju na području Varaždinske županije. Ispitivanje je pokazalo da su roditelji općenito nezadovoljni podrškom rane intervencije te da često nisu pravovremeno detektirane razvojne teškoće i da se nisu imali kome obratiti za savjetovanje ili tretmane.
– S obzirom na to da je izazov pružanja usluga rane intervencije u tome što dolazi iz različitih sektora koji nisu povezani, cilj nam je i kroz ovaj simpozij pronaći zajedničko rješenje na području Županije te raditi na povezivanju usluga i ranog otkrivanja djece s razvojnim odstupanjima – ističu u Udruzi. 

Mozak je do treće godine života plastičan i jako se puno može napraviti ranom stimulacijom i pravodobnim provođenjem terapije u tom najranijem razdoblju djetetova života. Za to je potrebno što ranije prepoznavanje simptoma razvojnih poteškoća.” – Emina Kovačić

Stručnjaci

Osim članova Udruge, na simpoziju će predavanja održati i gosti poput Nenada Glumbića s beogradskog sveučilišta, stručnjaka za autizam i diferencijalnu dijagnostiku. Zagrebački neuropedijatar Goran Krakar govorit će o spontanoj motorici kod dojenčadi, a varaždinski pedijatar Goran Krnjak o motoričkom razvoju djeteta.

Izvor:
Foto: RT

Život i društvo

Učenici iz Varaždinske županije sudjelovali na državnom LiDraNo-u

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Vinkovcima okupili su se LiDraNovci, ljubitelji lijepe hrvatske riječi, literarnog, novinarskog, dramskog i radijskog stvaralaštva iz cijele Hrvatske.

Državni LiDraNo za osnovnoškolce trajao je od 22. do 24. travnja, a Varaždinska županija imala je svoje predstavnike u svim izrazima. Iva Farkaš iz I. osnovne škole Varaždin i Vid Brajković iz OŠ Petrijanec, predstavili su svoje uratke na okruglom stolu za literarne radove.

Njihove su mentorice Marija Hublin i Željka Rabuzin. U kategoriji dramskog stvaralaštva svoj su pojedinačni scenski nastup izvele Ema Štrlek iz OŠ Vidovec i Tonka Tkalec iz II. osnovne škole Varaždin. Do državne razine smotre pratile su ih i usmjeravale mentorice Kristinka Štefan i Maja Šmic.

U novinarskom izrazu imali smo najviše predstavnika. Poziv na državni LiDraNo svojim je samostalnim novinarskim radom izborio Aleksandar Fic iz OŠ Novi Marof sa svojom mentoricom Sunčicom Križan Kadi. Varaždinska županija imala je čak 2 školska lista na državnoj razini, to su Klen iz OŠ Klenovnik te Šemica iz OŠ Šemovec, a redakcije su u Vinkovcima predstavljale urednice Marta Rogina i Nina Ajhler sa svojim mentoricama, Marijom Konjević i Valentinom Barulek Boltižar.

U kategoriji radijskog stvaralaštva emisijom Utapanje županiju su predstavljali David Telebar i Ante Kovačić iz OŠ Petrijanec, njihova je mentorica Željka Rabuzin. Učenici iz naše županije na svim su okruglim stolovima pohvaljeni od strane državnih povjerenstava koja čine eminentni stručnjaci i umjetnici iz područja stvaralaštva koje procjenjuju i vrednuju na ovoj razini smotre, koja sve do završnice ima natjecateljski karakter.

Učenici su potaknuti na daljnje stvaranje jer se iz njihovih uradaka iščitava visoka motiviranost i kreativnost, a to je ono, što uz, naravno, ljubav prema hrvatskome jeziku, svaki LiDraNovac mora imati. Za svoj rad priznanje i zahvalu primile su i njihove mentorice kojima se na zatvaranju smotre upravo riječju hvala, obratila glavna tajnica smotre LiDraNo i viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje, dr. sc. Marijana Češi.

Učenici su imali priliku predstaviti se u jednoj od najljepših knjižnica Hrvatske, nastupati u Kazalištu Joze Ivakića, prošetati starom jezgrom i kušati slavonske slastice. Kad požele se ravnice, neki će se od njih sigurno vratiti u Vinkovce jer široka je duša slavonska u gradu Josipa Runjanina, Ivana i Josipa Kozarca, bana Šokčevića i mnogih drugih poznatih Vinkovčana.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO U općini Cestica mraz “obrao“ vinograde, spas se traži s prihranom mladica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Niske temperature i mraz koji je posljednjeg vikenda, u noći sa subote na nedjelju i s nedjelje na ponedjeljak, 21. i 22. travnja, zahvatio područje općine Cestica učinio je velike štete u voćnjacima i vinogradima te povrtlarskim kulturama.

>>FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Prema riječima Marijana Županića, predsjednika Udruge vinogradara i podrumara Sveti Martin Cestica, podaci o nastalim štetama su još uvijek prikupljaju, a  najviše su stradali vinogradi na nižim nadmorskim visinama.

Nažalost, na pojedinim lokacijama cestičkog vinogradarskog područja od mraza stradali su kompletni vinogradi. Preporuka je prihraniti mladice koje su djelomično zahvaćene mrazom aminokiselinama, a osušene maknuti da se formiraju novi izbojci.

Kako to izgleda na terenu pšogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje