Povežite se s nama

U fokusu

Pritisak na politiku da se kriterij prodaje trupaca mijenja mogao bi uništiti manje drvoprerađivače

drvoprerađivači HGK sastanak Varaždinske Toplice

Objavljeno:

- dana

Grad Varaždinske Toplice bio je domaćin sjednice drvoprerađivača članova HGK – grupacije proizvođača ploča, održane u hotelu Minerva.

Povod sastanku i raspravi bila je aktualna tema provođenja „Pisma razumijevanja“ za ugovaranje okvirnih godišnjih ugovora za kupoprodaju trupaca. Sjednici se odazvao veliki broj drvoprerađivača iz čitave Hrvatske, a bili su pozvani i predstavnici resornog ministarstva, Hrvatskih šuma i HGK.

Naime, prije godinu dana Hrvatske šume i Udruženje drvno-prerađivačke industrije HGK potpisali su Pismo razumijevanja za ugovaranje okvirnih i godišnjih ugovora za kupoprodaju trupaca kojim se određuje transparentna raspodjela drvnih trupaca po svakom proizvođaču, koji će moći izračunati koliko trupaca će primiti te planirati svoju proizvodnju. Zahtjev za strateškim dokumentom podnijeli su sami drvoprerađivači koji su tražili promjenu modela trupaca, a u skladu s odlukama Vlade RH i dugoročnoj strategiji razvoja hrvatske drvne industrije. Pismo razumijevanja je dokument potpisan na 10 godina i za to vrijeme potrebno je provesti restrukturiranje drvne industrije.

Novost u sklapanju višegodišnjih ugovora za trupce je uvođenje kriterija kao što su pozitivno poslovanje, redovito plaćanje, duljina suradnje s Hrvatskim šumama te razina završenosti proizvoda.

U raspravi tijekom sjednice još jednom je istaknuto kako je veliki broj malih i srednjih poduzeća raspoređen pretežno u ruralnim područjima, čime se stvaraju pretpostavke za ekonomski rasti i razvoj te ostanak stanovništva na tim područjima. Unatoč dobrim odnosima, neki drvoprerađivači ne poštuju odredbe proizašle iz Pisma te se pojedinci pokušavaju na nekorektan način staviti u povlašteni položaj, čime stvaraju nelojalnu konkurenciju te nanose štetu Hrvatskim šumama. Svemu tome, poručuju drvoprerađivači, nerijetko kumuju i političke veze.

– Svoje namjere pokušavaju opravdati na način da ih kriteriji za dodjelu sirovina ograničavaju u razvoju. Oni koji imaju dostupan jeftin kapital tumače da je sirovina jeftina i da to treba regulirati kroz javni natječaj kako bi bila dostupna svima, a cilj je da nabave ogromne količine prema kriteriju koji će njima odgovarati. Dođe li do toga, mali i srednji drvoprerađivači bit će uništeni. Pritisak na politiku da se kriterij prodaje trupaca mijenja, od strane raznih veleposlanstava, je stalan. Zabrinjava i to što je sve više lobista među domaćim političarima i našim kolegama koji zastupaju takve interese. Svjesni smo da nema idealnog zakona ni sporazuma, kao ni idealnih kriterija za dodjelu sirovine, ali moramo biti korektni i prema sebi i prema drugima. Moramo čuvati partnerske odnose s Hrvatskim šumama i Ministarstvom poljoprivrede. Ovo Pismo garantira da će hrvatska sirovina biti prerađena u hrvatskim firmama s hrvatskim djelatnicima koji će svojim znanjem i radom stvoriti dodanu vrijednost, posljedice čega je da će prihodi i porezi ostati u Hrvatskoj – poručio je Dragutin Gotić, predsjednik grupacije drvoprerađivača pri HGK – Županijske komore Varaždin.

Godinama je, moglo se čuti tijekom rasprave, dobar dio drvoprerađivača izvozio poluproizvode, čak i sirovinu jer je cijena drva bila niska. Određene tvrtke u drvnoj industriji imale su specijalne ugovore i poseban status pri raspodjeli sirovine i pitanje je jesu li ti ugovori zakoniti ili stavljaju tvrtke u povlašteni položaj? Stoga je korekcija cijena bila nužna jer finalistima će cijena biti niža te će doći do razvoja drvoprerađivača s višim stupnjem finalizacije, većeg zapošljavanja, povećanja izvoza i očuvanja ruralnog kraja.

Želi se potaknuti finalizaciju drvne sirovine, razvoj kooperacija, obnovu i razvoj tradicijskih obiteljskih obrta te porast investicija u nove tehnologije i dizajn, poručili su drvoprerađivači sa sjednice u Varaždinskim Toplicama, koji su jednoglasno podržali Pismo razumijevanja te inzistiraju na njegovom provođenju.

Smatraju da se „pravila igre“ moraju poštovati i da je ovo prvi korak da se drvoprerađivačka industrija vrati tamo gdje je bila prije krize te da, uz poljoprivredu i turizam, bude pokretač hrvatskog gospodarstva.

Za sve sudionike sjednice drvoprerađivača organiziran je zajednički ručak u restoranu Bernarda u Varaždinskim Toplicama.

U fokusu

U Varaždinskoj županiji i Međimurju lani zabilježene najveće stope oporabe otpada

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije  Marija Vučković predstavila je Izvješće o komunalnom otpadu za 2023. koji pokazuje neznatno smanjenje od 0,6 posto tog otpada u odnosu na 2022., ali je istaknula kako se nastavlja trend porasta odvojeno sakupljenog otpada i iznosio je 48 posto. 

– U 2023. godini je ukupno nastalo 1.833.341 tona komunalnog otpada, što je u odnosu na 2022., zanemarivo smanjenje od 0,6 posto. Godišnja količina komunalnog otpada po stanovniku iznosila je u 2023. godini 474 kilograma, što je jednako vrijednosti iz 2022., ali je još uvijek značajno niža od prosjeka zemalja EU koji je prema podacima u 2022. iznosio 513 kilograma po stanovniku – istaknula je ministrica Vučković.   

Rekla je da najviše otpada po stanovniku nastaje u primorskim županijama što je posljedica turizma. U ukupnim količinama komunalnog otpada, otpad iz turizma na nacionalnoj razini sudjeluje s udjelom od oko 10 posto. 

Ministrica Vučković ističe kako se u 2023. nastavlja trend porasta udjela odvojeno sakupljenog komunalnog otpada koji je iznosio 48 posto. Rekla je da se 2017. godine 72 posto otpada nije odvajalo, a u 2023. 52 posto.

Od 2015. do 2023. bilježi se porast odvojenog sakupljanja otpada za 24 postotna boda. 

Broj jedinica lokalne samouprave s odvojenim sakupljanjem otpada povećao se od 2017. sa 457 na 531, odnosno samo njih 25 nije uvelo odvojeno sakupljanje otpada. 

Kod 65 posto jedinica lokalne samouprave, odnosno njih 363 je u 2023. rasla stopa odvojenog sakupljanja komunalnog otpada u odnosu na 2022. 

Vučković ističe da 13 jedinica lokalne samouprave, od toga njih 12 iz Međimurske županije, imaju stopu odvajanja otpada iznad 62 posto, a što svjedoči o jednom dodatnom i pozitivnom primjeru u cijeloj Hrvatskoj. 

U 2023. bila su aktivna 282 reciklažna dvorišta. Stopa oporabe u 2023. iznosila je 38 posto, što je u odnosu na 2022. povećanje za četiri postotna boda. 

Stopa odlaganja otpada u 2023. iznosila je 52 posto, a do 2035. godine potrebno je smanjiti odlaganje komunalnog otpada na 10 posto.

U 2023. godini su najveće vrijednosti procijenjene stope oporabe otpada, kao i prethodnih godina, zabilježene u Međimurskoj županiji – 56 posto, Varaždinskoj 55 posto i Koprivničko-križevačkoj 49 posto. Najniže vrijednosti stope oporabe imaju Ličko-senjska (23 posto) i Dubrovačko-neretvanska županija (26 posto). Jednak poredak županija je i kod stope recikliranja. 

Stopa recikliranja je u 2023. porasla za dva postotna boda u odnosu na 2022. i iznosila je 36 posto, a time još uvijek u Hrvatskoj nije dostignut cilj iz Okvirne direktive o otpadu koji iznosi 50 posto. Ministrica kaže da je trend pozitivan i nastojat će ga i dalje ubrzavati. 

Ako se razmatra razdoblje od 2020. do 2023. vidljivo je kako se najbolji rezultati postižu kod otpadnog metala, papira i kartona te stakla, dok je značajne napore potrebno uložiti u unaprjeđenje sustava gospodarenja otpadnom plastikom i biootpadom, ali i stakla, poručila je ministrica Vučković.  

Najavila je da će se do kraja listopada objaviti natječaj od 58 milijuna eura za recikliranje građevnog otpada, biootpada i otpadne plastike. 

Nastavite čitati

U fokusu

Bivši zapovjednik Hrvatske vojske Robert Hranj ima novi posao

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Bivši načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga, umirovljeni admiral Robert Hranj, novi je predsjednik Savjeta za obranu i nacionalnu sigurnost SDP-a

Ovo prvo kadrovsko pojačanje izglasalo je u četvrtak popodne Predsjedništvo SDP-a, piše Jutarnji list.

Medij dalje piše da je predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić među svoje prioritete u vođenju stranke stavio upravo obrambenu politiku i ulogu Hrvatske unutar NATO-a, pa će mu Hranj, kao dugogodišnji iskusni časnik koji je, među ostalim, bio i zamjenik vojnog predstavnika za NATO u Vojnom predstavništvu RH pri NATO i EU u Bruxellesu, te koji je i kao načelnik stožera također sudjelovao na mnogim sastancima na vrhu NATO-a, dobro doći kao savjetnik.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje