FOTO Osebujni mega – dijamanti Nikole Vudraga nakon Dubaija i Poljske zasjali u Varaždinu!
U suradnji s Turističkim uredom grada Varaždina i gradskim odsjekom za kulturu dogovoren je privremeni postav Vudragovih dijamanata, jedne od...
Povodom 150. obljetnice HNK-a u Varaždinu i Dana otvorenih vrata, Kazališni studio mladih organizira radionicu „Osnove dramatizacije proznog teksta“ namijenjenu učiteljima, nastavnicima i profesorima te voditeljima dramskih i lutkarskih skupina u osnovnim i srednjim školama Varaždinske županije, koja će za njih biti besplatna.
Radionica će se održati u Gradskoj knjižnici i čitaonici „Metel Ožegović“ u Varaždinu, u srijedu, 27. rujna, od 16 do 20 sati.
Polaznici radionice će savladati osnove dramatizacije, naučiti tehnike i načine pretvorbe književnog teksta u dramski tekst te usvojiti kako na stručan, ali i zabavan način s dramskom skupinom kreirati autorsku dramatizaciju.
Dok je književni tekst narativan, dramski tekst je medij za prikazivanje, stoga će u procesu dramatizacije naglasak biti na nalaženju načina kako sadržaj prikazati, a ne ispričati.
Radionica obuhvaća vođenje grupe kroz izradu scenoslijeda, proces oživljavanja likova, dijaloga i radnji proizašlih iz fabule.
Polaznici će se baviti i pitanjem kontekstualizacije – kako pisani predložak provesti u suvremeni kontekst, te će, s obzirom na finalni produkt, biti upućeni na razumijevanje važnosti tempa, dinamike i unaprijed postavljene dramaturške linije.
Svi sudionici radionice dobit će potvrdu o sudjelovanju. Predviđeni broj polaznika je ograničen (15) pa će prednost sudjelovanja imati oni koji se ranije prijave. Krajnji rok za prijave (koje se vrše na mail: [email protected]) je 20. rujna 2023. godine.
U Kazališnom studiju mladih najavljuju i upise u novu sezonu 2023/24. Upisi, za koje nema audicije, već se djeca i mladi upisuju u skupine prema dobi do popune mjesta, održat će se od 18. do 23. rujna, od 11 do 17 sati, (u subotu do 14 sati) u Kazalištu. Sve informacije vezane za upise možete naći na internetskoj stranici Kazališta.
U sklopu međunarodne suradnje UNESCO kreativnih gradova glazbe Varaždina i Hannovera, u petak, 4. listopada, u Velikoj koncertnoj dvorani HNK u Varaždinu s početkom u 19 sati nastupit će Däubler Gutu Häckel Trio.
Troje glazbenika iz Hannovera, harmonikaš Nico Gutu, kontrabasistica Clara Däubler i saksofonist Richard Häckel udružili su se kako bi formirali poseban trio koji na jedinstven način spaja različite stilove poput tango nueva, jazza i europskog folklora. Svo troje glazbenika izuzetni su instrumentalisti s iznimnom osjetljivošću za improvizaciju i glazbenu interakciju. Repertoar trija uključuje, između ostalog, djela Astora Piazzolle i Johna Coltranea, kao i autorske kompozicije samih glazbenika. Kao gošća, na koncertu će nastupiti profesorica Glazbene škole u Varaždinu, Karmen Antunović Blažek (harmonika).
Koncert glazbenika iz Hannovera u Varaždinu rezultat je suradnje dvaju gradova u sklopu mreže kreativnih gradova glazbe. Titula prvog hrvatskog UNESCO-vog grada glazbe Varaždinu omogućuje ne samo povezivanje umjetnika, već potiče i razvoj novih glazbenih projekata i međunarodnih kulturnih razmjena, obogaćujući glazbenu scenu grada.
Ulaz na koncert je besplatan.
U ponedjeljak, 30. rujna, na obljetnicu svečeve smrti, u sklopu Dana svetog Jeronima u prostorijama Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu održano je predstavljanje scenarija dokumentarnog filma o svetom Jeronimu i njegovom višestoljetnom štovanju u Štrigovi.
Pozdravivši mnoštvo okupljenih, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu Zoran Turk ukratko je predstavio višegodišnji projekt promocije lika i djela svetog Jeronima, odnosno njegovog kulta, povezan s Danima svetog Jeronima, naglasivši kako brojna turistička ponuda u Hrvatskoj u suvremeno doba počiva upravo na dostignućima humanističkih znanosti.
Istaknuvši stoga važnost koordiniranja popularizacije svetog Jeronima na nacionalnoj razini, najavio je i kako će u srijedu, 2. listopada, predstavnici Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu prošle godine izdani zbornik „Sanctus Hieronymus Stridone parva natus“ promovirati u Skradinu, gradu koji također svoj spomendan i vjerski identitet vezuje uz stridonskog sveca.
Naposljetku, zahvalio je Međimurskoj županiji i Općini Štrigova na financijskoj potpori zahvaljujući kojoj je ovaj projekt započet, odnosno Varaždinskoj biskupiji i Župi svete Marije Magdalene u Štrigovi na čelu sa župnikom Kristijanom Kuharom, koja je zajedno s Ogrankom i nositelj projekta snimanja filma.
Autorica scenarija Kristina Štebih osvrnula se na dosadašnji rad na pripremanju filma u suradnji s Matkom Buvačem u ulozi budućeg redatelja. Pritom je navela kako je planirano trajanje dokumentarnog filma 45 minuta, uslijed čega će biti pogodan ne samo za jačanje turističke ponude Štrigove i Međimurja, već i za uporabu u obrazovne svrhe. O svetom Jeronimu i važnim aspektima njegovog štovanja pred kamerom će govoriti niz hrvatskih, ali i stranih stručnjaka, odnosno osoba iz znanstvenih, crkvenih, turističkih i drugih krugova.
Međimurski župan Matija Posavec razložio je važnost čuvanja spomena na iznimne povijesne ličnosti poput svetog Jeronima za regionalni i nacionalni identitet, naglasivši kako u tom pogledu posebno mora djelovati upravo Međimurska županija. Pritom se osvrnuo na niz povijesnih podataka i dokumenata iz proteklih stoljeća koji su na razne načine tvrdili i dokazivali kako je Jeronimov rodni Stridon upravo Štrigova u Međimurju. Također, napomenuo je i ustrajne napore Međimurske županije i partnera da se u Štrigovi naposljetku otvori i interpretacijski centar vezan uz svetog Jeronima.
Premijera filma planirana je za Dane svetog Jeronima 2025. godine u Štrigovi.