Učenicima III. OŠ na kraju školske godine stigla priznanja sa Sveučilišta u Washingtonu
Učenici 3. i 4. razreda III. osnovne škole Varaždin i pedagoginja Valentina Habunek Mrazović uključili su se u međunarodno istraživanje...
Naime, tada je u pakračkoj policijskoj postaji, po naredbi njihova zapovjednika, došlo do razoružanja 16 policajaca Hrvata, a ostala četvorica su bila udaljena s dužnosti. S policijske postaje skinuta je hrvatska zastava i postavljena je zastava Republike Srbije. Uskoro je o ovom događaju bio obaviješten Zagreb, a zatim i postrojbe Specijalne policije u Bjelovaru. Potom se i JNA uključila u srpsku pobunu. Iz vojarne JNA u Bjelovaru je prema Lipiku krenula je kolona od 10 tenkova koja je kroz Pakrac prošla kasno navečer.
Drugoga dana hrvatski specijalci koji su došli iz Bjelovara te ATJ Sljeme iz Zagreba, gdje su bili i pripadnici kasnije utemeljene Specijalne jedinice policije PU varaždinske „Roda“, u jednoj su munjevitoj akciji povratili policijsku postaju u nadležnost hrvatske države. Na njih su tom prilikom zapucali pobunjeni srpski policajci s položaja na Kalvariji. Uzvratili su im hrvatski specijalci te su zarobljena 32 pobunjena policajca. Hrvatske su postrojbe uskoro doznale da srpski pobunjenici spremaju novi i snažniji napad na policijsku postaju.
Radi sprječavanja Srba da ponovno zauzmu postaju i radi obrane Pakraca u Pakrac su se zaputila dva autobusa hrvatskih policajaca. Oko 18 sati su došli autobusi u Pakrac. Čim su izašli iz autobusa, policajce je zasula snažna puščana paljba s položaja na okolnim brdima te iz strojnice s tornja pravoslavne crkve.
U skladu s kalendarom obilježavanja značajnih obljetnica iz Domovinskog rata i povijesti hrvatskog naroda, prigodno i već tradicionalno obilježen je nadnevak 1./2. ožujka 1991. godine, kao prvi oružani sukob hrvatskih policijskih (redarstvenih) snaga s naoružanim srpskim ekstremistima, te kao početak oružane borbe hrvatskog naroda za samostalnu i suverenu Republiku Hrvatsku.
Ove godine, ovaj važan datum iz novije hrvatske povijesti obilježen je sa posebnim dostojanstvom te je pokrovitelj obilježavanja Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović. Svečanosti su s ponosom prisustvovali i članovi Udruge Specijalne jedinice policije PU varaždinske „RODA“.
Odigrat će se humanitana nogometna utakmica za Udrugu “Život i radost” iz Cestice.
To je udruga koja okuplja djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom.
U goste 12. kolovoza u 18 sati NK Poletu iz Cestice dolazi zagrebački Dinamo.
Igra se na stadionu Graba Cestica, a minimalna donacija je 20 kuna. Sva prikupljena sredstva idu Udruzi ŽIR.
Pokrovitelj događaja je Općina Cestica.
U današnjem svijetu obilježenom strelovitim tehnološkim i gospodarskim napretkom, jednim od najvećih društvenih izazova postalo je pitanje kako u postojećim uvjetima postići skladan suživot s prirodom.
Vrlo je važna štednja vode, što će u budućnosti biti sve bitnije, piše stampar.hr.
Kakvu će vodu stanovnici Hrvatske piti u budućnosti ovisit će o:
Kako trošimo vodu i kako vodu štedjeti?
Najviše vode se, uz ispiranje WC kotlića, u kućanstvu potroši na održavanje higijene tijela. Kupanjem u kadi troši se 130 – 160 litara vode, dok je za tuširanje potrebno 30 – 50 litara.
Kontrolom brtve na slavinama može se ostvariti značajna ušteda. Zbog kvara na slavini dnevno može iskapati oko 17 litara vode, što je godišnje oko 6.200 l pitke vode. Zamjenom potrošenih gumica za brtvljenje na slavinama, čija je cijena svega 5 kuna, može se napraviti značajnije smanjenje potrošnje pitke vode.
Ručnim pranjem posuđa troši se i do 80% više vode, nego prilikom pranja u perilici posuđa. Moderne perilice za posuđe troše mnogo manje vode i električne energije u odnosu na starije modele te mogu pridonijeti štednji vode i energije.
Zatvaranjem slavine prilikom pranja zubi može se uštedjeti dnevno i do 5 litara vode po osobi. Zubi se mogu kvalitetno oprati i sa 2 dl vode korištenjem čaše, umjesto da voda teče tijekom pranja.
Pranje automobila najbolje je obaviti u automatiziranim praonicama vozila jer se ručnim pranjem vozila uglavnom potroši više vode, nego u automatiziranim praonicama.