Ministar financija Primorac pojasnio što donosi uvođenje poreza na nekretnine
Potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac otkrio je konture novog paketa poreznih izmjena, koji između ostalog uključuje uvođenje poreza...
USPJEŠNA TURISTIČKA GODINA
Sudeći prema brojkama i svim analizama dostupnim u sustavu eVisitor, Varaždinska županija sve je zanimljivija turistička destinacija, posebno strancima, izvjestili su iz TZ Varaždinske županije.
– Unatoč malom broju kvalitetnih smještajnih kapaciteta, u 2016. u Varaždinskoj županiji nastavljen je porast broja dolazaka i noćenja turista. U odnosu na 2015. godinu, broj dolazaka veći za 6 posto, pri čemu je broj dolazaka domaćih turista povećan za 5 posto, a stranih za 7 posto. Povećan je i broj noćenja za 11 posto, a u usporedbi s rekordnom 2012. godinom dolasci su povećani za 20 posto, a noćenja za 19 posto. Najviše veseli kontinuirani rast dolazaka i noćenja stranih turista, koja su u zadnjih pet godina povećana za 30 posto – zadovoljna je Elizabeta Dolenec, direktorica TZ Varaždinske županije.
Povećana je i turistička članarina koju uplaćuju tvrtke prema ostvarenoj dobiti.
– Ona je čak dvostruko veća od susjednih županija, izuzev Zagrebačke županije na čijem području se nalazi zrakoplovna luka – ističe Dolenec.
Navodi da TZ Varaždinske županije je u 2016. godini nastavila kontinuirano raditi na prepoznatljivosti i brendiranju županije kao destinacije, kao i na podizanju kvalitete usluge turističkih sadržaja, što za rezultat ima povećavanje potrošnje u destinaciji.
Županiju je obišlo 60-ak turističkih agenata iz SAD-a, Izraela i Južne Koreje te brojni strani novinari
– Tu se posebno ističe projekt “Okusi varaždinskog kraja”, kojim se definirala ponuda tradicionalne kuhinje našega kraja te se razvijaju priče o životu ovog kulinarskim naslijeđem zanimljivog i atraktivnog područja koje se počelo prepoznavati kao gastronomski vrijedno turističko odredište. Izdana je i brošura na hrvatskom i engleskom jeziku koja svaki ugostiteljski objekt prati pričom ili legendom, a održani su i Dani okusa varaždinskoga kraja koji su naišli na odličan odaziv gostiju – navodi direktorica TZ Varaždinske županije koja je u prošloj godini bila domaćin brojnim stranim turističkim novinarima i studijskim putovanjima turističkih agencija. Varaždinsku županiju je tako u 2016. godini obišlo 60-ak turističkih agenata iz SAD-a, Izraela i Južne Koreje te novinari iz Francuske, Velike Britanije, SAD-a i Njemačke.
– Na području Varaždinske županije snimljena je i emisija Croatia`s Finest, prvi hrvatski gastronomski putopis koji se emitira na National Geographic Channelu, a za National Geographic sniman je i Trakošćan. S područja Varaždinske županije nastalo je i niz putopisa, te je tako snimateljska ekipa francuskog Tolt Productiona snimila priloge za putopis po Hrvatskom Zagorju – ističe Dolenec.
U sklopu daljnjeg razvoja biciklizma izrađena je dvojezična Cikloturistička karta Varaždinske županije na kojoj su označene sve biciklističke rute Varaždinske županije zajedno sa svim turističkim i ostalim potrebnim informacijama. Sve rute implementirane su u online kartografski sustav čime se omogućuje preuzimanje podataka za GPS uređaje.
Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA/ARHIVA RT
Iz Googlea su prošle godine najavili novu politiku brisanja računa na Gmailu, a iako je ta najava zabrinula dio korisnika, nema straha da ćete ostati bez pristupa Googleovu mailu, fotografijama i dokumentima koje često koristite. Brisanje se odnosi samo na određene račune, i to one koje u Googleu smatraju – neaktivnima.
Riječ je o računima koji se nisu koristili dulje od dvije godine (no samo o privatnim, ne i obrazovnim i poslovnim računima) te iz Googlea smatraju da oni predstavljaju sigurnosnu prijetnju. Kako su korisnici tijekom godina otvarali više računa koje su koristili za npr. primanje newslettera, sudjelovanje na različitim forumima i slično, a s vremenom su ih prestali koristiti, danas postoje brojni takvi računi koji godinama stoje netaknuti. Iz Googlea kažu kako takvi računi mogu pasti u ruke hakera i onda ih oni mogu iskoristiti za slanje spama, phishing mailova i slično, zbog čega ih je najbolje – ugasiti, piše Zimo.
Proces gašenja već je počeo, a prije nego što Google ugasi račune, o tome će dosta ranije obavijestiti same korisnike. Za one koji bi htjeli sačuvati takve stare mailove, ali ih nisu dugo koristili i ne mogu se sjetiti e-adrese, Google ima stranicu na kojoj možete upisati svoj glavni mail ili telefonski broj i tako saznati zaboravljenu e-adresu. Iako neće svi korisnici uspjeti na taj način doći do starih mailova, pokazalo se da su u većini slučajeva takvi mailovi ipak povezani s pravim Gmailom i telefonskim brojem, tako da mnogi na kraju ipak saznaju zaboravljenu e-adresu.
Ako imate takve starije račune koje dugo vremena niste koristili ili ste dobili obavijest od Googlea da planiraju izbrisati taj račun, postoje načini na koje se i takvi neaktivni računi mogu očuvati na životu. Potrebna je samo određena aktivnost da biste Googleu pokazali kako nije riječ o nekom davno zaboravljenom računu, već da i dalje imate kontrolu nad njim i želite ga koristiti – za dopisivanje, ali možda i za pohranu fotografija, dokumenata i slično.
Kako biste sačuvali takve račune, potrebno je napraviti jednu od ovih jednostavnih stvari. Trebate se prijaviti na svoj računa na Gmailu i tu pročitati ili poslati mail, zatim dovoljno je podijeliti fotografiju ili pogledati videozapis na YouTubeu dok ste prijavljeni s tim računom ili koristiti Googleov Disk ili tražilicu, također tijekom prijave na taj račun. I to je to. Google će tako dobiti poruku da vam je taj račun i dalje potreban i neće ga izbrisati.
Savjetuje se da s vremena na vrijeme ponovno ponovite takve akcije jer, ako ponovno dvije godine zaboravite na raj račun, mogli biste dobiti upozorenje kako vam prijeti gašenje.
Postoje i određene iznimke, pa, čak ako se račun i nije koristio dulje od dvije godine, ako on sadrži makar jedan video na YouTubeu, ako su se preko njega kupovali Googleovi proizvodi, aplikacije ili pretplata, odnosno ako se preko njega upravlja Family Linkom, također se neće brisati.
Prema službenim podacima na kraju kolovoza blokirani su bili računi 200,2 tisuće hrvatskih građana, s ukupnom glavnicom duga od 2,83 milijarde eura, kao i 12,9 tisuća poslovnih subjekata, čija je glavnica duga iznosila 690,4 milijuna eura.
Zbog neizvršenih osnova za plaćanje, krajem kolovoza u očevidniku redoslijeda osnova za plaćanje evidentirano je 12.925 poslovnih subjekata, što je za 638 poslovnih subjekata ili 4,7 posto manje u odnosu na srpanj i 875 poslovnih subjekata ili 6,3 posto manje u odnosu na kolovoz 2023. godine, objavila je Fina.
Glavnica njihovog duga iznosila je 690,4 milijuna eura, što je za 11 milijuna eura, odnosno 1,6 posto manje nego u srpnju te 105,6 milijuna eura ili 18,1 posto više nego u kolovozu 2023. godine. Dug po kamatama je iznosio 214 milijuna eura pa je tako ukupan dug poslovnih subjekata na kraju kolovoza iznosio 904,3 milijuna eura.
Od 12.925 poslovnih subjekata koji nisu podmirili dospjele osnove za plaćanje, 5.790 su pravne osobe (44,8 posto), na koje se odnosi 563,4 milijuna eura ili 81,6 posto iznosa ukupnih neizvršenih osnova. Preostalih 7.135 su fizičke osobe koje obavljaju registriranu djelatnost, a njihov dug iznosi 127 milijuna eura.
U odnosu na srpanj ove godine, broj pravnih osoba koje nisu podmirile dospjele osnove za plaćanje neznatno je manji (0,1 posto), a iznos neizvršenih osnova veći za 1,3 posto. Ukupan broj fizičkih osoba manji je za 8,2 posto, a iznos njihovih neizvršenih osnova za 12,7 posto.