Uskoro počinje gradnja staze u Peklenici
Uz stazu u Peklenici od ulaska iz pravca Mursko Središće u dužini od 570 metara, gradi se i ona koja...
Riječ je o programu bubnjarskih radionica koji se provodi za učenike 6. i 7. razreda romske nacionalne manjine.
Radionice vodi profesor sociologije i filozofije Nikola Švenda, uz financijsku podršku Općine Mala Subotica, koji je bubnjarsku radionicu najprije organizirao za mlade Rome, učenike Učeničkoga doma Graditeljske škole Čakovec. O tome kako su zavoljeli bubnjeve i svoje slobodno vrijeme posvetili glazbi, lani je snimljen dokumentarni film „Ritam nas veže“, a izradili su ga upravo učenici OŠ Mala Subotica.
Danas u toj školi bubnjarsku radionicu pohađa desetak učenika romske nacionalne manjine koji će se na 20-ak radionica upoznati s različitim tipovima udaraljki i ritmovima različitih tradicija. Na samome početku je bilo najteže, kaže profesor Šveda, učenike naučiti da prvenstveno slušaju jedni druge.
Profesor Nikola Švenda doveo je na radionicu bubnjanja poznatoga romskoga glazbenika Slađana Ignaca
– Bubnjarski krug ne ovisi o tri ili četiri jako dobra solista, nego svatko mora jednako sudjelovati. Zato je učenicima na početku bilo teško i svaki je svirao za sebe, čime se cijelo vrijeme raspadao ritam. Bubnjarski krug svojevrsna je aluzija i na razgovor, timski rad i druženje. Jer, kada govorimo riječima često se one krivo protumače, a putem bubnjarskih krugova komunicira se univerzalnim medijem – glazbom.
Učenici uče slušati jedni druge, prate što se događa, sudjeluju i razvijaju prijateljstva, što je za njih mnogo vrjednije od primjerice, strogoga pripremanja za nastup. To dođe kasnije – objasnio je profesor Švenda, koji je učenicima na korištenje rado ustupio vlastite instrumente.
Na radionicu im je doveo i poznatog romskog glazbenika Slađana Ignaca, s kojim su energično i živahno svirali i pjevali. Vjeruje da će, kad još malo odrastu, s njime održati neki nastup. Osvrnuo se i na činjenicu da danas nije dovoljno biti samo učitelj, odnosno stručnjak s papirom da bi se stekao željeni autoritet među učenicima.
– Danas, da biste bili autoritet, morate se u nečemu stvarno iskazati. Čim se iskažete i čim učenici vide da im prvenstveno želite dobro, tek tada možete prijateljski komunicirati. Ja njima nisam neki strogi učitelj. Iako su radionice u školi, ipak je to izvannastavna aktivnost, a redovna nastava je prioritet – rekao je profesor Švenda koji se bubnjanjem kao hobijem počeo baviti još u srednjoj školi, dok je aktivnije nastavio tijekom fakultetskih dana, kada su mu se ukazale prilike da u okviru Erasmus + projekata putuje po Južnoj Americi i Europi.
– Lijepo nam je svirati na učiteljevim instrumentima, volimo to raditi. On je jako dobar, mnogo nas je naučio. Veselimo se i sljedećem nastupu koji će se održati za Dan Roma – otkrili su učenici Leo Oršuš i Romeo Horvat
– Najprije sam svirao klasičan bubanj pa sam napravio kratku pauzu. No, ubrzo sam shvatio da je glazba ono što me najviše ispunjava. Počeo sam raditi i s afričkim bubnjevima, a kasnije i s turskim tarabukama koje se koriste u balkanskoj muzici, što je učenicima dosta blisko jer su taj bubanj već čuli – rekao je profesor Nikola Švenda. Vrativši se nakon studija sociologije i filozofije u Zagrebu u rodno Međimurje, svjestan problema s kojima se danas suočavaju pripadnici romske nacionalne manjine, odlučio je glazbom „rušiti barijere među ljudima“.
Podsjetio je da je i međimurski folklor, o kojem se sve više govori, bio pod velikim utjecajem romske glazbe. Primjerice, „cimbule“ je na ove prostore upravo romska obitelj donijela iz Mađarske.
– Mislim da se dobar suživot treba nastaviti, a odličan je primjer upravo usmjeravanje mladih na glazbu jer je to aktivnost koja ih jača ne samo fizički, već psihički i emocionalno.
Instrument odgaja i karakter. Imate situaciju kad vam nešto ne ide pa ste živčani, zatim vježbate i tada krene… Dakle, na isti način koji razvijate svoje emocionalne reakcije, razvijate i sviranje – objasnio je ovaj mnogima omiljeni profesor, zaključivši da je bubnjanje odličan način da se učenike prepozna u zajednici pa da i oni time primjerice, utječu na svoje roditelje, čime bi se potaknuo lanac pozitivnih promjena u društvu.
U Facebook izboru najljepšeg vrtića sudjelovalo je 40 vrtića iz 41 gradova i općina iz čitave Hrvatske, a slike vrtića kroz ovaj su izbor postigle ukupni doseg od preko 730 tisuća FB korisnika.
Gledano po kategorijama, ‘srebro’ u kategoriji malih gradova osvojio je DV Maslačak iz Murskog Središća koji je osvojio 894 lajkova na stranici Gradonačelnik.hr, preko 1.800 na svim objavama, a vidjelo ga je preko 30 tisuća FB korisnika. Danas, 28. kolovoza 2024. godine ravnateljica DV Maslačak Ivana Maltarić i gradonačelnik Dražen Srpak preuzeli su Priznanje za 2. mjesto po izboru korisnika Facebook-a za najljepši dječji vrtić u Hrvatskoj – kategorija mali gradovi koje im je uručio predstavnik društva Gradonačelnik.hr Ivan Todorić.
Ističemo kako su krajem 2022. godine Gradu Mursko Središće odobrena novčana sredstva u iznosu od 649.810,81 eura putem Poziva na dodjelu bespovratnih sredstava Izgradnja, dogradnja, rekonstrukcija i opremanje predškolskih ustanova, prvi Poziv, NPOO.C3.1.R1-II.01 za dogradnju Dječjeg vrtića “Maslačak” Mursko Središće za još četiri skupine. Dogradnjom će se osigurati dovoljni kapaciteti za svu djecu, vjerojatno za minimalno deset i više godina unaprijed. Početkom srpnja gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak potpisao je ugovor o izvođenju radova na dogradnji Dječjeg vrtića “Maslačak” Mursko Središće u vrijednosti od 1.746.263,39 eura pa je stoga vidljivo da Grad Mursko Središće mora osigurati preostalih milijun eura no svakako će tražiti sufinanciranje tog dijela od strane Republike Hrvatske. Trenutno se vrše pripremne radnje za dogradnju dječjeg vrtića te sami radovi kreću kroz koji dan, dok se završetak istih očekuje krajem školske godine – lipanj 2025. godine.
Već 18. Susret starih traktora u Selnici održat će se u subotu, 31. kolovoza.
Okupljanje traktorista je u 10:30 sati u središtu Selnice, a polazak je u 12.
Traktori će se moći vidjeti na ruti Selnica – Praporčan – Frkanovec – Zebanec Selo. Završetak je predvečer na nogometnom igralištu NK Zebanec uz podjelu priznanja i nagrada.